O mu? Bu mu? Hangisini Tercih Edersiniz?

Denk geldiyseniz, uzunca bir süredir internette dolaşan bir karedir… Hemen söyleyelim “Photoshop” değil, metroda çekilmiş gerçek bir kare. Gerçi Photoshop’lu abartılmış halini de bulup, karşılaştırma için yazının sonuna ekledik.

Peki bu fotoğraf karesi sizce; fazla gelişmiş vücutçuların günlük hayatta karşılaşabilecekleri sorunları mı anlatıyor, yoksa tam tersine biraz da “bıyık altından gülünen” bir övüncü mü? Sorunun cevabını biz verelim; bizce kesinlikle “B” şıkkı!

Tahmin ediyoruz ki tercih hakkı sunulsa, 100 erkekten 99’u (her zaman bir %1 bırakılır :) biraz da sadistik bir duyguyla, söz konusu karenin içinde, soldaki iri kıyım abi olmayı, yanındaki “yahu nereden düştüm bu koltuğa, abicim şu steroid’lerini birazcık yana alsan” bakışlı Asyalı amcaya tercih edecektir.

Peki, konuya biraz daha sosyo-psikolojik açıdan yaklaşırsak… Neye dayanır erkeklerdeki bu, çevresindekiler arasında “alpha-male” yani “baskın-erkek” olma arzusu?! Muhtemelen, insanoğlunun en temel güdülerinden olan “güvenlik” duygusuna. Erkek, hem kendini, hem çevresinde sevdiklerini koruma güdüsü adına, “güçlü” olmak ister, bu genlerinde vardır. Ama feminist bakış açısıyla hemen erkeklere yaftayı yapıştırmayalım, çünkü tıpkı yukarıda söylediğimiz gibi, aslında 100 kadından 99’u da (bakın yine bıraktık o %1’i :) yanında partner olarak aynı seçimi yapacaktır. (“Iyyyy, iğğğrenç, çok abartılı…” argümanına girmeyelim; olabilir ama şimdi biz sadece bu iki spesifik örnek arasında karşılaştırma yapıyoruz.)

Kaldı ki detaylı baktığımızda, sonradan isminin Craig Golias (www.instagram.com/craiggolias) olduğunu öğrendiğimiz fotoğraftaki vücut geliştirmecinin, öyle eleştirilecek “züppe” bir hareketi de yok. Ellerini önünde kavuşturmuş, mümkün olduğunca derli toplu oturuyor, yani daha derli toplu oturma şansı yok!

Sözün özü anlatmak istediğimiz, “tutku”larını bu derece ekstrem boyutlara taşıyanlar, bunu silah zoruyla değil de, muhtemelen gerçekten sevdikleri için yapıyorlar ve beraberinde gelen hayat şeklinden de mutlular. Yani aksi bir sebep olmadıkça, o da mutlu, o da mutlu; neden olmasın. Bizlere düşen ise… saygı duymak.

Saygılar!

Gerçek & “Yuh Artık Shop”lu Versiyonu…

BodyciMetroda


Benzer Senaryolar…

MarkusRuhlUcak
BodyciUcak2

Ucak2

Ucak3

5 Yorum

 1. natural yoldan bu kadar büyümüş olamazlar illaki streoid kullanımı var ama neden bu kadar fazla ? bence bütün dünyada en ideal vücuy tony horton’un vücudu , ah keşke o vucüda sahip olabilisem :D dolaysıyla o değil bu :D

  Cevapla
 2. O son fotoğraftaki arkadaş, “acil durumda ilk kurtarılacak” durumunun “acil durumda ilk kurtulunacak” versiyonu gibi. Olmaz ama “ağırlıklardan kurtulun anonsu” olsa herkes gözünü ona diker. Gerçi hangi babayiğit veya babayiğitler yanına yaklaşmaya cesaret eder orası ayrı… Hayır sevimli bir ifadesi de var insan kıyamaz. :D

  Bu arada Asyalı amca elinin tersini hafiften göstermiş mi yoksa bana mı öyle geliyor ? İpman’in ustasına benzettim ben…O mu? Bu mu? tercihini yapmadan önce 5 dakika sonrasının fotoğrafını da görmek istiyorum, tercihimi sonra yapacağım.

  Şaka bir yana, aylardır buralarda dolaştığımıza göre tercihimiz zaten belli gibi. :)

  3. Tur. ilk mesaj :D

  Cevapla
 3. icten

  Bu kadar iri olmak bence dehşet verici, benim kafamdaki ideal vücut plaj vücudu…
  Her zaman söylediğim gibi hocam sizin vücut bir harika…

  Cevapla
 4. Güzel yazı olmuş. Her erkek şanı yürüsün ister . Iyy diyen %1lik erkek varmıdır :D

  Cevapla
  • Katılıyorum… Gerçi “şanın yürümesi”nin salt fizikle alakası yok :-) Ama kuşkusuz rolü var.

   Bu, bana Bruce Willis ve Samuel L. Jackson’un oynadığı “Unbreakable” filminden beni etkileyen bir sahneyi hatırlattı…

   İyi bir mahallede, lüks dubleks evinin kapısı çalındığında tereddütsüz güvenle açan beyaz gömlekli kravatlı evin reisine, karşısındaki “at hırsızı” kılıklı adam: “Eviniz çok güzel, girebilir miyim?” der.

   Kibar (tıknaz) adam da: “Hayır efendim, yapmayın, giremezsiniz” vs. derken, kapıyı çalan adam güç kullanarak bir omuz darbesiyle içeri girer ve önce evin kibar reisini etkisiz hale getirip, ardından da evin diğer üyelerine günlerce işkence eder…

   Şimdi, başkaları ne düşünür bilmiyorum ama, belki sen yıllarca üniversitelerde oku, evlen, yuva kur, ev sahibi ol vs. kaderin bir adamın güç kullanması ile baştan aşağı değişsin… Yani ne olursa olsun, tıpkı ekonomik özgürlük gibi fiziksel özgürlük de hayatta önemli bir kriter her daim.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız