No Gym, Bring It!.. Önce & Sonra…

Merhaba abilerim, ablalarım ve tüm P90X severler…

Yazmak istediğim o kadar çok şey var ki, aklıma gelenleri yazmaya çalışacağım. Öncelikle bu programı tam 3. kere (eksik yada tam) bitirmiş bulunmaktayım; evet tam 3 tur.

Bazılarımız 90 günü tamamlamaya zorlanırken ben 270 gün, dolu dolu olmasa da yapmış bulunuyorum. P90X’le tanışmadan önce 17 yaşında, 1.72 boyunda, 62 kilo civarında, derin bir nefes alınca kaburgaların hepsini sayabileceğiniz, zayıf bir çocuktum. Spor olarak da okulun Futsal (Salon Futbolu) takımında oynuyordum. P90X’e başlamamın nedeni  ise salona gidecek zamanım olmaması ve oturduğumuz yerin en yakın spor salonuna 25 km. uzakta olmasıydı :-)

1. Tur P90X – 25.02.2013

Okan 2İlk turum dolu dolu geçti sayılamaz. En başlarda bazı videolar (Yoga, X-Stretch, Kenpo-X) o kadar saçma geliyordu ki, kendi kendime neden yapıyorum ki bu videoları diyordum. Programa başlarken şınav 13, barfiks ise 8’di (nizami değil). İlk 45 gün barfiks barım yoktu. Ağırlık olarak da sadece bir tane 4 kiloluk dambılım vardı. 45. günümde barfiks barı ve 20 kiloluk dambıl setimi edinip devam ettim. En başlarda ailem evde spor yapmamı desteklemese de sonradan onlar da alıştılar. Beslenmeme fazla önem vermemiştim. 3 kilo aldım, yağ ve kas karışık. Ama vücudumun neler yapabildiğini yavaş yavaş anlıyordum. Kısacası ilk 90 gün benim için şınav sayımı, barfiks sayımı ve kondisyonumu arttırmakla geçti diyebilirim. Bir nevi deneme süreciydi :-)

2. tur P90X-Insanity Hybrid – 10.06.2013

Benim için zorlu bir P90X/Insanity Hybrid başlıyordu. Neden P90X/Insanity Hybrid derseniz, Aykut Hocamın önerisiyle başladım. Hem kas kazanıp hem de fit bir vücuda kavuşmak istiyordum. Kendi kendime ”P90X’i yapan adam Insanity’i de yapar, zaten kondisyonum yerinde, futbolcu adama bir şey olmaz” dedim. Demez olaydım! O ilk 5 dakika çok kolaydı, 10. dakikalara doğru nefes nefese kalmalar başladı, 30. dakikada kalbimin yerinden fırlayacağını hissettim ve programı yarıda bırakmak zorunda kaldım. 10 m2’lik bir yerde inanılmaz terlemem ve kalbimin böyle bir tepki vermesine inanamıyordum. Bu yüzden Insanity’di (Çılgınlık) adı.

Bu turda P90X ağırlık çalışmalarım 12 ile 15 tekrar aralığındaydı. Ağırlık çalışmalarımı asla kaçırmadım ve eksiksiz yaptım. Arada bir haftalık sakatlanmam girdi çünkü ısınmadan spora başlamıştım. Böylece ısınmanın da burada çok önemli olduğunu anladım. Beslenmeme biraz daha önem verdim. Yağı ve şekeri azalttım. Protein tozu ve ek takviye kullanmadım. Bu dönemlerimde İbrahim Abinin desteği oldukça fazlaydı, yaptığım birçok hatayı düzelttim. İbrahim Abiye de ayrıca teşekkür ederim.

3. tur P90X – 13.10.2013

Okan 3İşte gerçek P90X şimdi başlıyordu… Beslenmemi iyice düzenleyip egzersizler açısından videolardaki adamların (Bobby, Scotty, Tony, Adam…) seviyesinde, hatta onları geçmekte kararlıydım. Çünkü yaptığım sporun adı P90X’ti, Extreme’di, iyi bir sonuç almak için elimden geleni yapmam gerekiyordu. Kısacası motivasyon açısından %100’düm ve verdiğim uzunca aradan sonra 3. turuma başladım. Her şey yolunda gidiyordu, en çok dikkatimi çeken ”Muscle Confusion”du, yani Kasların Şaşırtılması prensibi. Bunu her ay değişen program tablosundan anlıyordum. Yoga-X’de en rahat yapabildiğim hareketleri yapamayıp yere kapaklanmam, şınavlarda ve barfikslerde zorlanmam hepsi bunun işaretiydi. P90X’i ne kadar yaparsan yap her zaman Extreme bir spordu ve işte bu yüzden P90X’i seviyordum.

Beslenmemde kilo başına 1,5 gram protein almaya da özen gösteriyordum. Cipsi en son 4 ay önce yedim. Kolayı da kurban bayramında içmiştim. Artık tatlarını hatırlamıyorum bile :) Şekeri ve yağı azalttım. Fast-food asla yemedim, evden getirdim yemeğimi. Hem bütçeme hem de sağlığıma yatırım yaptım. Biriktirdiğim parayla da 16 kg ek ağırlık, şınav barı ve eldiven aldım.

Benim 3. tura gelip sürekliliğimde ikizimin de (Kaan) katkısı çok oldu. Zaman konusunun size engel olmaması lazım çünkü akşam geç saatlere kadar ders çalışıp, gece 1’de spora başladığımı bilirim (ama çok fazla değil :) Son olarak, bu 270 günlük süreçte kazanımlarım ve önerilerim;

-P90X sizi bir Arnold yapmaz. Daha çok define olmayı amaçlar.

-İlk günler size çok zor gelebilir. Siz elinizden geleni yapın gerisini boşverin :)

-Beslenme-Motivasyon-Egzersiz, bu üçlü kombinasyonun temelini sağlam atabilirseniz o 90 gün sizin için 90 saniye gibi geçecektir. İnanın P90X’e başladığım ilk günü dün gibi hatırlarım :)

-Öğrendiğim en önemli bilgi, %70 beslenme – %30 egzersiz. Kaslar mutfakta yapılır.

-Araştırın, sorun! Ne kadar çok bilgi o kadar sonuç.

-Hakkını verin! Gerçekten Extreme bir spor ama sonuçlarına inanamayacaksınız :)

-Sporu kilo vermek, kas yapmak için yapmayın, bu yaşam tarzınız olsun!

Okan Değişim

                 

ÖNCE

Şınav: 15 

Barfiks: 6

Kilo: 62 kg.

Boy: 1.72 cm.

SONRA

50

20

68 kg.

1.76 cm.

Son olarak bana büyük yardımları olan aileme, Aykut Hocam’a ,İbrahim Abi’me ve P90X-TR’deki herkese teşekkür ediyorum.

İyi ki varsınız…

Dünya Crane - 1

9 Yorum

 1. ahmetkivanc

  Paylaşım için teşekkürler.
  uyku da çok önemli özellikle 23:00 -- 02:00 arası büyüme hormonu salgılanıyor.

  Cevapla
 2. Tebrik ederim. Gerçekten azmetmişsin başarmışsın . Yazdıklarınıda cok yararlı buldum darısı bize :D

  Cevapla
 3. Ases4u

  Tebrik ederim kardeşim..Herşeyi çok güzel tasvir etmişsin, yazdıkların en güzel motivasyon filmlerine denk olmuş.. Darısı bize :)

  Cevapla
 4. Tebrik ederim sınav illetinden kurtulup bende senin gibi uzun soluklu yapmak istiyorum 1 ay yapıp bıraktım tekrar 3 hafta yaptım bıraktım yeniden başladım bu sefer iyi veya kötü şekilde bitiricem 90 günü. Bu arada yorumu sırf abdominal kasların için yazmak istedim sana cr7 diyebiliriz galiba :)

  Cevapla
 5. ZorBaa

  Tebrikler..

  Cevapla
 6. çok güzel bir yazı olmuş azmin ve devamlılıgın örnek alınabilecek derece bu yaşta bu kadar azimli ve hırslı olman çok iyi bir tarafını oluşturuyor ve meyvelerini topluyorsun ikizin de umarım aynı şekilde devam ediyor crane pozun çok iyi sadece önüne degilde biraz ilei bakarsan daha çok durabilisin bu pozda:D son cümlelerin hepsine katılıyorum kendine rakip olarak gördüklerinde çok iyi bir motivasyon ama adam a kafa tutulmaz tek ayaklı köprüsü ile beni benden almıştır beslenme şeklinde çok iyi bilinçi olarak yapmışsın ilk turunda çok beslenmeye ve sporun üzerine gidemiyordun ama şimdi oturtmuşssun başarıların devamını diliyorum kardeşm:D

  Cevapla
 7. Merhaba Okan,

  Yaşadığın değişim gerçekten inanılmaz! Ve bunu bu şekilde güzel toparlaman ve yazman da bir o kadar takdire değer.

  Söylediklerinin hepsine katılıyorum. Bazıları için 90 gün(cük) gözde büyürken, 270 gün göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor ve sonucunda adeta genç bir “fitness modeli” çıkıyor…

  Bence şimdi kendine 15 -- 20 günlük bir ara tatil verebilirsin. Tabii ki doğru beslenmeye devam ederek (zaten bu konunun önemini bildiğini görebiliyorum).

  Sonrasında devam etmek istersen, beraber yeni bir takvim hazırlayabiliriz :-)

  Tekrar tebrik ederim…

  Aykut

  Cevapla
 8. bjcaksontr

  Tebrikler. . Harika bir paylaşım olmuş…zoru başarmış olmaktan gurur duymalısın :))

  Cevapla
  • Pınar BAYTAR

   Tebrikler yazın harika olmuş :D sonunda başarmışsın darısı bize :D

   Cevapla

Yorum Paylaşınız