Mustafa Koç Neden Öldü?

21 Ocak 2016… İş dünyasının önde gelen isimlerinden, aynı zamanda spora büyük destekleriyle de tanınan, Türkiye’nin en köklü ailelerinden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un, sabah saatlerinde spor sonrası geçirdiği bir kalp krizi sonrası vefat ettiği haberini, üzüntüyle öğrendik.

Tabii ki ölümün ne zaman ve nerede geleceği bilinmiyor. Ama bu üzücü haberin ardından, 1960 doğumlu, sadece 56 yaşında aramızdan ayrılan Mustafa Koç’un ölümünün nedeni, kuşkusuz merak uyandırmakta.

İster istemez gözler, Mustafa Koç’un yakın bir süre önce geçirdiği “Sleeve Gastrektomi”, halk arasında yaygın bilinen adıyla “Tüp Mide” ameliyatına çevrilmiş durumda. Ve bu operasyon sonucunda gerçekleştiği sıklıkla zikredilen “4 ayda 40 kil0 verme” durumunun da altı çizilmekte.

Peki nedir bu Sleeve Gastrektomi – Tüp Mide operasyonu? En özet şekliyle, cerrahi olarak midenin büyük kenarı kesilip çıkartılarak, hacmi %80-85 oranında küçültülmüş bir mide tüpü oluşturma durumudur. Cerrahi müdahale ile şişmanlığın tedavisinde kullanılan bu yöntemde, iki yolla kilo kaybı sağlanır. İlk olarak mide hacmi çok ciddi şekilde küçüldüğünden, tüketilen yemek miktarı azaltılır; ikinci olarak ise, alınan gıdaların emiliminin azaltılması hedeflenir. Özetlemek gerekirse;

– Tüp Mide operasyonunda, midenin “en çok esneyerek mide hacmini büyüten kısmı” alınır. Geride kalan mide kısmı çok fazla miktarda esnemez. Dolayısıyla aşırı yemek engellenmiş olur.

– Midenin tüp haline getirilmesi, midenin gıdalara karşı direncini de arttırır. Aşırı büyük hacimde gıdaların geçişine izin vermez. Yediğiniz yemeklerdeki lokmalarınız küçülür.

Midenin tüpleştirilmesi, mideye giren gıdaların hızla mideden boşaltılmasını sağlar. Midede uzun süre kalamayan gıdalar, mide hacmini büyütecek zamanı bulmadan mideyi terk ederler.

– Mide tüpleştirilmesi ile ince bağırsağa gıdaların geçişi hızlanır. Bu hızlı geçiş ince bağırsakların da hareketini uyarır. Sleeve Gastrektomi ameliyatı, ince bağırsaklarda hiçbir direkt değişiklik yapmamasına karşın, gıdalarla alınan kalorilerin aşırı emilimini de bu yolla engeller.

İşte merhum Mustafa Koç’un bu beklenmedik ve ani ölümünün ardından, şimdi gözler tekrar bu tartışmalı ameliyata çevrilmiş durumda. Çalışkan bir ailenin en çalışkan fertlerinden olan, hakkıyla tüm imkanlara sahip, bu imkanlarını sağlıklı bir hayat sürmek adına kullanmayı amaçlarken, kuşkusuz daha sağlıklı bir hayat için yapılan sporun hemen ardından kalp krizi teşhisiyle,  aramızdan bu şekilde ansızın ayrılan Mustafa Koç’un ani ölümü… bizi bir kere daha “sağlığın kıymetini” bilmeye yöneltmiş durumda.

Ölüm bu… Maalesef genç yaşlı, büyük küçük, zengin fakir, hiçbir şey dinlemiyor. Hayatta hakikaten her şeyin başı sağlık, başka bir şey değil. Ve onun kıymetini, her şeyi verip ona ulaşmaya çalışırken değil, kıymetini “ona sahipken” bilmek… en değerlisi belki de.

Buradan, aramızdan zamansız ayrılan Mustafa Koç’a Allahtan rahmet, başta eşi ve çocukları olmak üzere Koç Ailesi’ne, çalışanlarına, sevenlerine ve tüm ülkemize başsağlığı diliyoruz.

3 Yorum

 1. umtku

  Değerli eski patronum.. mekanın cennet olsun inşallah..

  Cevapla
 2. icten

  Ben anlayamıyorum bu mide ameliyatlarını gerçekten, neden orademize sahip çıkmak zor geliyor, neden spor yapmak varken yapmiyoruz?
  Hayata bir kere geliyoruz ve saglikli, fit, sevdiğimiz insanlarla, sevdiğimiz işi yaparak yaşamalıyız…

  Cevapla
 3. Çok önemli bir konuya dikkat çekmişsiniz Aykut Hocam, güzel bir yazı olmuş gündemle ilgili.

  Kendisini tanımamama rağmen bugün duyduğumda gerçekten çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız