Metabolizmaya Açık Mektup…

Selam sevgili, yağlı ya da kaslı P90X mağdurları…

İşlerin yavaşladığı, bilgisayar başında parmak kası çıkarmakla meşgul olduğum bu kış günlerinde yeni bir yazı ile karşınızdayım. Daha önce vücudumuzu paylaştığımız, “kötü arkadaş” ile alakalı uzunca bir yazı dizisi yollamıştım siteye. Şimdi ise, “diğer kötü arkadaş” ile alakalı bir yazı yazıyorum. Bu yazı uzun uzadıya olmayacak; biraz sitem, biraz hüzün…

METABOLİZMAYA AÇIK MEKTUP

Ya sen ne pis bir yaratıksın! Biraz sert bir giriş oldu farkındayım ama sana laflar hazırladım. Kağıt üzerinde şahsım olarak bu beden üzerinde her türlü tasarrufa yetkiliyim. Yetkiliyim ama ne mümkün. Biri sürekli kuyumu kazar, biri zorluk çıkarmaktan başka bir işe yaramaz. Evet o sürekli zorluk çıkaran sensin metabolizma.

Arkadaş nedir sendeki bu depolama azmi? Ucu bucağı olmayan hard disk gibisin. Ne kapasiten belli, ne neyi niye depoladığın. Aslında anlıyorum seni, tabiatın böyle, depolamaya programlısın ama insan biraz da faydalı şeyler depolar arkadaşım. Sen şimdi kıtlık olur diye ne bulursan yağa çevirip göbeğe, bele yığıyorsun da, yediğimiz o kadar döner, hamburger, ekmek hep mi yağ be kardeşim? Yok mu bunun içinde protein? Yağı depoladın eyvallah, biraz da şu proteinden bisepslere, trisepslere yollayalım da adamın da gönlü hoş olsun demek yok.

Bak beyim, 33 yıldır depoluyorsun. Niye? Kıtlık olur diye… Yemek gelmez belki diye…
33 yıldır 2 kere körfez savaşı çıktı, Berlin Duvarı yıkıldı, SSCB yıkıldı, Afganistan işgal edildi, Irak yakıldı yıkıldı, Kaddafi bile öldü lan. Saddam’ı astılar, Tsunamiler geldi geçti, Katrinalar yıktı geçti ama kıtlık olmadı. Yemedim yedirdim, içmedim içirdim. Hangi gün aç kaldın? Hala depoluyorsun, el insaf yahu.

Senin kadar depolayan birini daha tanıdım bu hayatımda. Kulakları çınlasın Babaannem…
30 yıldır kefen parası biriktiriyor. Biriktirdiği parayla kefen alsak, yörüngeye çıkıp dünyayı komple mumyalarız herhalde. Hala biriktiriyor. Senin gibi…

Üstelik sen oldukça verimsizsin. 35 kilo fazlam vardı benim. Bunun 25 kilosu yağ desek, senin nasıl bir vicdansız olduğun ortaya çıkar herhalde. Şimdi basitçe bir matematik hesabı yaparak, bu terbiyesizliğini yüzüne vuracağım.

1 kilo yağ = 7.000 kalori

25 kilo yağ = 175.000 kalori

Benim günlük hayatta kalmam için gerekli kalori miktarı 1200 desek

175.000/ 1200 = 146 Gün = Yaklaşık 5 ay

Yani senin yemek gelmezse diye depoladığın yağların beni yemek yemeden 5 ay hayatta tutması lazım. Ama nerde hani. 10 gün yemek yemesem üzerine raid sıkılmış hamamböceği gibi bacakları havaya dikersin. Nerede kaldı senin depo? Hani nerde enerji? İç huzur? Hani hepimiz Budist’tik? Ne oldu, şaşırdın değil mi? Budizm ne alaka diyorsun. Alakası yok tabi, su olmadan sen 500 kilo yağ da depolasan beni hayatta tutamazsın, o halde ne alaka yağ depoluyorsun? Terbiyesiz seni…

Su da depoluyorsun ama beyhude. İşe yarayacak kadar değil anca 2 gün idare edersin susuz. O halde 2 günlük de yağ depola, ne diye bulduğun her şeyi yağa çevirip, beni pinpon topu yutmuş yılan formuna sokuyorsun?

Umarım bu dediklerimi düşünürsün. Şapkanı önüne koy ve düşün niye diye? Sebebi ne ki? Hoş bu yazıyı yazarken ağzıma attığım üç beş fındıkla bademi de hemen depoya zimmetlemişsindir sen…

12 Yorum

 1. Mektuba cevap yazdi mi metabolizma? :-))

  Cevapla
 2. teoman.T

  Sakin ol sampiyo :)) maf etmisin metabolizmanin agzini burnukirmisin pertte cikarmisin ama bence oseni perte cikarmis ;)) kesin ruyalarinada giriyodur yapma meto yapma diye :) hahahahah guzel ve eglenceli bir yazi olmus cok tskler :))

  Cevapla
 3. stranger

  Slm super olmus bazen sesli dusunmek süper.

  Cevapla
 4. hakan59

  Eline agazina saglik :) karnima yumruk atiyodum nerdeyse :) leblebi yutmus solucan desek daha yerinde oluyo :)

  Cevapla
 5. umtku

  hahaha benim metabolizma da dengesiz depolamayı unutuyor :)

  Cevapla
 6. UgurDUZLA

  Ya öncelikle bu pinpon topu yutmuş yılan nedir ALLAH aşkına ya :D :D ve metobolizmaya öyle bir şekilde bakmışsınız ki 5 aylık depo matematiksel hesaplama filan tüm bildiğim herşeyi unuttum sayenizde :)

  Cevapla
 7. Metabolizmaya iyi haddini bildirmişsin. Bu yazı nedense bana Fight Club’tan bir sahneyi hatırlattı.

  Cevapla
 8. icten

  hahahahhaha :) Çok güzel olmuş. Çok eğlendim.

  Cevapla
 9. sehla

  :)))))))
  Yemedim yedirdim. İçmedim içirdim:)) ahahah çok güldüm. Cok haklısın aslında fakat metabolizmamızın kendıne has olan çalışma mantığını da takdir etmek gerekir. Herşeyi bizim için düşünüyo. Art niyeti yok yani. Eski kafalı işte naparsın:)))))

  Cevapla
  • Erkan

   Buna kim dediyse artık yağı iyi bişey sanıyor. Arkadaş taş devrinde yaşamıyoruz ki, yağlı etli butlu olalım da üşümeyelim desek. 1 kilo tavuk yersen 30-40 gr proteini ayıklar içinden sentezler, geri kalanı atar vücuttan. Yağı bol buldumu orasına burasına da sürmüyor , direk köy sandığına.

   Cevapla
 10. musess

  Hahahahhaahhhaahahahah:) haklı siteminiz konusunda diyecek laf bulamıyorum harika ya mükemmel eğlenceli okuması keyifli bir yazı yoruma gerek yok aslında üstüne Raid sıkılmış hamam böceği:)herşey var tarih matematik hocalar dersleri şöyle anlatsa çok başarılı olurdum

  Cevapla
  • Erkan

   Bize böyle anlattılar hiç te başarılı olamadık. Halimiz ortada :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız