L-Carnitine: Out – Doğal Yağ Yakıcılar: In

P90X-Türkiye’yi uzun süredir takip ediyorsanız, diğer pek çok spor sitelerinin aksine pek “supplement manyağı” olmadığımızı artık biliyorsunuzdur. Biz ise neredeyse 2 yıla yakın bir süredir burada %100 gerçek ve doğal başarılı sonuçlardan bahsediyoruz.

Eğer çeşit çeşit supplement’ler sizde “Plasebo Etkisi” yaratıyorsa, yani gerçek fiziksel bir etkisini değil de daha çok, işe yaradığını düşünerek psikolojik etkisini görüyorsanız, hiç durmayın ve devam edin, biz aranıza girmeyelim. Ama unutmayın ki günümüzde giderek çeşitlenen ve komplikeleşen bazı supplementlerin yan etkileri de olabilir.

Bu durumda en doğrusu, iyi bir egzersiz programına (öhö öhö… P90X) paralel olarak, sağlıklı ve doğal besinlere yönelmek olacaktır. İşte size yağ yakmaya yardımcı doğal besinler listesi.

Meyveler

Meyveler, büyük çoğunlukla içerdikleri C vitamini ile doğal yağ yakıcılar sıralamasında ilk sırada yer alırlar. C vitamini, vücutta depolanan fazla yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. İşte başlıca yağ yakımında etkili meyveler:

Elma

Greyfurt

Üzüm

Limon

Ananas

Erik

Mango

Kavun

Yaban Mersini

Sebzeler

Doğal sebzelerin büyük çoğunluğu çok düşük kalori değerlerin sahip oldukları için “negatif kalorili” gıdalar olarak da bilinirler. Sebzeler, işlenmiş gıdalar gibi vücutta kalori fazlalığı yaratmadan, vücut için gerekli besinleri içeren gıdalardır. İşte yağ yakıcı sebzelerden başlıcaları:

Brokoli

Ispanak

Kabak

Mantar

Biber

Turp

Şalgam

Soğan

Karnabahar

Marul

Proteinli Gıdalar

Pek fazla bilinmeyen bir gerçek şudur ki vücudumuz proteinleri sindirirken, karbonhidrat veya diğer maddeleri sindirirken harcadığından daha fazla enerji harcar. Eğer beslenmenizde yeterli ve bol miktarda proteinli gıdalar varsa, daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde istenmeyen yağlarınızı yakabilirsiniz. Protein yönünden zengin doğal besinlerin en önemlileri:

Et (Yağsız)

Balık

Tavuk Göğsü

Süt Ürünleri

Kuruyemişler

Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar, doyurucu özellikleri ve ortalama altındaki kalorileri ile, kendinizi daha uzun süre tok tutmanız için kullanabileceğiniz besinlerdir. Ayrıca lifli gıdalar, vücudunuzun kan şekeri ayarlar ve metabolizma hızını arttırarak, yağlarınızı yakmanızda yardımcı olurlar. İşte yüksel lif içerikli gıdaların bazıları:

Tahıllar

Yulaf Ezmesi

Tam Buğday Ekmeği

Tam Tahıllı Makarnalar

İşte gördüğünüz gibi, biz kısa vadeli değil uzun vadeli sonuçların ve kavuştuğunuz iyi fiziği korumanın yolunun, bir kavanozun ya da tüpün içinde satılan besin takviyelerinden daha çok sağlıklı ve gerçek besin seçeneklerinden geçtiğine inanmaktayız.

7 Yorum

 1. serhat

  Lahana unutulmuş :)

  Cevapla
 2. Merabalar.Ben p90x e baslamayi dusunuyorumda bu sadece barfix demiriyle mi oluyor bu kaslarin hepsi dambil felan gonderilmiyor sanirim.

  Cevapla
 3. Mehmet

  Çok istifade edilebilecek bir yazı. Beslenmemde göz önünde bulunduracağım. Teşekkürler.

  Cevapla
 4. Beklediğim yazılardan biri teşekkürler hocam :)

  Cevapla
 5. Çok teşekkürler aykut hocam beklediğim yazılardandı :)

  Cevapla
 6. Ramadan

  Aykut hocamdan öğrendiğim bir teknik: sabahları ılık-sıcak suya yarım ya da bir limon sıkıp içmek. Ben bunun gerçekten faydasını gördüm.
  Ve hocam hastanede teknisyen olan kuzenim de sabahları türk kahvesine limon sıkıp içildiğinde L-Carnitine etkisini birebir gösterdiğini söyledi bi bunu da deniyelim :)

  Cevapla
  • ayhan3404

   güzel bir paylaşım olmuş hcoam teşekkür ederiz ramadan bu arada türk kahvesine limon olayını biraz açarmısın acaba

   Cevapla

Yorum Paylaşınız