Kurtulun Şu Göbekten!

Bugün bahsedeceklerimiz çoğunuzun pek hoşuna gitmeyebilir. Bugünün konusu “yağ”; özellikle de göbekteki yağlar. Fizyolojik olarak, yağların kadınlarda kalçada, erkeklerde ise göbekte toplandığını biliyoruz. Ve şunu da biliyoruz ki, bel çevresinde toplanan yağlar vücuda daha çok zarar veriyor. Bel çevresindeki yağlardan salgılanan maddeler kalp ve damarlar için özellikle zararlı. Kalp krizlerinin yüzde 90’ının sebebi kolesterol, şeker, sigara ve tansiyonla izah edilebilir. Bunlar olmasaydı kalp krizi geçirenlerin yüzde 90’ı bugün ölmeyecekti. Bunlar önlenebilir sebepler ve önlenebilir sebeplerden de ölüm izah edilemez. Bu, kaza olacağı kesin bir arabanın içinde emniyet kemeri takmamak gibi bir şey. Kalp krizlerinin yüzde 60’ı hiç sağlık şikayeti olmayanların başına geliyor. Yani, şikayet olmaması sağlıklı olduğunuz anlamına gelmez. 3 önlenebilir sebebin hepsi göbeklilikte var. Göbeği olan insanda şeker değerleri bozuluyor, yüksek tansiyon  ve  kolesterol görülüyor. Çoğu kimse için göbekli olmak estetik bir kaygı olarak ele alınır ancak, göbekli olmak aslında hastalığa ve dolayısıyla ölüme davetiye çıkarıyor.

Yediklerinizin Üçte Birini Kenara Ayırın:

İşte iki erkek maymun üzerinde yapılan deney ve sonuçları. Kardeş iki maymunu alıp, aynı ortama koyuyorlar, yaşam şartları ve yemek çeşitleri aynı. İkisine de eşdeğer yemek veriliyor ve 20 yıl takip ediyorlar. Birinin yaşlanmadığı görülüyor, hareketli davrandığı ve kireçlenmesi olmadığı görülüyor, kanında kolesterol değeri normal bulunuyor. Diğerine ise verilen yemeğin miktarı yüzde 30 daha fazla. Bu maymunda ise 20 yıl sonra sırtta kamburlaşma, kireçlenme görülüyor, hareketleri yavaşlıyor. Daha az kalori verilen hayvan ise ciddi derecede daha genç görünüyor.

Buradan çıkarılacak sonuç, her zaman söylediğimiz gibi, vücudunuzu deforme eden şey “ne” yediğinizden çok, “ne kadar” yediğiniz. Bir de bunu deneyin. Yediğiniz yemeğin üçte birini yemeyin, kenara ayırın.

Asla yenilmeyecekler listenizin başına sofra şekeri ve bundan yapılan her ürünü koyun. Ayrıca mayonez, cips ve hazır meyve suları da “hayır” listenizde olsun. Her ne kadar çekici olsa da, çok yağ çektiği için ekmeğinizi yemeğin suyuna batırmayın. Pilav, ekmek, kızartma ve hamur işlerinin tüketimini %50 azaltın. Az ve sık beslenin.

Göbekte toplanan yağların ne kadar tehlikeli olabileceğine, yaşantınızı giderek kalitesizleştireceğine hatta sonlandırabileceğine değindik. Peki, göbekliler için tablo, bu kadar karamsar mı? Hayır. Bizce, o göbeğinizden kurtulmanın ve çok daha kaliteli bir yaşama kavuşmanın yolu, doğru beslenme ve yine o 3’lemeden geçiyor… P-Doksan-X!

40 Yorum

 1. hocam en az ve en fazla kaç kiloluk ağırlık kullanmalıyız

  Cevapla
  • Berker, bu tamamen görecelidir. Ama hesaplaması çok kolay. Amacın definasyon ise, ağırlık egzersizlerinde tekrarlarını 12-15 arasında, amacın hacim kazanmak ise 8-10 arasında tutmalı; ama her ikisinde de yaklaşık son 3 tekrarında biraz zorlanacak şekilde kendi ağırlıklarını ayarlamalısın.

   Not: Bu 8-10 ya da 12-15 kuralı, sadece ağırlık egzersizleri için kullanılmaktadır. Vücut ağırlığı egzersizlerinde (barfiks & şınav gibi), genellikle en doğrusu yapabildiğiniz kadar yapmak olacaktır.

   Cevapla
 2. Aykut Hocam bugün insanity 45.gündeydim.Max Curcit de ıdım pedal hareketı var orda tam ritmi yakalamışken.Sağ dizimin biraz üstünde bi ağrı başladı mecburen yarım bırakmak zorunda kaldım ama squat esnasında o acı tekrar gelıyor.Yürürken falan yok ama ne yapmamı önerirsiniz.Yarın devammı edeyim yoksa üst vücut ağırlık ant. mı ekleyeyim

  Cevapla
  • Burada aslında en iyi kararı, kendi vücudunuzu en iyi tanıyan ve dinleyebilecek kişi olarak siz verebilirsiniz. Bir üzerine gitmeyip, upper body antremanı ile değiştirmek akıllıca olabilir.

   Benim de P90X’im sırasında bir ara halka hareketi yaptıkça sağ omzumdan katur kutur sesler geliyordu ama kısa sürede kendiliğinden geçti :-)

   Cevapla
 3. MrCaner

  303 kalori
  karb 80(23 -- 25 grami seker kurutulmus cilekten geliyor bircogu)
  yağ 1
  protein 8
  fiber(lif)17

  hocam bu değerlerde bir kahvaltı gevreği aldım fakat şeker seviyesi yüksek geldi ama bi yandanda lif oranı yüksek devam edeyimmi yoksa önerdiğiniz bi marka varmıdır ara öğünler için ?

  Cevapla
 4. Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce sigarayı bıraktım. Tekrar başlamak istemiyordum ve yerine birşey koymam gerekiyordu. Spor tecrübem olmadığından hem akşamları yürüyüş ve hafif tempo koşu yapıyordum ( Ciğerlerim fabrika bacası gibi olduğundan hızlı koşamıyordum). Video sitelerinde nefes açma ve kilo vermek için yapılan hareketleri araştırırken, 6 hafta önce 12 senelik tiryakilikten sonra sigarayı bırakalı 10 gün olmuş, sporsuz geçirilmiş yıllar ve aşırı yağlı 86 kiloluk bir enkaz olarak P90X ailesi ve Aykut Bey ile tesadüf olarak tanıştım. Şuan 6. hafta Plyometrics günümü tamamladım. İlk başladığım hafta aynı harekette bacaklarıma kramp girmiş ve birkaç gün zor yürümüştüm. Şuan Plyometrics o kadar kolay geliyor ki yaparken sıkılıyorum. 6 hafta sonunda; ciğerlerim açıldı, ilk hafta her yerim ağrıyordu, şuan ağrının a sı bile yok. Program bitiyor en geç 1 saat sonra vücut kendini toparlıyor. Eskiden azıcık rüzgar yesem bir yerim tutulurdu artık yok. 2 ay öncesine nazaran 10 kat daha hareketliyim desem kesinlikle abartmış olmam. İş yerim ve servis kalkış noktası olan 500 mt’yi soluk soluğa YÜRÜKEN ( koşarken değil), artık 8. kata ( sabah sporu adına) şaşkın bakışlar altında neredeyse koşarak çıkıyorum ve en geç 10 dakikada kendimi toparlıyorum. Ayrıca 7 kilo verdim. Ben bu kilolar ne zaman gidecek derken bayram ziyaretinde beni görenler şaşırdı ve bol iltifat aldım  . Kambur yürürdüm artık dik yürüyorum. Sadece şunu söylemek istiyorum eğer araştırma yapan ve başlamayı düşünen arkadaşlar var ise bir an önce başlasınlar. Geçen zaman aleyhlerine işliyor. Ne kadar erken başlarsanız o kadar erken mutlu olursunuz. Not: Yapamamaktan korkan ve üşenen arkadaşlar ; 2 yada 3 hafta çok zorlanırsınız. Kimse süpermen olarak doğmadı. İlk hafta ben yerlerde sürünmüştüm. 3. Haftadan sonra yapabildim. Şuan için aksatmam mümkün değil. Bir süre sonra alışkanlık yapıyor ve azıcık saatini geçirsem rahatsızlık başlıyor. P90X ile başarılı günler dilerim.

  Cevapla
  • Kemal Bey Merhaba,

   Durdunuz durdunuz ama yine süper bir yorum attınız :-) Siz anlatırken adeta her satırını yaşadım. Sizi tebrik ediyorum bir kez daha. Bu kararlılıkta bir insanın sonuç almaması imkansız. Ve P90X ile sonuçlarınız tahminlerinizin bile üzerinde olacaktır.

   Tekrar, mesajınızla çok kişiye motivasyon kaynağı olacağınız için teşekkürler ve başarılar..

   Cevapla
   • Asıl ben teşekkür ederim Aykut Bey. P90X sayesinde inanın yeniden doğdum sanki. Motivasyona gelince motivasyon+sabır çok çok önemli bir unsur.

    Cevapla
 5. merhaba hocam kendim için protein bar yapmayı düşünüyorum sizin önerebilcğeiniz tarifler varmı

  Cevapla
  • Blog’da daha önce sevgili İbrahim’in ev yapımı Whey Protein’i tarifini görmüştüm ama bar için bir araştırma yapalım, yayınlayabiliriz neden olmasın.

   Cevapla
   • Mesut

    Hocam aslında o peynir altı suyunu pek önerenlerden değilim bende o konuyla ilgili araştırma yaptım besin değerleri aşağıdaki gibi. İsterseniz ev ürünlerinden protein barı yapımıyla uğraşıp tarif çıkarabilirim. Her şey deneme yanılma yoluyla öğrenilir sonuçta :)

    Peynir altı suyu besin değerleri(Lor peynirinin )
    1 bardak 246 gr. (1 cup) peynir altı suyunda:
    Kalori : 59 kkal.
    Toplam Yağ : 0 gr.
    Sature Yağ : 0 gr.
    Kolesterol : 2 mg.
    Sodyum : 118 mg.
    PROTEİN : 2 gr.
    Şeker : 13 gr.
    Vitamin A : 0
    Vitamin C :0
    Kalsiyum : 25
    Demir: : 1

    ***peynir altı suyu yağ ve kolesterol içermiyor ancak alınan enerijinin yanında protein katkısı son derece az kalıyor.

    Cevapla
    • Sanırım araştırmanda bir yanlışlık olmuş Mesut :) Peynir altı suyu diye araştırmış olabilirsin . Burdan yoğunluk Lor peynirinde ki Lor peyniri Gıda ve Tarım bakanlığını verdiği değerlere göre (Markadan markaya değişir tabi) 100 grmında 17.30 gram protein bulunur

     Cevapla
     • Mesut

      Dikkatini çekerim ben lor peynirinin altından alınan peynir altı suyunun besin değerlerini verdim.

      Cevapla
      • Parantez içindeki (lor peynirinin) yazısı beni yanılttı :) Sonuçta bilgi açığa kavuşmuş oldu sağolasın

       Cevapla
      • Bir de Peynir altı suyu Lor peynirinden alınmıyor . Peynir altı suyu bildiğimiz peynirden alınıyor ve onu kaynama seviyesindeyken tuz veya limonla keserek lor peynirini oluşturuyolar :)

       Cevapla
   • Mesut

    Whey veya Çikolatalı protein tozuyla yapılan bir protein bar:

    8 ölçek whey protein veya isteğe göre çikolatalı protein tozu
    1/2 bardak yağsız veya yarım yağlı süt
    1 bardak yulaf ezmesi
    3 kaşık keten tohumu
    3 kaşık kaliteli bal
    1/3 kavanoz fıstık ezmesi (en doğalını bulmaya çalışın)

    Yapılışı bu linkte(ingilizce) : http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LwH5udRb3Vk

    Cevapla
 6. Blogdaki ilk aktifliğim adına kendimi kutluyorum :)

  Uzun bi düşünce süreci ve karar verdikten sonra da kargoyla ilgili aksaklıklar (Bayram Tatili) sonucunda biraz da seti bekleme sürecinin ardından nihayet 5. günümdeyim. Kahvaltıya elimden geldiği kadar çok önem veriyorum en az 3 yumurta, kepekli ekmek peynir zeytin ve biber ağırlıklı kahvaltılar yapmaya çalışıyorum. Ara öğünlerde asla abur cubur atıştırması yapmıyorum artık kendime hakim oluyorum ancak tatlıyı çok sevdiğim için günde 1 en fazla 2 tanelik bir çikolata kaçamağım oluyor :) Ancak bunun dışında çayımdan yiyeceklerimden şekeri ve tuzu özellikle yağı tamamen çıkarttım diyebilirim. (Yemeğe konulan yağ ve kahvaltıda yediğim yarım dilim ballı ekmek hariç :)

  Beslenmeme gün geçtikçe daha da dikkat etmeye çalışıyorum ancak bu kesinlikle ağrısız, rahat bir şekilde yapılabilecek bir program değil umarım kimse bu gözle bakmıyordur, çünkü böyle olmuyor :) Bu programda konu değişimi istemek ve bunu size sağlayacak olan aracı sevmekle alakalı. 5. günümdeyim ve bacak/kasık ağrısından bugün zor yürüyorum diyebilirim. Ancak hepsinin geçeceğini ve bunun vücuduma faydalı bir ağrı olduğunu biliyorum.

  Tony abimizin de söylediği gibi “Bu P-90-X dostlar, burada oyun oynamıyoruz!” Yani, bu program gerçekten ekstrem…

  Son olarak beni de bu sürecin içine dahil ederek hayatıma yeni bir dönüm noktası oluşturan ve programa inanmamızı sağlayan Aykut hocaya teşekkür ediyor, herkese değişimini kararlılıkla sürdürebileceği P90Xli günler diliyorum. :)

  Cevapla
  • Barış Merhabalar,

   Evet, ilk yaromun hayırlı uğurlu olsun… ama ne yorum! Süper! Olayın ruhunu kavradığını ve sonuçlarının çok başarılı olacağını şimdiden görüyorum. P90X’te, bir takım moda diyetlerdeki gibi şu saat şunu yemelisin tarzı bir dayatma yerine, daha uzun vadeli doğru beslenme alışkanlıkları benimsediğinizde, hem sonuçlarınız daha erken gelecek, hem de kalıcı olacaktır.

   Tekrar yürekten başarılar…

   Not: Şimdi sen bahsedince, kendi ilk haftamı dün gibi hatırladım. Senin tarif ettiğinden bile daha kötü olduğumu, narenciye sıkacağında bir portakalın suyunu sıkmaya bile gücüm olmadığını hatırlıyorum :-) Ama doksan günde nerden nereye…

   Cevapla
   • Aynı sonuçlara bu yola baş koyan herkesin en hızlı şekilde ulaşacağını umuyorum :) İlk hafta gerçekten insan hem kendinden utanıyor hem de ben bu halde nasıl devam edeceğim diyor ama asıl sonuç sizlerde de görüldüğü gibi hayıflanıp bırakınca değil, kararlılıkla devam edince geliyor.

    Cevapla
  • Dostum ilk hafta neredeyse hastanelik olacaktım ağrıdan :) . 2-4 hafta arasında rahatlıkla yapabilir ve çok çok daha az ağrılı yapabileceksin. Ben 6. haftadayım. gayet iyi gidiyor sakın bırakma. Sonuna kadar devam. Başarılar.

   Cevapla
 7. Metehan

  Merhaba Aykut hocam benim uyku problemim varda onla ilgili acaba blog yazısı yazabilir misiniz? Okulların kapanmasıyla uyku düzenim çok bozuldu.Şimdi saat kaçta yattığım belirsiz kaçta kalktığım belirsiz.
  Bir açıklayıcı blog yazısı yazılırsa ayrıca ben değil tüm üyelerimize yardımınız olucaktır.
  Teşekkürler…

  Cevapla
  • MrCaner

   hazır metehan uykudan bahsetmişken hocam büyüme hormonları gece saat 12 ile 2 arasında salgılanıyormuş bende ona göre yatmaya başladım 12 de yatıp 8 de kalkıyorum sizce gerçekten büyüme hormonlarına faydası olurmu ? ve bu arada kiloyu bi 8.5 felan yapmam lazım 8 10 tekrar için :D teşekkürler hocam sizde olmasanız kime danışıcaz :(

   Cevapla
   • Estağfurullaaahhh! :-) Elimizden geldiğince tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Evet, büyüme hormonunun gece o saatlerde salgılandığı (en çok) doğru. Uykunun, ve genel olarak dinlenmenin gelişime faydası olacaktır.

    Cevapla
  • Neden olmasın Metehan, bir araştırma yapalım. Teşekkürler…

   Cevapla
 8. hocam bide p90 seti geldiginde illa benım mı almam gerek yoksa ailemden biriside alabılır mı ?

  Cevapla
  • Ailenden birisi de teslim alabilir.

   Cevapla
 9. bide bişey sorucam bn kac kıloya kadar dambıl almam lazım bi yardım cı olursanız sevınırım

  Cevapla
  • Merhaba Mete,

   Bu soruya bugün aslında cevap vermiştim. Aşağıda tekrar yayınlıyorum.

   “Benim görüşüm, herhangi bir kimse için şu ya da bu ağırlık doğrudur demenin yanlış olduğudur. Ağırlık kg’nizi amaçlarınıza göre kendiniz kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

   Burada tek dikkat edilmesi gereken nokta, hacim kazanmak için tekrarlarınızı 8-10 arasında, definasyon kazanmak içinse 12-15 arasında tutmak ve her ikisinde de özellikle son 3 tekrarınızda biraz zorlanacağınız şekilde ağırlıklarınızı ayarlamaktır.

   Çoğu insan, yapabileceğinden çok daha erken bırakmaktadır, bu yüzden özellikle son 3 tekrarınızda biraz zorlanacağınız ağırlıklara çıkmak, gelişim ve sonuçlar açısından önemlidir.”

   Cevapla
   • MrCaner

    hocam şimdi ben elime alıyorum 5 kg yapabildiğim kadar yapıyorum ve çoğu zamanda 15 i bile geçiyorum ben hacim kazanmak yerine kilomu vericem napmalıyım tam olarak ? böyle yaparak hacim kazanamam mı ?

    Cevapla
    • Aslında bu işin aritmetiği oldukça basit sayılır. Eğer elindeki 5 kg’yi kolay kaldırıyorsan ve 15’i rahat geçiyorsan, bunun ne hacim (özellikle hacim) ne de definasyon açısından çok potansiyelinde faydası olmayacaktır.

     Daha önce de dediğim gibi, amacın hacim kazanmak ise, ağırlıklarını yeterince arttırmalı ve tekrarlarını 8-10 aralığında tutmalısın. Bunun için hangi ağırlığın doğru olacağına gelirsek, son 3 tekrarında zorlanman gerektiği kuralını hatırlayabilirsin.

     Cevapla
     • Mesut

      Hmm hocam şimdi ben bu yazınızı okuyunca bana 7.5kg ‘lıkların az geldiğini anladım + olarak plakam olmadığı için ek yapamıyorum acaba dumbell için uygun fiyattan döküm plaka alabileceğim bir marka, site veya mağaza biliyor musunuz acaba?

      Cevapla
     • Öncelikle merhaba :) Verdiğiniz bilgiler için teşekürler hocam ama benim aklıma birkaç soru takıldı . 15 tekrar üstünde yapıyorsak hacim kazanmaya tabikide fayda sağlamayacaktır fakat ‘Sıkılaşma’ dediğimiz yağ kaybederken derilerin sarkmaması işlemi olacaktır dolayısıyla kaslar azda olsa dirileşecektir öyle değilmi? Yani ben 40 standart Şınav çekiyorum ama (3. ayımın son 2 haftası ) Göğüslerimde artışı rahatlıkla görüyorum ? :) Teşekür ederim

      Cevapla
      • Tabii ki doğru. Ve yanlış anlaşıldıysa hemen düzelteyim, bahsedile 8-10 (hacim için) ya da 12-15 (definasyon için) kuralı sadece ağırlık kullanılan egzersizler için geçerlidir; vücut ağırlığı ile yapılanlarda değil (barfiks, şınav vs.) Orada kural genellikle “failure” noktasına kadar, yani daha fazla yapamayıncaya kadar yapmanızdır.

       Cevapla
 10. Mesut

  Ben 1/3 ünü değilde 1/2 sini bıraktım yemeklerin kenara. Ekmek eskisinden %70 daha az yiyorum hamur işi aynı şekilde. Şeker hiç kullanmıyorum tuzda aynı şekilde sadece annemin yaptığı yemeklerde var. İlk haftamda 1.5kg verdim bile :)

  Cevapla
  • Süper! İşte budur. Biraz önce size mesajımda, mailinizde bahsettiğiniz tarzda bu işin aritmetiğini yapmanın çok fayda getirmeyeceğinden ve onun yerine küçük değişikliklerle daha büyük sonuçlar alınacağından bahsetmiştim.

   Bence doğru yolu bulmuşsunuz. İlk hafta sonuçlarınızı tebrik ederim.

   Cevapla
   • Mesut

    Teşekkürler hocam benim orada kafama takılan tek şey P90x dergisiyle alakalı olmasıydı o yüzden kafama takıldı ama soktum bir köşeye bakmıyorum o dergiye artık, ingilizcem pek iyi olmadığı için yanlış çevirmiş de olabilirim. Yorumunuz içinde teşekkürler hocam. :)

    Cevapla
 11. merhaba p90x bugun 18.00 gibi soyledim tam ne zaman elımde olur ?

  Cevapla
  • Çarşamba günü. 1 saat önce formu doldurmuş olsaydınız yarın elinizde olurdu :-( Ama bir gün geç olsun, güç olmasın :-) Başarılar…

   Cevapla
 12. Gerçekten kafaya koydum, kurtulacağım ben de şu göbeğimden. Hocam gözlerimizi açtığınız için sağ olun. Ben de dahil çoğumuz göbeğe estetik kaygı ile bakıyoruz ama sağlık konusunda da çok zarara yol açtığı aşikar.

  Her ne olursa olsun, ben göbeğimin benden önde gitmesinden sıkıldım. Eriteceğim! Bu 3’leme ile. P-Doksan-X! :-)

  Cevapla
  • Merhaba Osman Bey,

   Evet genç yaşlarda göbeğin estetik kaygısı ön plana çıkıyor ama uzun dönem zararları da azımsanamayacak kadar çok. Göbeğinizde taşıdığınız her ekstra kilonun, sırtınıza 7 kat yük bindirdiğini de unutmayın.

   P90X Mezunlarının kendilerini aşırı dinç hissetmelerinin bir sebebi de bu olsa gerek. Kim sırtında ekstradan 7 kat yük taşımak ister?!

   Cevapla

Yorum Paylaşınız