Kumandanız Kimin Elinde?

Arkadaşlar Merhaba,

Bu sitede olan herkesi bir sebep harekete geçirdi. Ya P90X yapmaya karar verdik, ya yapıyoruz, ya da yarım bıraktık. Kumandamızda bir sebeb, bir kimse “açma / kapama” düğmesine bastı, birden bir enerji geldi bünyemize ve bizi motive edip harekete geçirdi. Başlarda çok motive ve heyecanla yaparken sonra birden hevesimiz kaçar ve anlamadığımız bir şekilde enerji gider, içimizden yapmak gelmeyebilir. Biz de kendimizi suçlamaya başlarız… “Ne maymun iştahlıyım, başladığım şeyleri hep yarım bırakıyorum, sonunu getiremiyorum” diye. İşte o yüzden bizi neyin harekete geçirdiğini, kumandamızdaki “açma/kapama” düğmesine neyin, kimin bastığını bilmek önemlidir.

Harekete ya proaktif olarak geçtik ya da reaktif (tepkisel) olarak. Peki ne anlama geliyor burdaki proaktivite ve reaktivite kelimeleri?

Proaktivite : Proaktif davranışta bulunan kişiler, inisiyatifi ele alan kişilerdir. Karşısına çıkan olaylara karşı çözüm üreten insanlardır. Bir konuda harekete geçme ve tepki vermeyi kendi tercihlerinden dolayı yaparlar. Dış etkenlerden  etkilenmez ya da bir çözüm üreterek yollarına devam ederler. Onları harekete geçiren şey kendi seçimleridir.

Reaktivite : Reaktif davranışta bulunan kişiler, başkalarından veya dış sebeblerden dolayı tepkisel olarak harekete geçer ya da hareket etmeyi bırakır. Onları harekete geçiren şey kendileri degildir. Kendileri dışındaki olaylar, kişiler onların karar verme ve harekete geçme sebebidir. Onlara tepki olarak harekete geçerler.

Örnek olarak reaktif ve proaktif davranışta bulunan bir insanın P90X’e başlama sebeblerine bakarsak şöyle olur;

Proaktif Kişiler;

– Kendi standartlarına göre fiziksel durumu yeterli değildir ve başlar.

– Aynaya bakar ve daha iyi görünmek istediğine karar verir.

– Daha sağlıklı olmaya karar verir.

– Daha enerjik olmaya karar verir.

– Yapmayı düşündüğü şeyler için fiziksel olarak yeterli olmadığı için yapamadığını farkeder ve bunun için fiziksel olarak daha yeterli hale gelirse, hayatının daha güzel olacağını düşünür ve başlamaya karar verir…

Reaktif Kişiler;

– Çevresindeki kişilerin görüntüsüne özenir.

– Arkadaşları, sevgilisi, eşi, ailesi, fiziksel olarak iyi görünmediğini ima etmiş ya da söylemiş olabilir. Gururu kırıldığı için başlamaya karar vermiştir.

– Bahar gelmiş, bikini-mayo-tatil reklamları artmış ve bu onu harekete geçirmiştir.

– Skinny ya da sıfır beden akımı, modası başlamış ve harekete geçmiştir.

– Alışverişe gittiğinde tezgahtar onun bedenine göre ürün olmadığını söylemiştir.

– Sevgilisi ya da eşinin ona olan ilgisi azalmış ya da ilişkisi bitmiştir…

Bizim ülkemizde yaşayan insanların pek çoğu reaktif insanlar ve tepkisel olarak harekete geçiyoruz. Özellikle gururun kırılması, alay edilmesi, başkalarının yapamazsın edemezsin demesi harekete geçirmede en etkili olan sebebler ve motivasyon kaynaklarıymış. Hızlıca da harekete geçiyoruz ancak sonunu ne kadar getirebiliyoruz ?!?

Bir işe Türk gibi başla, İngiliz gibi bitir sözünü çoğumuz biliriz.

Reaktif insanların motivasyonlarının kaybolması aslında biraz normal bir durumdur. Yaz gelip mayo, bikini giyildi mi, ya da tatil bittikten sonra motivasyon yok olur. 12 ay mayo bikiniyle dolaşmadığımıza göre P90X misyonunu tamamlamıştır.Eee artık Eylül ayı gelmiş bir daha mayo, bikini giymeye daha 9 ay vardır.

P90X yapılmaya başlanmış ve çevreden iyi sözler duyulmaya başlanmış ve ardından motivasyon yine gitmiştir. Sevgili ya da eş beğenisini dile getirmiştir ya da yeni bir ilişkinin başlamasıyla motivasyon yine azalmaya başlamıştır. Alışverişe gidilmiş kıyafetler olmaya başlamış ve amaç kısmen de olsa gerçekleşinince, motivasyon uçup gitmiştir yine…

Oysa Proaktif insanlar kendi hayatlarının sorumluluğunu ve kararlarını aldıkları için onlar çevreden  etkilenmezler. Sağlıklı, enerjik olmak, onlara sadece yaz aylarında lazım değildir. Kendilerini aynaya bakınca sadece yaz aylarında beğenmek için yapmazlar bunu. Ya da başkalarının beğenisi için. Kendileri için karar verirler ve bu sürekliliği ve devamlılığı da getirir yaptıkları işlerde. Haliyle başkalarının iltifatları da motivasyonlarını azaltmaz. O kendisi değerlendirir ve ona göre devam eder.

Aldığımız kararlar bazen reaktif bazen proaktif oluyor. Özellikle önemsediğimiz bir konuda uzun ve zorlu bir yola çıkıyorsak bizi harekete geçiren şeyin ne olduğunu anlamamız önemlidir. O zaman birden motivasyonumuzun kaybolmasının önüne geçebilir bir önlem alabiliriz.

Yine fazla gevezelik ettim, yaş ilerleyince adamın çenesine vuruyor :-) Sıkılmayıp okuyan arkadaşlara teşekkürler.

Mutlu, sağlıklı, bol sporla geçen günler dilerim…

13 Yorum

 1. Erkan

  Reaktif proaktif radyoaktif midir bilmem ama gun itibariyle biter ve ben cekip giderim. :-)

  Cevapla
  • Iyi seneler Erkan :)

   Cevapla
 2. John Galt, sizin yazılarınızı yakından takip ediyorum. Hatta arama bölümünden aratıyorum, eskileri bulmak için. Toplam kaç yazı oldu bilmiyorum ama ana sayfadaki sağdaki popüler yazarlar kısmına çıkma zamanı gelmiş galiba :-)

  Bu yazıda da yazdıklarınız çok mantıklı, umarım benim motivasyonum proaktif kategoriye aittir.

  Cevapla
  • :-) Emo, begenmenize cok sevindim.

   En azindan P90x’ e basladiktan sonra orada gorunsem daha iyi olur sanki :-) Umarim pek cogumuz proaktif kategorideyizdir.

   Iyi haftasonlari..

   Cevapla
   • 1 Ocak mıydı başlangıç?

    Cevapla
    • Evet 1 ocakti ve basladim ama sanki biz konusmustuk bu konuyu :-)) Iyi seneler Emo..

     Cevapla
 3. umtku

  Yine çok güzel bir yazıydı eline sağlık :)

  Cevapla
  • Umut tesekkur ederim :-)

   Cevapla
  • Iyi seneler Umut :-)

   Cevapla
 4. Yine çok keyifle okuduğum bir yazı oldu JohnGalt… Ve çok doğru. Reaktif motivasyonlar daha kolay uçucu…

  Yazıyı o kadar beğendim ki, hediye olarak size yeni 45 dakikalık Yoga DVD’lerinden gönderelim :-) Şaka şaka, zaten göndereceğiz ama bir tanıdığınızı P90X ile tanıştırdığınız için :-) Ama yazı da çok güzel olmuş o ayrı.

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Tesekkurler Aykut Hocam,

   Sitedeki Yoga-x yorumlarina bakinca, guzel yazilara hediye etseniz bloglar havada ucusur gibi gorunuyor :-)

   P90x seti ellerine bu aksamustu gecmis heyecanla aradilar, umarim sonunuda ayni heyecanla getirirler.

   Cevapla
  • Erkan

   Aykut hocam 90 oldu napcaz simdi :-)

   Cevapla
   • Hadi ya? Böyle sessiz sedasız mı? Nasıl sonuçlar, bir blog paylaşsanız da görsek :-)

    Ya da dilerseniz bana email olarak da atabilirsiniz. Sonrasına öyle beraber karar verebiliriz…

    Cevapla

Yorum Paylaşınız