Kai Greene Bile “Crane” Yapabiliyorsa…

Biliyorsunuz ki P90X ve genel olarak vücut transformasyonları hakkında sloganımız: O yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin! 

Aslında, şimdi sizinle paylaşacağımız böyle bir kare ile karşılacağımızı tahmin etmiyorduk. Bay Kai Greene… Vücut geliştirme dünyasının “Everest”i sayılan Mr. Olympia yarışmasında, son 3 yılın ikincisi (pek çoklarına göre de hakkı yenen birincisi!)… Yarışma dönemi 118-124 kg, sezon-dışı 136-140 kilolarda… Kai Greene’in kalbur üstü bir vücut geliştirmecinin yanında nasıl durduğunu daha iyi bir perspektiften anlayabilmek için aşağıdaki fotoya bakabilirsiniz!

İşte bu seviyedeki vücut geliştirmecilerin, genellikle esneklik ve denge konusunda sınıfta kaldıkları varsayılır. Ama bu Kai Greene, P90X’in de Yoga’sının en zor hareketi kabul edilen “Crane – Kepçe” hareketini yaparak, bizleri de biraz şaşırttı :-)

O zaman, sloganımızı tekrarlayalım… O yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin!

Not: Şimdi mutlaka, bu fizik hakkında “estetik – estetik değil” tartışması çıkacaktır. Sadece konumuzun bu olmadığını hatırlatalım. Kai Greene, “nevi şahsına münhasır”, kendi kategorisinde apayrı bir “yaratık” (yaratığı burada iltifat anlamında kullanıyoruz!). Sonuç olarak bu işi, belki pek çoğumuz gibi “plaj vücudu” edinmek için değil, profesyonel olarak yapıyor. Yukarıda, Mr. Olympia’da son 3 yılın ikincisi dedik ya; ikinci dediysek “tüh, birinciliği kaçırdım, eli boş eve dönüyorum” değil! 2014’te ikincilikten aldığı para ödülü$130.000… 2013’te $120.000… 2012’de $100.000… Yani, sanırız bu durumda bize “estetik – estetik değil” tartışmasından çok, saygı duymak düşer.

Kai vs

Kai Crane 700

3 Yorum

 1. viXen

  Bu şekilde vücutlar bana iğrenç geliyor ama buna rağmen crane yapabilmesini tebrik ediyorum.

  En güzel vücut “plaj vücudu yani P90X vucudu” kem küm benim oyum Aykut Hocam size….

  Bu yaz gözlerim hep sizi arayacak plajda…

  Cevapla
 2. umtku

  Abooo bacağı vücudum kadar kolu bacağım kadar :)) bütün limitleri zorlamış kaç yılın emeğidir ki acaba :) şimdi crane ilk yaptığım da Allahtan yastık koymuşum :) yoksa burunsuz olabilirdim.. Şimdi tam yapmakla beraber tek ayagımı uzatmayı deniyorum şu ana kadar 5 saniye felan durabildim.. denemelerim devam ediyor :))

  Cevapla
 3. Şimdi “Iıııyyyyy hiç estetik değil” diyeceğim, Aykut Hoca kızacak! :-)

  Şaka şaka, maşşallahı varmış, saygı duyuyorum :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız