Gym-Selfie’cileri Psikolojik Hasta mı?!

Facebook, Twitter, Instagram… Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri artık tartışılmaz (ya da tartışılmalı!). Ama özellikle fitness, egzersiz ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyanların, asıl bunlara harcadığından daha çok zamanı, spor salonunda çekilen selfie’lere ve de yediği öğünlerin fotoğrafının sosyal medya hesabında nasıl görüneceğine harcaması… problem!

İngiltere’deki Brunel Üniversitesi’nde yapılan son bir araştırma, durumun vahametini gözler önüne seriyor. 555 aktif Facebook hesabı üzerinde yapılan araştırmada, sosyal medya hesapları üzerinden sürekli olarak, egzersiz sırasında aynadan çekilen selfie ve ayrıca yediği öğünlerinin fotoğraflarını paylaşanların, ciddi psikolojik hastalıklara sahip olabileceği bulgusu saptanmış. Bu potansiyel psikolojik hastalıklardan en belirgini ve yaygını ise; Narsisizm!

Narsisizm veya Türkçe’ye geçen karşılığı ile Özseverlik, kişinin kendisine tapması, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Narsisizm, bir kişilik bozukluğu olup, sosyal medya bağımlılığının da etkisiyle, modern toplumlarda yüzdesi giderek artan bir psikolojik hastalık oluvermiştir.

Aynı araştırmada, sosyal medya bağımlılarının “like” yani “beğeni” alma obsesyonundan da söz edilmekte. Ve istatistiklere göre, “egzersiz – selfie”lerinin beğeni (like) oranlarının yüksek olması da, maalesef bu akımı körüklemekte. Eğer bir spor salonuna gidiyorsanız, yaptığı hemen her hareketten sonra aynanın karşısına geçip, hasbelkader çıkmış 6-pack’lerinin fotoğraflarını çekenleri görmüş ve neden bahsettiğimizi anlıyor olmalısınız.

Son yıllarda “selfie” çılgınlığı o kadar alıp başını gitti ki, ABD Başkanı Obama bile bir istisna değil ve tam bir “selfie manyağı” olarak biliniyor! Onun dışında, kerameti kendinden menkul süperstar Kim Kardashian’ın, sadece selfie’lerinden oluşan “Selfish” adında bir kitabının olduğunu biliyor muydunuz?! Hatta, pek kıymetli selfie’lerinden oluşan kitabının, çıktığı tarihten itibaren ilk 3 ayında sadece 32,000 adet satması, ünlüyü hayal kırıklığına uğratarak hayli üzmüş! (Ben ise o 32,000 kişinin aklına yanarım!)

Konumuza dönersek… Bir daha spor salonunda sürekli olarak selfie’lerini çeken ve teri soğumadan sosyal medyada paylaşanları görürseniz… ellemeyin! Çünkü açıkça görülüyor ki bu bir “psikolojik hastalığa” dönüşmüş durumda ve psikolojik hastalıklarla dalga geçmek değil, onları tedavi etmek gerekir.

Herkese topyekün geçmiş olsun…

Selfie 700-1

Selfie 700-2

Epic-gym-selfie

FIRE SELFIE

MONA LISA SELFIE

OBAMA SELFIE 2

OBAMA SELFIE 1

5 Yorum

 1. umarım p90x bitirdikten sonra 6-packlerimle bir tanede ben çekerim :D

  Cevapla
 2. merhabalar blogunuzu çok uzun bir zamandır takip ediyorum bir sorun olacak p90x yapmak istiyorum ama masturbasyon bağımlısı olduğum için artık hayattan küsmüş durumdayım ve kendimi halsiz güçsüz hissediyorum p90x yaparsam masturbasyondan kurtulabilirmiyim ? yanlış birşey yazdıysam özürdilerim burdaki atmosfer çok mutlu görünüyor bende masturbasyon denen illetten kurtulup katılmak istiyorum saygılar

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Tabii ki P90X’i tavsiye ederim. P90X gibi yoğun fiziksel aktivitenin, masturbasyon bağımlılığına en azından fiziksel anlamda biraz ket vurabileceğini söyleyebilirim. Bu arada, belli yaş diliminde “masturbasyon” illa zararlı değil, bilakis “gerekli” bir unsur olabilir. Ama atalarımız ne der… herşeyin fazlası zarar! Enerjinizi, egzersiz gibi çok daha faydalı bir aktiviteye kanalize etmeniz, tabii ki çok daha yararınıza olacaktır.

   Cevapla
 3. crazyhero

  bunlara sevgi yoksulu mu desek daha dogru olur.gercek hayatta bulamadığını sosyal platformda deniyor.
  nasrettin hoca hesabı ”ya tutarsa”

  Cevapla
 4. Ahahaha :-D Son fotoda Michele Obama’mın bakışı süpermiş :-D

  Yazıda bahsettiğiniz tiplerden bizim gym’de fazlasıyla var hocam. Yalnız daha çok kızlar.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız