Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 07/08/2016 – Saat: 23:01

Konu:  …

Email: 

Programınızı yeni keşfettim ve son bir kaç gündür sitenizi inceliyorum. Yakın zamanda başlamayı planlıyorum ama öncesinde aklımdaki sorulara cevap verirseniz çok sevinirim.

1 - Programda kullanılacak ekipmanlar tam olarak nelerdir. Evde yapmaya uygun mu?

2 - İlk soruya biraz paralel olarak, spor salonuna mevcut üyeliğim var, 1 yıllık peşin vermiştim maalesef. Oradaki hocaların ilgisizliğinden şikayetçiyim ama yine de üyeliğim olduğu için bu programı spor salonunda da yapabilir miyim?

3 - Bir de son olarak P90X'in yanında Hybrid Programı ilgimi çekti. Hybrid'in P90X'ten farkı nedir? Sitede gördüğüm sonuçlarda Hybrid bana daha etkili gibi geldi.

Cevaplarınıza göre karar verip bir an önce başlamak istiyorum.

Ve Cevabı…

Tarih: 08/08/2016 – Saat: 19:08

Konu: Re: …

Email: 

Merhabalar,

Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Hemen madde madde sorularınızı cevaplandıralım.

1) Programda (P90X ya da Hybrid) temelde sadece 2 ekipmanın kullanımı vardır. Bunlardan ilki, barfiks ve şınavlarda kullanılacak bir kapı barıdır. Eğer elinizde mevcut kapı barınız yoksa, setler birlikte gelen kapı barları hem barfikslerde, hem de yerde şınavlarda size ekstradan 15-20 cm derinlik vererek kullanılacak şekilde multi-fonksiyonludur.

Program kullanılacak diğer ekipman ise bir çift dambıldır. Eğer mevcut dambılınız var ise kullanabilir, yoksa dışarıdan edinebilirsiniz. Yalnız dambıl kullanımı hemen ilk günden karşınıza çıkmayacak, www.p90xtr.com/form linkinin doldurulmasından sonra, oradaki bilgilerinize göre düzenlenecek Program Takvimi’nize göre, en erken 3. günden itibaren kullanılacaktır. Dilerseniz, program takviminize bağlı olarak dambıllarınızı sonradan da temin edebilirsiniz.

Bu iki ekipmanın dışında, zorunlu olmamakla birlikte, opsiyonel olarak edinebileceğiniz bir Yoga Matı, Yoga ve Esneme gibi egzersizlerinizi daha konforlu kılacaktır. Eğer evinizde Yoga Matı’na alternatif olarak kullanabileceğiniz bir zemin varsa, bu ekipman zorunu değildir.

2) P90X (ve Hybrid) bir Ev Fitness Programı olarak dizayn edilmiştir ama programını spor salonunda uygulayan da çok sayıda kişi mevcuttur. Dilerseniz DVD videolarınızı tablet ya da cep telefonunuza aktarabilir, ya da dilerseniz kullandığınız ağırlıkları ve yaptığınız tekrarları not edeceğiniz Egzersiz Kayıt Formları’nız ile ağırlık antrenmanlarınızı da spor salonunda yapabilirsiniz. Onun dışında eğer spor salonu üyeliğiniz mevcut ise ve salona da devam etmek istiyorsanız, orada yapabileceğiniz her türlü ekstra kardiyonun (bisiklet-spinning, koşu, eliptik bisiklet, yüzme… gibi) programınıza herhangi bir zararı değil, aksine faydası olacaktır.

3) Hybrid Programı, P90X ile Insanity Programları’nın birleşiminden oluşmaktadır. Ve örneklerden gördüğünüz şekilde, sonuçları en ileri seviye olan programdır. Yalnız burada altı çizilmesi gereken nokta, her iki programın da birleşiminden oluşan Hybrid, hem P90X’i hem de üzerine Insanity’i yapmak demek değildir. Onu yerine bir anlamda ikisinin de en iyi özelliklerini birleştirir. P90X’in çok iyi dizayn edilmiş ağırlık antrenmanlarıyla, Insanity’nin daha etkili kardiyo egzersizleri Hybrid’te yer alır. Bunun sonucunda da, direnç ve kas çalışmasıyla vücudu sıkılaştıran, etkili kardiyolarıyla da çok iyi bir yağ yakımı sağlayan sonuçlar elde edilir.

Sizi de en yakın zamanda programla tanıştırarak, ideal fiziğinize kavuşturmayı dileriz.

Not: Madde madde sorular ve cevapları, benzer soruları olanlara da rehber niteliğinde olacağından, izninizle mailinizi ve cevabını (her zamanki gibi isim belirtmeden) sitedeki “Günün Email’i” köşesine taşımak isteriz.

Saygılarımla,

Koç Aykut

P90X-TR

2 Yorum

 1. Ben de Hybrid programına başlamak istiyorum, yapan arkadaşım var ve güzel sonuçlar aldı. Yukarıdaki sorular ve cevapları da bana yardımcı oldu. Ama benim bir ilave sorum olacak. Benim elimde dambıl yok ve yeni almam gerekecek. Kaç kiloluk dambıllar ile başlamalıyım?

  Cevapla
  • Hemen yardımcı olayım Kerem. Eğer elinizde mevcut dambıl yok ise ve yeni edinecekseniz, ağırlıkları tak-çıkar değiştirilebilir bir dambıl seti edinebilirsiniz. Bu tip setler genellikle toplam 20 kg’lardan oluşur; iki kısa barı ve yanlarına takılıp çıkarılabilen ağırlık plakaları olur. Bu şekilde farklı kas grupları için farklı ağırlık kombinasyonları kullanabilirsiniz.

   Sizin sorunuzda yer almıyor ama ben yine de her zaman gelen bir soru olduğu için ilave edeyim. Dambılların, plastik kaplama (Vinyl) ya da Krom vs. olmasının, kullanım yönünden bir farkı yoktur. Ağırlık ağırlıktır! Bütçenize en uygun olanı alabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız