Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 03/06/2015 – Saat: 17:13

Konu: ?

Email: 

Aykut Hocam,

17 yaşındayım, P90X'e bu Pazartesi başladım. Bi konuda aklım çok karışık, yardımınıza ihtiyacım var. 

Kendime içecek olarak ne seçebilirim? Beslenme Tablosu'nda kola (sanırım Zero da dahil), sütlü çikolata ve enerji içecekleri hepsi zararlılar listesinde. Normalde ben bunların hepsini tüketiyordum. Şimdi ne içeceğimi bilemiyorum. Nolur bana bir içecek önerin. Ben ne içebilirim?

Ve Cevabı…

Tarih: 04/06/2015 – Saat: 22:06

Konu: Re: ?

Email: 

SU


* Evet, yukarıdaki maile verilen “SU” cevabı; bir paragraf değil, bir cümle değil, sadece tek kelime de değil, yalnız 2 basit harften oluşarak, gelmiş geçmiş en kısa (ama belkide en manalı) cevap olarak kayıtlarımıza geçti!

Ama buradan siz okuyucularla bir ipucu daha paylaşmak istedim. Vücudumuz için suyun ve su içmenin önemini bilmeyen zaten yoktur. Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudur; bu oran bebeklerde %90! Bunu bilmekle beraber asıl problemimiz, gün içinde su içmeyi hatırlamamak.

İşte bununla ilgili, kendi kullandığım inanılmaz etkili bir yöntemi sizlerle paylaşmak istedim; uygulayıp uygulamamak size kalmış :-)

Sabah uyandığınızda ilk yaptığınız iş bir bardak su içmek olsun (burası kolay). Hatta evden çıkmadan bir tane daha içebilirsiniz. İşte asıl numara bundan sonra başlıyor… Gün içerisinde her tuvalete gittiğinizde (1 numara küçük için!) hemen ardından bir bardak daha su için. Haliyle bir süre sonra yine gideceksiniz; ardından hemen bir bardak daha. Gün içerisinde bir daha; ardından bir bardak… Bir defa daha, bir bardak daha… Yani tuvalete gitmenizi, sizin su içmenizi hatırlatacak bir çalar saat olarak düşünün. Duymamanız ya da dikkate almamanız imkansız!

İnanın, pratikte bunu yapmak hiç de kulağa geldiği kadar zor değil (bendeniz hergün uygulamaktayım). Çünkü okul ya da iş farketmez. Okullarda genellikle tuvaletlerin hemen yanında su çeşmeleri bulunur. İş yerlerinde de su sebilleri. Yani zaten yerinizden kalkıp, tuvalete gidip işinizi gördükten sonra, üzerine bir bardak su içivermek, sizin için problem olmayacaktır. Denemesi bedava!

3 Yorum

 1. Tolga

  Az önce su haberi okudum.

  http://webrazzi.com/2015/06/03/akilli-su-sisesi-hidrateme/

  Su icmek ya da icmeyi hatirlamak sanirim herkes icin ayri bir sorun ki bunun icin bir startup firmasi bu uygulamayi ve onunla beraber calisan akilli su sisesi cikarip cok da basarili olmus.

  Cevapla
 2. viXen

  Genç arkadaşımızın sorusu benim içinde oldukça geçerli. Özellikle yaz aylarında sürekli bir şeyler içme ihtiyacı duyuyorum ve suyu ne kadar sevsem de bu ihtiyacı psikolojik olarak tamamlamıyor :( Ben kola meyve suyu ya da benzer içecekleri sevmem. Ama bir şey içmeden de duramam. Farklı tatlar için bir bardak suyun içine elma dilimliyorum hoş ve sağlıklı bir lezzet oluyor. Ya da yeşil çay demleyip buz dolabında soğutup şişeleyebilirsiniz, iki gün kadar tazeliğini koruyor, her dolaptan çıkardığınızda içine kabuk tarçın ve biraz limon ekleyin harika tattığını göreceksiniz.

  Cevapla
 3. SerdarD

  Oha! Bu yöntem nasıl benim aklıma gelmedi? Çok zekice :-)

  Peki bu yöntemle kaç kere taşınırız gün içinde?

  Cevapla

Yorum Paylaşınız