Gün 45 – Yolun Yarısı Eder…

Selam Sevgili Dava Arkadaşlarım…

Miladi takvimle 67, P90X takvimiyle 45. günü geride bıraktım. Aradaki 22 günlük boşluğun 19 günü, yakalandığım solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle oluştu. Sanıyorum 38-39 günlük falandım, o lanet hastalığa yakalandığımda. Oldukça ağır geçti ve uzun sürdü. Ara ara P90X’e devam etmeye çalıştım ama ne randımanlı oldu ne de sağlıklı. Bir kaç antrenman denemesinden sonra tam olarak iyileşene kadar ara verme kararı aldım ve geçen hafta tekrar başladım. Benim gibi motivasyonu düşmeye değil, yok olmaya meyilli biri için, efsane bir geri dönüş oldu diyebilirim. Açıkça itiraf edeyim ki, devam edebileceğimi hiç sanmıyordum.

Boş geçirdiğim günlerde sürekli sitede dolandım, okudum, yazdım, araştırdım, interneti kurcaladım, yeni şeyler öğrenerek motivasyonumu olabildiğince yüksek tutmaya çalıştım ve sanırım faydası oldu. Geçen bu sürede, başladığım günden beri bir türlü adam akıllı yapamadığım dinlenmeyi de sağlayınca, eskisinden daha dinç döndüm geri.

Bu vesile ile çıkartılacak ilk dersimiz: Mutlaka yeterli ve kaliteli dinlenin. Uykunuzu kaliteli uyumanız çok önemli ve antrenmandan sonra vücudun toparlaması için ona gerekli zamanı tanıyın.

İkinci çıkarılacak ders: Kendinize dikkat edin. Özellikle mevsim geçişlerini yaşadığımız bu günlerde, insanlar hastalanmaya daha meyilli oluyor. Etrafta virüs ve mikrop saçan tonla hasta insan var, dikkatli olun, bağışıklık sisteminizi güçlendirin. C vitamini, D vitamini depolayın. Ayrıca soğan ve sarımsakla iyi geçinin, bolca tüketin. Doğal antibiyotik görevi görüyorlar.

Herkesin söylediği gibi “PLAY” tuşuna basın gitsin. Zorluk basana kadar zaten. Bastıktan sonra kendiliğinden olup bitiyor herşey. Benim geri dönmemdeki en büyük etkenlerden biri de günlerin kısalması ve üzerine saatlerin geri alınması oldu. Gece onda eve gelip, yemek, antrenman, duş vs olayına girince dinlenmek için vakit kalmıyordu ve yorucu oluyordu ama şu an hepsini hallettiğimde saat 21:00-21:30 oluyor maksimum. Bana da kendim için güzel bir zaman kalıyor. Hem dinleniyorum, hem ailemle vakit geçirebiliyorum. Mutluyum…

Buna binaen üçüncü dersimiz: Belli bir programınız olsun. Maksimum fayda getirecek şekilde antrenman saatlerinizi programlayın ve uyun. Sabah yapabiliyorsanız sabah yapın, akşam yapıyorsanız, antrenman sonrası için kendinize de zaman kalacak şekilde programlayın.

Çok fazla yazacak bir şey yok şu an. En son,  Oluyor mu Dersiniz? blogumda 32. gün fotoğraflarımı paylaşmıştım. Onun üzerinden yaklaşık bir 35 gün geçti ama bu 35 in sadece 13’ü P90X yapabildim. Hasta olduğum dönemde nasılsa spor yapmıyorum deyip diyetimi bozmadım, yürüyebildğim kadar yürüdüm ve kilo vermeye devam ettim.

Foroğraflar aşağıda. İlk gün cepheden çekilmiş fotoğrafımı da buldum. 32. gün paylaşımımı yaparken o fotoyu bulamamıştım, sildiğimi düşünmüştüm ama karıştırırken onu da buldum ve Aykut Hocama yolladım. Bakın bakalım var mı gelişme :-)

Herkese sağlıklı ve sporlu günler. Unutmayın; Acı yoksa Zafer de yok…

Gün 45, Yolun Yarısı… 120,2’den 108,2’ye…

Erkan 45

9 Yorum

 1. teoman.T

  Erkan abicim selamlar
  Okadar ara vermene ragmen ve kilo vermen cok iyi tekerardan aramiza grldigin icinde cok tsk ederriz pes etmek yok durmak yok yola devamm :))

  Cevapla
 2. Toy

  Sonuçlarınızda gerçekten başarı var :-)
  Tebrik ederim.P90X’i bırakmayacağınıza inanıyordum.
  Ayrıca vücudunuzda büyük bir değişim var.12 kiloyu 45 günde vermenizi de ayrıca takdir ediyorum.
  Dışarıda kimin hasta olduğu belli olmuyor,bende bunu çok iyi anladım :)
  Yeterli şekilde uyumamız gerektiğini söylemişsiniz ve ben şu anda uykusuzluktan gözlerim kapanırken gecenin 4’ünde bu yorumu yazıyorum :D
  O play tuşuna basmak gerçekten en zor olanı…
  O tuşa basan insanın her şeyi yapacak gücü vardır :)

  Cevapla
 3. Erkan

  Motive edici mesajlariniz icin tesekkurler. 12 kilo verdikten sonra hala niye gobegim var diye sordum kendime. Boyum 1.90 ve an itibariyle 108 kiloyum yani 23 kilo daha vermem lazim. Bu hesabi yapinca asidi kacmis kola gibi oldum bi an. 23 kilo nedir ya?

  Cevapla
  • Eeee 23’ün yarısından çoğu sadece 45 gün içerisinde gitmiş bile! Artık bardağın dolu kısmını görme zamanı!

   Cevapla
  • Toy

   Benim 27 kilo vermeme rağmen hala göbeğim var :-)

   Cevapla
 4. umtku

  Gayet güzel olmuş başarılar.. pes etmek korkakların içindir..

  Cevapla
 5. musess

  Erkan bey tebrik ederim o kadar yağı atıp rahatlamışsınız gerçekten bravo sonuçlarınız çok iyi gözüküyor iyiki beslenmenize dikkat etmeye devam ettiniz 90 günü merak içinde bekliyoruz alkışlar

  Cevapla
 6. Erkan Hocam Size de Selamlar :-)

  Yazınız yayınlanırken fotoları da yeni gördüm, yoksa önceden de yorum yapardım. Bence o kadar aksaklığa rağmen değişim çok iyi. İnsanın 45 günde vücudundan 12 kilo yağdan kurtulması çok rahatlatıcı bir şey olmalı, hem fiziken hem mental olarak…

  Geçen bir yazıda “ivme”den bahsettim, şimdi yukarıdaki fotolardan soldakinden sağdakine bakınca, aynı ivme hatta fazlası ile 90 gün ve ötesinde neler olabileceğini az çok görebiliyorum.

  Size 90’ın sonunda çiftli hanelere düşmek uzak geliyordu ama bence gayet mümkün.

  Ve o uzun hastalığın ardından da tekrar başlayabilmenizi çok tebrik ederim. Bunu çok fazla kişi yapamaz…

  Saygılar ve tekrar başarılar…

  Aykut

  Cevapla
 7. icten

  Çok başarılı.
  Pes etmek yok

  Cevapla

Yorum Paylaşınız