Gerekli Ekipmanlar

Evde yapılan egzersiz programlarının en büyük avantajı, fazla ekipmana gerek olmamasıdır. Ancan yine de 90 gün gibi kısa bir sürede vücudunuzu transforme edebilmeniz için minimal düzeyde birkaç ekipmana ihtiyacınız olacak.

1) Ağırlık (Dambıl) ya da Çalışma Bantları: Baştan doğrusunu söylemek gerekirse, Çalışma Bantları hiçbir zaman benim tarzım olmadı, hatta egzersiz günlerime denk gelen iş seyahatleri ya da tatillerde bile ağrılık olarak vücut ağırlığımı kullanmayı tercih ettim. Burada ihtiyacınız olan, fitness seviyenize uygun, fazla ağır olmasına gerek olmayan bir çift dambıl seti. Ağrılıkları eklenebilir-çıkarılabilir tipte olanları daha çok tavsiye ederim. Hem evinizde daha az yer kaplayacaklardır, hem de ağırlıklarla oynayarak her türlü kombinasyonu sağlayabilirsiniz. Tipik olarak her bir dambıl için, vücut ağırlığınızın yaklaşık 6’da 1’i işinizi fazlası ile görecektir. (Örneğin 80 kilo iseniz, ağırlıkları ayarlanabilir maksimum 13’er kiloluk bir çift dambıl)

2) Barfiks Barı: Bana sorarsanız, başlangıçta bir tane bile barfiks çekemiyor olsanız da (ki ben ilk günümde sadece 1 tane geniş barfiks çekebildiğimi itiraf etmeliyim; ama şu an kaç olduğunu sormayın :-) barfiks barı olmazsa olmaz listemdedir. Kadın ya da erkek, başlangıçta her zaman sandalye yardımı ile barfiks çekebileceğinizi, ya da negatif barfiks dediğimiz sadece kendinizi yerçekimine karşı yavaşça aşağı indirerek, gün geçtikçe güçlenebileceğinizi unutmayın. Klasik kapı barlarından ziyade, artık heryerde bulabileceğiniz, birden fazla tutuş pozisyonu sağlayan barfiks barlarından tercih etmenizi öneririm.

3) Şınav Tutamaçları: Belki listedeki en az gerekli olabilecek parça olmakla birlikte, ucuzluğu göz önünde bulundurulursa, özellikle ikinci ve üçüncü ayda oldukça faydasını göreceğinizi bir ekipman olduğunu söyleyebilirim. Şınav Tutamaçları, hem bileğinizin yanlış pozisyonda olmasını engelleyerek koruma sağlayacak, hem de size ekstradan 10-15 cm’lik hareket ivmesi kazandıracağından, yaptığınız tekrarlardan daha fazla sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu arada, P90X Deluxe Set’leri ile birlikte gelen P90X Kapı Barı’nın aynı zamanda Şınav Barı olarak kullanıldığını ve ayrıca bir Şınav Barı’na ihtiyacınız olmayacağını da hatırlatalım.

4) Yoga Matı: Evet, evet, evet… Yoga, bu programın olmazsa olmazı, ve yoga matı da yoganın olmazsa olmazı! İşin doğrusu, yoga matı olmadan da egzersizlerin tamamını yapabilirsiniz ama mat hem sizi sebebi tam bilinmez şekilde yogaya motive edecek, hem de kaydırmaz yüzeyi sayesinde, bazı zor pozisyonlarda duruşunuzu kolaylaştıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken (eğer benim gibi ancak üçüncü denemede doğru tipi bulup evinizi kullanılmayan yoga matı mezarlığına çevirmek istemiyorsanız) yüzeyi “etli” tabir edilen yumuşak ve dokulu matlardan almanızdır.

İşte bu kadar. Sadece bu dört kalem ekipmana yapacağınız küçük bir yatırımla, büyük ve hayat değiştirici sonuçlar alabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Merhaba ben bu üyeliği satın almak istiyorum ancak bu ekipmanlar zorunlu mu? Sadece spor matı ve 3 kglik dambıl yeterli olmaz mı? Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 2. Merhaba, Ms hastasıyım ancak p90x programına başlamayı da çok istiyorum. ancak benim hastalığımda vücut ısısının ani ve sürekli yükselmesi negatif etki oluşturuyor. o yüzden p90’dan başlamam daha mı doğru olur acaba?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Aynı konuda alınmış emailiniz şimdi yanıtlanmış. Yine 3-4 Aralık tarihlerinde de benzer bir sorunuz yanıtlanmış :) Aslında o zaman başlamış olsaydınız, şimdi programın 1 ayından fazlası tamamlanmış ve oldukça fazla yol kat edilmiş olurdu :)

   Tabii ki MS haslalığı P90X’e başlamaya bir engel değil. 4 yılı aşkın bir sürede 4,5 milyondan fazla kişi uyguladı ve aralarında aynı rahatsızlığı olan çok sayıda kişi de mevcuttur. Yani başlamamak için bahane yok, istediğiniz zaman sizi de başlatalım artık :)

   Cevapla
 3. berrak

  hocam merhaba aranıza yeni katıldım benim dvdler yarın gelicekmiş sitede sınava bir gün kala heyecan panik tavan yapmış öğrenciler gibi son bilgileri kaydediyorum :) yalnız aklıma bi soru takıldı benim 5 tane boyun fıtığım var :) ve evimde 5 kiloluk dambıllar var 56 kiloyum 160 cm boyum yani çok çok zayıflamak istediğim için başlamıyorum amaç sağlıklı yaşam bir de düğüne hazırlık :) 5 kg dambıllar bana yeter mi bugün alayım mı ne tavsiye ederseniz? fıtıklarımdan da çok korkuyorum!

  Cevapla
 4. hocam öncelikle siz herhalde siteyi yeni açtıgınızda telefonla sizinle görüşmüştük ben o aralar iş degişikligi yaptım o yüzden biraz ertelemek durumunda kaldım şimdiki işim vardiyalı bir iş o yüzden yapa bilirmiyim diyede teredütlerim var yani programı birhafta sabah bir hafta gece yapsam olurmu bide benim bölgesel kilom var yani türk kası :) bacaklarım ve kullarım gövdemin yanında çılız kalıyor ve bence çok kötü bir görünüm bundan artık kurtulmak istiyorum ve eskiden sadece zayıflamak istiyordum ama herkeze inat abartmamak şartıyla fit bir görüntü istiyorum ama kendi gazımla biraz zor oluyor hala motive aşamasındayım yani ; bu setin içinde bana özel çalışma programı gelecek dimi hocam beni biraz daha aydınlatırsanız benim için motive edici olacak şimdiden verdiginiz bilgiler için tşkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba Ahmed,

   P90X ile tanıştıktan sonra “onsuz” geçirdiğin her gün kayıp bence :-) Senin durumunda P90X’i 1 hafta sabah 1 hafta akşam yapmanda bir sakınca yok. Bu arada P90X oldukça dengeli bir programdır (örneğin Insanity’e göre daha dengeli), bölgesel incelme ya da bölgesel gelişme sağlamaz. Daha dengeli, komple bir vücut transformasyonu sağlar; Türkçesi, evet seni istediğin fit vücuda kavuşturacaktır :-)

   Başlamaya karar verdiğin zaman tekrar iletişime geçersen, sana en iyi şekilde destek olacağımızdan emin olabilirsin.

   Cevapla
 5. hocam öncelikle merhabalar bu programa başlamayı cok istiyorum ve kısa bir süre içnde başlamayı düşünüyorum ilk etapta yolluyacagınız kapı barfiksi bu mudur yoksa resim temsilimi ?

  Cevapla
  • Merhaba Ahmed,

   Yolladığımız kapı barfiksi (benim kendimin de kullandığım), aşağıdaki linkteki modeldir.

   http://www.p90xtr.com/5-gun-barfiks-kabusu/

   Biz yaptığımız araştırmalardan, bu modelin, senin ilk göstermiş olduğun modele kıyasla daha hafif, daha güvenli, daha pratik ve daha uygun olduğu görüşündeyiz.

   Cevapla
 6. Selam. Definasyon amaçlı -kas parçalama, yağları atma, fit görünüme girme vs.- p90x programını yapmaya başlayacağım. Toplamda son 2 senedir, faal olarak da, son 4 aydır body building yapmaktaydım. Bu programları yapmak için ekipman toparlamaya çalışıyorum. Çünkü spor salonunda videoları açmam gerek, onun için de tablet veya iyi bir cep telefonu lazım. Bu masrafa girmektense hem spor salonu bağımlılığından kurtulmak için, hem de evden de rahatça yapabilmem için ekipman toplamaya başladım.
  171 cm boy, 71.5 kiloyum. Beslenme konusunda hiçbir sıkıntı yok. Body geçmişi-bilgisine sahip olduğum için kilomun x2’i kadar protein, x4’i kadar karbo, ve x0.7’sii kadar yağ alıyorum ortalama.

  Konuya devam edecek olursam; sorularımdan birisi de benim barfiksler. Kapı aralarına sıkıştırılan şu elle çevrilip sabitlenen barifksten ( http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-spor-vucut-gelistirme-koridor-barfiksi108-plus10-plus10cm-128cm-kargobedava-111245027/detay/ ) p90x programlarına %100 verim alıp alamayacağım. Öğrenci olduğum ve öğrenci evi olduğu için tavan barfiksi-monte barfiksi, kapının üst tarafı zayıf olduğu için tak-çıkar barfiksi uygun değil. Bu örnekteki barfiks bir sakatlık çıkarır mı, barfiks kullanılacak yani chest-back hareketlerinde tam verim alabilir miyim? Çünkü barın üstünden kafamı geçiremeyeceğim, kendimi yukarı çektiğimde… Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • İsmail Merhaba,

   Bilgiler için teşekkürler. Ancak senin de söylediğin gibi, verdiğin linkteki Barfiks Barı P90X’e pek uygun değildir. Onun yerine aşağıdaki linkteki barı tavsiye ederim. Çok iyi bir mantıkla kapıda durmaktadır, kapıya monte edilen parçası yoktur, aynı zamanda P90X’te Şınav Barı olarak da kullanılabilir ve öğrenci evinde kullanıma da daha uygundur :-)

   http://www.p90xtr.com/5-gun-barfiks-kabusu/

   Dilersen resimdeki barı bu site üzerinden de çok uygun olarak alabilirsin.

   Cevapla
   • Şimdi hocam benim kapı şu şekilde çektim fotoğrafını demin;

    http://f1301.hizliresim.com/15/f/hxj87.jpg Amerikan tarzı kapı olsa sağlamlığı yeter de, bunu görüyorsunuz işte.

    Üstüne dayanamadım bi fikir oluşturması için, 20 şınav çekip ve karnı sıkıp biraz sıcak halimle fotoğraf çekildim:

    http://f1301.hizliresim.com/15/f/hxjb2.jpg

    Barfiks konusunu ne yapayım şu an, bu kapıya uymaz sanırım?

    Cevapla

Yorum Paylaşınız