Düzgün Olmayan Karın Kasları Düzeltilebilir mi?

Aslında bu konu ile ilgili daha önce de bir yazımız vardı (Çarpık Abdominaller Meselesi…) Ama siteye son dönemlerde çoğu 90 günün sonunda 6-pack karın kaslarını ortaya çıkarmış değişim örnekleri sağlı sollu gelmeye başlayınca, bu konuda yine çok soru almaya başladık ve bu sorunun cevabını merak edenler için bir kez daha açıklık getirmek istedik.

Düzgün olmayan karın kaslarının şekli düzeltilebilir mi?

Cevap: HAYIR!

Gördüğünüz gibi cevap bundan daha net olamazdı! Ama şimdi biraz daha açıklayalım… Aslında karın kaslarımız, adeta parmak izleri gibi her bireyde birbirinden farklıdır. Ama apaçık elimizin ucunda olan parmak izlerimizin aksine, onların (karın kaslarımızın) şeklini şemailini görebilmek için öncelikle onları saklandıkları yerden ortaya çıkarmanız gerekir! Genellikle saklandıkları yer, göbeğimizde biriken yağların altıdır.

Peki, büyük uğraşlarla (90 gün?!) üzerindeki o yağları güzelce erittiniz ve belki de hayatınızda ilk kez karın kaslarınız ile karşılaşıyorsunuz. Bir baktınız ki şekilleri pek de fitness dergilerinin kapağında gördüklerinize benzemiyor, inci gibi dizilmemişler, biraz çarpık çurpuk… Peki bu büyük bir problem mi? Tabii ki değil. Öncelikle, bu sizin “anatomi”niz. İnsan hiç parmak izim estetik değil diye sorun çıkarır mı? Dolayısıyla, onca uğraşın sonunda, karın kaslarınızı su yüzüne çıkardıysanız, her ne şekilde olursa olsun onlarla öncelikle gurur duymalısınız.

Yukarıdaki kapak fotoğrafına bakın… Fotoğraftaki abdominallerin sahibi GSP, yani Georges St. Pierre. Dünyanın en ünlü MMA dövüşçüsü ve UFC şampiyonlarından. Hatta P90X tarzı “Rushfit” adlı Ev Fitness serisinin de yaratıcısı. Fotoğrafa baktığımızda, belki dünya üzerindeki en çarpık abdominalleri görüyoruz! Peki sizce GSP bunu dert ediyor mu? Hiç sanmıyoruz. Performansını ya da sağlığını negatif etkiliyor mu? Tabii ki hayır. Dünyanın tüm imkanları elinde olan bir sporcu; bu abdominaller çalışma ile düzeltilebilir mi? İşte HAYIR!

Ama belli ki, bu konuya kafayı takmış çok genç var… Youtube’a “Çarpık karın kasları düzeltilebilir mi?” yazdığınızda karşınıza onlarca video geliyor (hepsi İngilizce diyelim). Bunlar arasında 1,5 milyondan fazla abonesi olan, milyon dolarlık profesyonel beyzbol oyuncularının da antrenörlüğünü yapan Jeff Cavaliere (Athlean-X) de var, yine 1,5 milyon aboneye sahip esprili Hodge-Twins (Hodge İkizleri) de… Yaklaşık 10 dakikalık videolarının sonunda ise size söyleyecek tek bir şeyleri var; o da özetle karın kaslarınızın bir alın yazısı olduğu ve anatomilerinin (dizilişlerinin) sonradan değiştirilemeyeceği!

Yani özetle, sizin yapmanız gereken tek şey, “vah – tüh” demeden, önce üzerlerindeki yağlardan kurtularak onları bir ortaya çıkarmak. Ve göreceğiniz manzarada, inci gibi dizilmiş olsalar da, kamyon çarpmış gibi yamuk-yumuk olsalar da… onları sevmek ve bu sağlıklı fiziğinizle gurur duymak! 

Abs

12 Yorum

 1. oswaldozkan

  Ben şimdiden yazabiliyorum anatomim Aynı Lazer Angelov Hiç değişen yok bunu sizlerle zamanı geldiğinde paylaşıyor olucam :)

  Cevapla
 2. NURIMO

  Hocam mail attım cevabınızı beklıyorum, görmemiştirsiniz diye burdan yazayım dedim :D

  Cevapla
 3. Hocam peki bazılarında da benim gibi six packler bir türlü çıkmıyor yani gözükmüyor, definasyona daha daha ayrıntılı dikkat etmek biraz daha zor olduğu için karın programlarını arttırmak(gün sayısını deil de süresini mesela cardio abs yerine insane abs yapmak veya sadece ab ripper yapmak yerine cardio absi de yanına eklemek gibi) bu konuda yardımcı olur mu?

  Bu arada athlean-x i ben de ara sıra takip ediyorum, çok güzel calisthenics hareketleri var , hatta hiç ekipman gerekmeden(barfiks bile yokken yani) biceps çalıştıran hareketlerini gördüğümde şaşırmıştım, bi tony üstad kadar olmasa da hareket üretmede baya başarılı…

  Cevapla
  • Aslında karın kaslarının zor çıkması -- kolay çıkması gibi bir durum yok vücut tipleri ile alakalı. Mevcut yağ oranının durumu var. Vücut yağ oranı belli bir seviyenin altına düştü mü, o 6-pack’ler çıkmak zorunda! :-)

   Bu arada benim takip ettiğim diğer Youtube fitness kanalları: Luimarco, Vegan Gains ve Rich Piana. Bilenler için, üçü de birbirinden çok alakasız :-) ama hepsinin de kendine has özellikleri var.

   Cevapla
 4. icten

  Hocam sizin kaslar maşallah pek bir şekilli. Şanslı guruptasınız.

  Cevapla
 5. Enesakgl

  Hocam benimde bi sorum olacak şuan 11. günümü bitirdim fakat benim bi sorunum var bir göğüsümdeki yağ miktarı ile diğerindekinde fark var biri diğerinden kücük duruyor bunun nedeni nedir ? :(

  Cevapla
  • Nedeni: Anatomi! Aslında vücutta bu şekilde asimetriler sanıldığından çok daha yaygındır. Benim de bir göğsüm diğerinden daha büyük mesela. Ya da çoğu kişide kulaklar bile aynı seviyede değildir, biri yukarıda biri daha aşağıda… Bence bu tip asimetrileri hiç dert etmemek lazım. Çünkü emin ol kimsenin dikkatini, senin dikkatini çektiği kadar çekmeyecektir. Zaten vücut çalıştığın sürece de bu tip asimetriler minimal seviyeye gerileyecektir.

   Ama yine de göğüs ya da kol gibi durumlarda, bu asimetriyi düzeltmekte durum, asla karın anatomisinde olduğu gibi ümitsiz değildir. Serbest ağırlıklarla (dambıl) ağırlık ayarlaması yaparak farklı yanları farklı yoğunlukta çalıştırıp bu sürece katkıda bulunabilirsin her zaman.

   Cevapla
   • Enesakgl

    Sağolun hocam aslında çok büyük bir fark yok ama insana bir değişik geliyor aynaya baktıkca hergün :D

    Birde ben programı sabah okula gitmeden yapıyorum akşamda ekstardan kardiyo antremanı eklesem bi sorun olurmu boş duramıyorum enerji dolu oluyorum :D

    Cevapla
 6. Zaten önce bi 6-pack’lerimizi görebilsek, o zaman çarpıksa yine üzülürüz de daha göremedik :-D Heniz 2-pack’lerdeyiz, Tupac Shakur gibi :-DD Ama hocam basit bir hesapla 30 günde 2-pack çıkaran 90 günde tam 6-pack çıkarmalı öyle değil mi?

  Cevapla
  • Ooooo henüz 30 günde 2-pack (sizin değiminizle Tupac :) çıktıysa daha ne istiyorsunuz. 6-pack’ler yolda demektir.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız