Dünya Birincisi Türkiye!

Keşke yazının başlığı, kişi başına düşen milli gelir ya da yılda okunan kitap adedi vs. olsaydı ama maalesef… Dünya sıralamasında Türkiye’nin, hem de uzak ara birinci olduğu alan yine, kişi başına düşen ekmek tüketimi.

Guiness Rekorlar Kitabına (www.guinessworldrecords.com) göre biz Türkler, yılda ortalama kişi başına tam 199.6 kilo ekmek tüketiyoruz. Yani ortalama vücut ağırlığımızın 3 katından fazla! Naim Süleymanoğlu’na zamanında vücut ağırlığının 3 katından fazlasını kaldırdı diye Olimpiyat madalyası vermişlerdi. Bizse çıtır çıtır yiyoruz!

Bugün Anadolu’da hala çoğu yerde anneler çocuklarını “haydi ekmek yiyoruz” diye çağırırlar. Yani bizde ekmek demek yemek demek, yemek demek ekmek demek. Ekmeksiz yemek olmaz…

Benim kendi inanılmaz P90X sonuçlarım, bazen hala sorgulanır. Gerçek mi, 90 günde mi oldu, nasıl oldu, sırrı ne…? Şimdi dönüp baktığımda aklıma gelen tek ayrıntı, ekmeği kesmiş olmam. Ne sabah, ne öğle, ne akşam… neredeyse sıfır ekmek. Tıpkı soğuk suyla duşun faydalarından bahsederken, gidin ilk günden buzlu suyun altına girin demediğimiz gibi, şimdi de gidin ekmeği bir gecede bıçak gibi kesin demiyoruz. Ama yılda 199 kilo da tüketmeyin, bir yerden azaltmaya başlamalı.

En son bir iş için Adana’dan uçakla dönerken, kapı güvenlik görevlisi biraz kibar bir delikanlı olacak ki, hamile sandığı bir bayanın dedektörün yan tarafından geçmesi için müsade ederken, bayanın “ne münasebet canım, ben hamile falan değilim” hışmına mağruz kaldı :-) Yani bu sonu olmadan yenen ekmekler, bir yerlere gidiyor, emin olabilirsiniz. Ekmek tüketiminde dünya rekoru bizde; göbek yani nam-ı diğer “Türk kası” deyimi yine bizde… Arada bir bağlantı görebiliyor musunuz?

Not: Bu konuda son olarak, belki daha da acı bir istatistik de, Türkiye’de bir yılda ortalama 1,5 milyar TL değerinde 2,1 milyar adet ekmeği çöpe atıyor olmamız. Bu parayla her yıl 80 hastane, 500 okul inşa edilebilir. Buyurun bir de buradan yakın…!

8 Yorum

 1. ayhan3404

  ben de beyaz ekmekten tam buğdaya terfi edenlerdenim ama melemen demişya srgl arkaşadaşımız bak işde orda çok zorlanıyorum :) beyaz ekmek aklımı çeliyor

  Cevapla
 2. teoman.T

  P90x ve 6 aydir suren sporr ve saglikli yasamim boyinca toplasam 1 el sayisini gecmez yedigim beyaz ekmek sayisi oda mecburiyetten oturu zaten bi sure sonra mide de istemiyo kisinin kendiside istemiyo zaten biz turk milleti ekmegi cok severi ;) salcali ekmek yagli ekmek recelli ekmek :) ekmekte ekmek neyse insallah bu paylastiginiz blogu gorurlerde yemezler

  Cevapla
 3. Rosetrack

  Özellikle beyaz ekmeğin bağırsakta çözümü o kadar zor ki tahıllı ekmeklerle arasında dağlar kadar fark var. Yararlı bakterilerin oluşumunu ve besinlerden enzimleyerek vücuda sağladığı yararları resmen sıfıra indirgiyor. Şişkinlik sebebi bile olabiliyor biz başka şeylere yoruyoruz. Bilginiz olsun istedim arkadaşlar. (kapsamlı bir araştırmada okumuştum.)

  Cevapla
 4. UgurDUZLA

  Çalıştığımız işlere “ekmek parası” dediğimiz sürece ekmek tüketimi azalmaz üstüne üstlük daha da artar maalesef, malum öncesinde bende dahil makarna ve pilav ile ekmek yiyen bir milletiz :), esmer ekmekten günde 1-2 dilim özellikle kahvaltıda yenilebilir ama beyaz ekmeği bıçak gibi hayatımızdan kesip atmamız lazım.

  Cevapla
 5. musess

  hocam çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederiz. 5 aydır beyaz ekmek yemiyorum :)aramıyorum da ömür boyu yemesem de olur malum bir markanın çok tahıllı bir ekmeği var yemede yanında yat nasıl doyurucu nasıl günde 1 dilim ondan yemek bana yetiyor ….aykut hocam yılda bir kez p90x türkiye günü olsa o gün farklı şehirlerde şehrin meydanlarında toplanıp hep beraber p90x yapsak ne güzel olur..böyle bir proje var mı acaba

  Cevapla
 6. Erkan

  Hocam tam tahılı ekmek için ne diyorsunuz? yahu şimdi melemn de ekmeksiz nasıl yenecek? :) şaka bir yana neredyse 1 aydır beyaz ekmeği ağzıma koymadım. günde 5 dilim ( incecik ve 10 cm kadar uzunluğu olan) tam buğday ekmeği ile idare ediyorum ama nereye kadar? :)

  Cevapla
 7. Çok güzel bir yazı olmuş hocam elinize sağlık.

  Cevapla
  • Selam Melis,

   Ekmek konusunda biraz hassasım :-) Marie Antoinette’in “Ekmek yoksa pasta yesinler!” dediği gibi değil ama ekmeğin fazla tüketilmesine karşıyım.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız