Bu Soruyu Kendinize Sorun!

P90X’in yaratıcısı Tony Horton’un belki defalarca okuduğum “Bring It” adlı kitabında, bir cümlenin, daha doğrusu bir soru cümlesinin özellikle altını çizmişim.

Ona geçmeden önce, P90X’i bu kadar başarılı kılan nedir diye sorsanız, motivasyon derdim sanırım. Bunu belki başkalarından da defalarca duydum ama Tony’nin kesinlikle o kendine has, motive edici üslubu, bu programı diğerlerinden bir adım ötede başarılı kılmakta. İstisnasız her DVD’de o pozitiflik, sizi farkına varmadan esir alır ve o ilk “PLAY” tuşuna basacak gücü kendinizde bulduktan sonra gerisi zaten gelir. Bu hep böyle olmuştur.

İşte Tony’nin kitabında bahsettiği küçük bir ayrıntı, beni diğerlerinden daha fazla etkilemişti. O da 20 yılı aşkın bir süredir, evindeki takviminin üzerine yazdığı bu bir cümlelik sözdü.

Bugün hangisini hissedeceksin; disiplinin hazzını mı, yoksa pişmanlığın acısını mı? 

The joy of discipline or the pain of regret; which will it be today?

Şu an P90X’i yapmakta olanlar, bunu çok daha iyi hissedebilecektir. Egzersizinizi sabah yapamamışsınız, akşam da davetsiz bir misafirlik çıkmış karşınıza. Herkes sonunda gidip, her iş bittiğinde, saat gece yarısına yaklaşıyor… Ve şansa bakın ki, bugün Yoga X gününüz!

Peki, bu gece yattığınızda hangisini hissedeceksiniz? Disiplinli olup, yapmanız gerekeni yapmış olmanızın hazzını mı, yoksa o an ya da ertesi gün hissedeceğiniz pişmanlık duygusunu mu?

Böyle durumlarda, kazananlar ile kaybedenleri belirler, gece yarısı bile olsa o 92 dakikalık Yoga DVD’sini koyabilmek. Ama sonrasında, bilin ki hayatta uyuduğunuz en iyi uykulardan birini uyursunuz; onu da garanti edebilirim.

İşte siz de, belki en halsiz, en uyuşuk ve en kötü hissettiğiniz günlerde, bu soruyu kendinize sorun. Bugün hangisini seçeceksiniz; başarmışlığın hazzını mı yoksa pişmanlığın acısını mı? Bunun cevabı, kazananlar ile kaybedenleri ayıracaktır…

3 Yorum

 1. hocam bring it kitabı okumak istiyorum ama nasıl temin edebilirm

  Cevapla
 2. Hocam son 2 yazi beni tam 12’den vurdu! Bu bahsettiğiniz senaryo ile birden fazla kez karşılaştım. Ve ayrı ayrı durumlarda iki duyguyu da hissettiğim oldu. Yani başarmanın hazzını da, kaçmanın pişmanlığını da. Ama bundan sonra sadece a şıkkı olacak. Çünkü buna fazlasıyla değer.

  Size de kişisel olarak ne kadar teşekkür etsem azdır, benimle bu kadar ilgilenip, her soruma cevap bulabildiğim için. İyi ki varsınız.

  Cevapla
  • Merhaba Mustafa,

   Beğenmene ve de o örnekle empati kurabilmene çok sevindim. Benim de şahse o yol ayrımı defalarca başıma gelmiştir, hayat zaten testlerle dolu değil mi?

   Ve güzel sözlerin için de teşekkür ederim, ufak da olsa faydam olabiliyorsa eğer, ne mutlu bana…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız