Bisikletli Otobüs!

“Egzersiz yapmaya vakit mi var, ömrümüz yollarda geçiyor!” diyenlerden misiniz?… O zaman bu haber tam size göre!

Londra’da özel bir firma (www.ride2rebel.london) toplu taşıma yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Ride-to-Rebel firması, yani en yakın Türkçe çevirisiyle “Pedal Çevirerek Başkaldır!”ın belli ki bir isyanı, bir başkaldırısı var. O da trafik problemine ve yolda geçen zamandan egzersize vakit kalmamasına. Çözüm; pedallı şehir otobüsleri!

Daha önce bir spor salonunda spinning dersine katılmış olanlar atmosferi bilir… Karanlıkta parlayan neon ışıklar, yanyana spinning bisikletleri, son ses bir müzik ve tercihen sizi motive etmek için bağırıp çağıran bir spor eğitmeni… İşte Ride2Rebel projesi ile amaçlanan, bu etkili spinning atmosferini, gündelik hayata taşımak.

Şimdilik bu yaz Londra’nın kuzey, güney, doğu ve batısı olmak üzere 4 farklı hatta hizmet vermesi bekleniyor bu otobüslerin. Bugün (30/06/2016) itibariyle tam 12,398 kişi otobüs biletini önceden almış bile. Tabii bu uygulama, farklı yorumlarını da beraberinde getiriyor. İşte onlardan bazıları…

– Harika! Tek ihtiyacım olan sabahları evden işe yapış yapış ter içinde gitmek!

– Sanki toplu taşıma araçları yeterince ter kokmuyordu! 

– Pedal çevrilen otobüse binmek yerine, neden gideceğimiz yere asıl bisikletle gidilmez ki?!

Proje yakın zamanda hayata geçtiğinde, gerçek kullanıcı yorumlarını, sonuçlarını ve toplu taşıma çözümlerinde yaratabileceği etkiyi göreceğiz. İşte tasarlanan pedallı toplu taşıma otobüsünün ilk görüntüleri…

Ride2Rebel’den Görüntüler…

Rebel 1

Rebel 3

Rebel 2


Bu arada görüntüleri ve projeyi çok “ütopik” bulduysanız merak etmeyin, projenin benzerinin şimdiden hayata geçmiş hali de mevcut. Boston’lu bisiklet eğitmeni ve girişimci Eric ve Seema Brodie çiftinin BikeBus adını verdikleri içi spinning bisikletleri ile donatılmış otobüsü, bugün Boston sokaklarında gezmekte bile.

Gerçek BikeBus Yollarda…

BikeBus1

BikeBus2

BikeBus4

2 Yorum

 1. Tolga

  Bu proje ile ilgili baska bir makale daha okumustum. Orada otobüsün icinde duş kabini de olacagi yaziyordu. Yani ter icinde cikilmayacak otobüsten.

  Yorumlardan bir taneside gidecek yere neden normal bisiklet ile gitmeyelim ki seklindeydi. 45 dakka otobüsle gidilcek bir yol herhalde 2 saatte falan normal bisiklet ile gidilir. Burada ki asil amac zaman sorunu olanlar oldugu icin bu arguman sacma oluyor. Ayrica bisiklet kullanilamayacak mevsimler de var. Her yer kar, buz iken bisiklet kullanmak pek imkan olmuyor.

  Benim hosuma gitti acikcasi. Hatta icerdeki insanlar pedal cevirerek elektrik üretimi de yapabilirler ve bu hybrid bir otobüs yapilip bu aciga cikan enerjide kullanilabilir :)

  Cevapla
 2. Erdogan

  Başta güzel değişik bir proje gibi geldi ama yorumları okuyunca hak verdim. Yani pek sabah işe gitmek için kullanılacak bir toplu taşım aracı değil de, daha çok eğlencesine yapılabilecek birşey gibi duruyor. 45 dakika spinning yapıp leş gibi ter içinde işe gitmek nası olur bilemedim :D

  Cevapla

Yorum Paylaşınız