Biraz da Teknolojinin Yardımı…

Merhabalar… Uzun zamandır P90X-TR Ailesi içinde, Tony Amcayı ve Aykut Hocayla birlikte diğer P90X-TR Ailesini de ısrarlı bir takip içerisindeyim. Kısmet ise hem fiziksel hem de ruhsal olarak P90X’e hazırlanıyorum, yuvarlana yuvarlana…

İlkokul çağından bu yana hayatı kiloları ile dertte olan birisiyim. 1 kez uzun bir diyet ve spor ile normal kilolarına düşmüş olarak kısa bir hayat ve rahatlıktan sonra tekrar eski formuma ulaştım! İşim bilgi teknolojileri olunca, fazla da hareket olmayınca bunun üzerine tuz biber oldu.

P90X ile, yakın zamanda başladığım diyetle birlikte spor arayışları içerisinde iken karşılaştım ve tabii P90X-TR ile de. Nerdeyse bütün boş zamanlarımda P90X’i inceledim, araştırdım, gerekli dökümanlar, beslenme kuralları, yenilebilecekler ve yasaklar… Ama P90X’i yapmaya gelince kendime biraz da güvenmediğim, yarı yolda kalacağımı düşündüğüm için şu sıralar koşu yürüyüş ile direnç kazanmaya çalışıyorum. Tabii hayatımı da başlamayı planladığım Ocak 2014 için organize ediyorum.

Bildiğiniz gibi teknoloji insanın hayatını kolaylaştırdığı gibi çeşitleri ile yanında zorluklar da getirmekte; kilo gibi, hantallık gibi :-) Bugün size benim de yeni kullanmaya başladığım bir Android uygulaması ile tanıştıracağım. Yediklerimizin günlük listesini tutabildiğimiz, bunların kalori, yağ, protein ve karbonhidrat değerlerini öğrenebildiğimiz ve günlük olarak görebildiğimiz, bu sayede yüzdesel olarak hesaplamanızın daha kolay olacağına inandığım bir program. Günlük kilo takibi yapıyorsanız benim gibi (bana iyi motive veriyor :-), piyasadaki ürünlerin değerlerini öğrenebilir veya kullandığınız ürün yoksa değerlerini kendiniz de girerek listenizi oluşturabilirsiniz. Böylece hem grafiksel olarak günlük yediklerinizi takip edebileceğiniz, hem de günlük yaptığınız egzersizlerin kayıtlarını tutabildiğiniz “FATSECRET” uygulamasının ekran görüntülerini aşağıda paylaşıyorum.

Umarım size de faydası olacaktır…

Fatsecret

7 Yorum

 1. Sorry to write in English. Many thanks for the review of FatSecret.

  Could we please ask you to change the app logo/icon to our current design. We are happy to provide you with an image file over email to assist.

  Best,
  Lenny

  Cevapla
  • Thanks for the comment Lenny. Please do send the current logo and we’ll be happy to update.

   Regards,

   Aykut

   Cevapla
 2. merhaba hocam

  ben almaya kararlıyım ama bır takım sorularım var
  cd ler dısın da ne tur aletler lazım
  90 sonra ne yapmam lazım

  Cevapla
  • Merhavalar Vedat,

   P90X Programı için temelde sadece 2 ekipman gerekecektir. Birincisi hem barfiks hem de şınavlarda kullanacağın kapı barı (ki Deluxe Setler ile birlikte gelir), ikincisi ise bir çift dambıldır. Dambılı da dilersen bugün artık Migros, Carrefour gibi marketlerden dahi kolayca edinebilirsin.

   İkinci sorun, aslında benim en sevmediğim sorudur :-) Çünkü her zaman söylediğim gibi ilk konsantre ilk 90 günde olmalıdır. Henüz başlamadan hedefleri ve zaman dilimini 2 katına çıkarmak, motivasyon için sakıncalıdır. Ama bir tur P90X’i başarıyla bitirdikten sonra dilersen 2. turuna başlayabilir ya da devam programlarını yapabilirsin.

   Cevapla
 3. Histoire

  Fat Secret uygulamasını yaklaşık 3 aydır kullanıyorum, büyük faydalarını gördüm. Ancak tek başına yeterli bir veri olmadığını da hatırlatmak isterim çünkü örneğin avokado inanılmaz kalorili bir besindir fakat içeriğindeki yağlar o kadar kalitelidir ki o kalorinin çoğundan kilo değil fayda sağlarsınız.

  Bir de küçük ipucu: Yediğiniz yemeklerin yağını da girmeyi unutmayın, çoğu kişi bu hataya düşüyor ve günlük limitlerini geçiyor. Bir yemek kaşığı z.yağı 110-120 kcal. olduğundan yağ bilgisinin girilmemesi önemli eksiklik yaratıyor. Diyelim ki karnabahar yemeği yediniz, o yemeğin yanında kıymasını, yağının bilgisini de girmenizi öneririm.

  Cevapla
 4. Mentalist

  Bir de akıllı telefonunu varsa instant rate uygulamasi cok ise yaryor

  Cevapla
 5. Merhaba Harun,

  Paylaştığın için teşekkürler. FATSECRET’ın kendim henüz kullanmadım ama pek çok kişiden duydum. Senin için işe yarayan şey en doğru şeydir :-) Ben şahsen yediklerimi el yazım ile bir deftere yazmaktan daha zevk alıyorum ama neden olmasın.

  P90X’e başlama konusunda da, aslına bakarsan programa başlamak için gözünün korkmasına gerek yok. Benim tecrübelerim, başlama süresi ne kadar uzarsa, mental olarak da o kadar uzaklaşılıyor (sanırım P90X ile tanıştığı gün başlayan ve mükemmel sonuçlar alan İbrahim de aynısını söyleyecektir).

  P90X hemen her seviyeye göre fazlasıyla modifiye edilebilir bir program. Başladığında vücudun mutlaka olumlu tepki verecektir.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız