Acaba Neyi Yanlış Yapıyorum? Cevabı: Kıtlık Modu

Bugün bu yazıyı yazma niyetinde değildim ama bugün beni P90X hakkında arayan kibar bir hanımefendi ile yaptığım yaklaşık 25 dakikalık :-) sohbet, beni bu konuda mutlaka bir şeyler yazmaya itti.

Tabii ki burada isim vermeyeceğim ama konuştuğum kibar hanımefendi, günde neredeyse 2,5 – 3 saatini egzersize adadığını (P90X dışı – P90X ile artık yarın tanışacak :-) ama bir türlü istediği sonuçları alamadığını, yağların genel olarak durduğunu ve bu yüzden haklı olarak oldukça demoralize olduğunu anlattı. Durumun vahametini ve daha doğrusu sebebini, ben konuşmanın ilerleyen bölümünde hemen anladım; sonuç almak adına günde artık neredeyse sadece 500 kalori tükettiğini ve yalnız 2 öğün yediğini duyduğumda!

Bu durum, muhtemelen bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük ve büyük bir hata. Açıklayayım…

Kıtlık Modu Nedir?

Kıtlık Modu’nun kökenleri taa Mağara Adamı dönemine dayanır. Aslında insanoğlu sadece 100 sene gibi kısa bir süredir her istediğinde yemek yiyebilecek bolluk ve teknolojiye sahip durumda. Bu 100 seneye kıyasla öncesindeki çok daha uzun süreçte ise yemek yiyebilmek, rastlantısal veya avın başarılı geçmesi sonrasında gerçekleşen bir olaydı. Bu yüzdendir ki bugün hala genetiğimiz, uzun süreli açlık sonrası alınan besini iç güdüsel olarak depolamak eğilimindedir. Çünkü atalarımız olan mağaradaki adam, karın kaslarının nasıl göründüğünün değil, aslında “ne kadar çok yağ kazanabilir, ne kadar uzun süreli açlığa dayanabilirim”in derdindeydi.

İşte günümüzde Kıtlık Modu (Starvation Mode), belki daha çabuk kilo veririm ya da yağ yakarım düşüncesi ile, vücudunuzu gereğinden az beslediğinizde vücudun, bir sonraki yemeğinin ne zaman geleceğinden emin olamamasından kaynaklanan, vücudu tam tersi yağ rezervleri depolamaya iten fizyolojik durumdur.

Peki Ne Yapmalı?

Basit. Yağ yakmak ve fit görünmek isteyen biri, metabolizmasını sürekli çalışır halde tutmak için sağlıklı, küçük ve sık öğün yemelidir.  Böylece metabolizma gün boyu hızlı kalacak, vücut kıtlık modunda olduğu gibi kendini yağ rezerv etmek zorunda bırakmayacak, ve sağlıklı beslenme doğru fiziksel aktivite ile birleştiğinde ortaya gerçekten istenilen ideal bir fizik çıkacaktır.

Lütfen kendinizi “aç” bırakmayın ve Kıtlık Modu’na kendinizi sokmaktan uzak durun…

8 Yorum

 1. ara ogunle matebolızma hızlanmaz..hormonlar yapar vucudu ve hormonları desteklyen besın onemlı ve hormonlar aç kalarak yukselır.

  Cevapla
 2. teoman.T

  Hocam iyiki yan8mizdasinizz ac kaldikca vucut direnci dahada dusuyorbyle yankisa dunyelim arakadaslarrr lutfennn

  Cevapla
 3. serhat

  hocam güzel yazmışsınız. peki nasıl beslenmeliyiz. sık sık yemek yiyin deyince abartmayalım :) nasıl beslenelim.

  Cevapla
 4. tolgacoskun

  Yorumda vediğiniz bilgi çok kritik benim için hocam,bilmiyordum teşekkür ederim :)

  Cevapla
 5. yaptıgım en büyük yanlışlardan biriside buymuş demekki p90x başladıgım ilk 1 ay bnde böyleydim şu anda 2.turumdayım yaptıgım hatalar iyi ders oldu bana :((

  Cevapla
  • Zararın neresinden dönersen kardır…

   Cevapla
 6. Hemen kendi yazıma bi yorumda bulunayım :-)

  Bu site ile yardım ettiğimiz, kadın ya da erkek Best Model yarışmalarına hazırlananlar, yazları paparazzilerin takibinde olan ünlü isimler ya da hergün dizilerde boy gösteren oyuncular var (isim istemeyin :-)

  Sonuç olarak, haklı olarak belki de mesleki bir yatırım gereği, göbeklerindeki o son kalan yağdan bir türlü nasıl kurtulacaklarını sorduklarında onlara, “aldığınız kalori miktarını arttırın” derim. Hayır, kariyerlerini baltalamaya çalışmıyorum :-) ama bu denklem de yine Kıtlık Modu ile açıklanır. Zaten kalbur üstü, oldukça fit sayılacak birini rahatsız eden o son kalan yağ tabakasını da yok etmenin yolu, vücudu tuttuğu son yağ rezervlerini “salmaya” ikna etmektir. Bunun yolu da, artan sportif aktivite ile birlikte (ki bu konuyu zaten P90X Egzersizleri fazlasıyla hallediyor), aslında kalori alımını da arttırmaktır. Sonuçta yine günlük fazla değil, 200-350 arası bir kalori açığı yaratabilir, vücudu yağ rezervi tutmamaya iterek, o kalan son yağ tabakasından da bu şekilde kurtulabilirsiniz.

  Aykut

  Cevapla
  • ayhan3404

   hocam süper bir yazı olmuş benim sürekli altını çize çize söylediğim şey olay diyet ten ziyade düzenli yada mantiklı beslenme valla ben hiç aç kalmadım yedim yemeklerimi yaptım p90x mi verdim kilolarımı :) ki su anda hedevi biraz daha kas kütlesi artırmak ama yemek ten kastimiz sağlıklı olan şeyleri tüketmek sakına yanlış anlaşılnmasın diğer arkadaşlar tarafından :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız