97’yi Gören LaLanne’nin 10 Sırrı

1914 doğumlu, 2011’de 97 yaşında (doğal sebeplerden, hastalıksız olarak) hayatını kaybeden, spor duayeni LaLanne’nin gençlik sırları altın değerinde. Tıpkı P90X’in lideri Tony’nin, yaşının neredeyse yarısı göstermesi gibi, soldaki fotoğrafta da LaLanne 71 yaşında! Hayatta egzersizin ve doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor. 54 yaşındayken, o vakitler 21 yaşında en genç Mr. Universe seçilip, formunun zirvesine doğru emin adımlarla yürüyen Arnold Schwarzenegger’i, şınav ve barfiks yarışmasında madara etmiş bir insandan bahsediyoruz. Aynı zamanda, hemen her P90X DVD’sinin ısınma hareketlerinde karşınıza çıkacak “Jumping Jack” hareketini yaparken de, hareketin mucidinin “Jack LaLanne”den başkası olmadığını hatırlayabilirsiniz. Son bir not; hiçbir şey için geç değil. LaLanne’nin küçükken çok fazla abur-cubur tükettiğini, ancak ergenlikten itibaren şeker ve tatlı yemeyi kesip, 97 yaşına kadar sağlıklı yaşadığını hatırlatırız. Siz de, sağlıklı, mutlu, kaliteli, uzun bir hayat istemez miydiniz? İşte sırları…

Altın Değerinde Gençlik Sırları

1) Sabah erken uyanın. Spor gurusu saat sabah 4’te bile yatsa, en geç 5’te ayakta oluyordu.

2) Şekeri hayatınızdan çıkarın. Hayatında hiç gofret yemediğini söyleyen LaLanne, “En son tatlı yediğim yıl, 1929’du. Zaten piyasada doğru düzgün şekerleme yoktu o yıllarda”

3) Günde sadece iki defa yemek yiyin. Beslenme uzmanlarının az ve sık yeme öğüdünü ‘anlamsız’ bulan LaLanne “İnsan bedeni sadece kahvaltı ve akşam yemeğiyle de direncini koruyabilir. Yeter ki sofranızdan tahıllı besinleri, meyveleri, yumurtayı ve soya sütünü eksik etmeyin”

4) Her şeyi pişirmeyin. LaLanne, günde en az 10 sebze ya da meyveyi çiğ tüketmemiz gerektiğini söyler.

5) Yediklerinizin tadı kötü olsun. Sağlık Gurusu, “Eğer bir yemek lezzetliyse, anlayın ki içinde mutlaka zararlı bir şeyler vardır. Ne kadar tatsızsa, o kadar sağlıklıdır”

6) Kırmızı ve beyaz et tüketmeyin. Et yemek istiyorsanız, deniz ürünlerini tercih edin. LaLanne, şarküteriden özellikle uzak durmamız gerektiğini söyler.

7) Günde en az yarım saat yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

8) Spor yaparken bedeninizdeki 640 kasın birden çalışmasına dikkat edin.

9) Bir kapsülde tüm vitaminlerin toplanabileceğine inanmayın, her vitamini ayrı ayrı için. LaLanne “Vitamin kullanmazsanız, eninde sonunda hastalanırsınz” iddiasında bulunur.

10) Ve düzenli olarak spor yapın.

LaLanne Sinav

“if it tastes good, spit it out… if man made it, don’t eat it…”

“eğer tadı güzelse, tükür gitsin… eğer insan eli değdiyse, yeme gitsin…”

3 Yorum

 1. Şınav şekli çok güzel de insan işi değil :).

  Aykut Hocam bu arada en alttaki alıntıda “kötüyse” değil de “iyiyse” olması gerekiyor yanlış anlamadıysam.

  Cevapla
  • Teşekkürler Ahmet. Ben zaten aslında seni denemek için yapmıştım, bakalım ne kadar dikkatli diye :-p

   Çevirirken aceleme gelmiş, düzelttim, teşekkürler :-)

   Cevapla
 2. ilk okudum kendi kendime bu ney lan dedim adam mükemmelmiş böyle birşeyi ilkez görüyorum hemen araştırıp bakdım http://www.youtube.com/watch?v=skRb-oND3qA 70 yaşında eli kelepçeli botları çekiyor:D bu nasıl birşey..
  http://www.youtube.com/watch?v=fIVfe-crHDs bu nasıl şınav çekmektir hayranı oldum ömür boyu fit ve saglıklı olmanın gurusu…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız