21 Gün Sonra

Biraz film ismi gibi bir başlık oldu. Danny Boyle’un 28 DAYS LATER filmini bilmeyen yoktur sanırım. Benzer biçimde kabus gibi bir 21 günü geride bıraktım. Peki benim 21 günümde neler oldu biraz ondan bahsedeyim.

P90X’e başlamadan 1 hafta önce tam olarak olmasa da bir çeşit diyete başlamıştım. Tabii diyet denebilirse. Çaya attığım şeker 2 değil de 1’e düşmüş, yediğim yarım ekmek döneri kendimi kandırırcasına ekmeğin içini aldırarak yemeye başlamış, zorla 2 litre kadar su içmeye başlamıştım vs vs…

Yaş 33, boy 190 cm ve kilo 120’nin üstünde olunca, her ne kadar motivasyon videoları içimde Spartacüs’ün bağımsızlık ateşi gibi bir ateş yaksa da kara kara düşünüyordum. Hayatımda sporla geçen tek dönem 15 aylık askerliğimdi ve onun da üzerinden 13 sene geçmişti. Kondisyon sıfırın altında, tembellik had safhada, sağlıklı beslenme teleskopla görebileceğim kadar uzak bir gezegen tadında yuvarlanıp gidiyordum.

24 Ağustos 2014 günü tamamlamış olduğum DVD setim, ağırlıklarım ve direnç bandımla ilk P90X antrenmanıma başladım. Zor geçmişti ilk gün. Deyim yerindeyse, hatta aynen Tony’nin dediği gibi “KÖPEK GİBİ” yorulmuştum. Bir yandan da ertesi gün çekeceğim kas ağrılarının derdine düşmüştüm. İlk 3 gün öyle böyle geçip, 4. gün Yoga’ya çatınca, garip bir hallere büründüm. Yapamadım, 15 dakika debelendim ama olmadı. Sanki eklemlerim yoktu, düz kollar, bacaklar ve belden müteşekkildim ve eğilip bükülemiyordum. Haliyle caydım ve bıraktım. Ne büyük hata  yaptığımı ertesi gün bacak antrenmanında anladım. Antrenman esnasında hissettiğim acının ertesi gün bana çok kötü şeyler yapacağını anlamıştım ama olan olmuştu. Dediğim gibi de ertesi günü yatakta, sürünerek lavobaya giderek geçirdim. Sonraki günü koltuk değneğiyle, daha sonraki günü de topallayarak geçirdim. 3 gün antrenmana ara vermiş oldum. 4. gün acı hissetmeme rağmen kaldığım yerden devam ettim.

2. hafta daha iyi geçti. Hala kondisyon ve denge sorunu yaşıyor olsam da formum daha iyiydi. İkinci haftanın ortasında kendimde farkettiğim değişiklikler henüz fiziksel olmaktan çok mental yöndeydi. Kendimi enerjik hissediyordum. Yataktan yorgun kalkmıyordum, gece yarısı antrenman yapabilecek enerjim hala kalıyordu.

İşin fiziksel yönü ise verdiğim 6 kilo ile kendini göstermişti. 15 günde 6 kilo biraz fazlaydı sanırım. Göbeğimdeki küçülme etraftakilerin dikkatini çekmişti hemen. Pantolonlarım genişlemişti ve kemere bir delik daha açmıştım. Mutlu olmak için çok iyi bir neden…

Üçüncü haftanın başı anlayamadığım biçimde motivasyonum sıfırlandı. Akşam eve gidip play tuşuna basmak işkence gibi geldi. 2 gün kendimle savaştım adeta ama bastım o tuşa. 3. gün bir şeyi daha farkettim. Kondisyonum gerçekten misliyle artmıştı. Artık tekrar sayılarım bayağı artmış, formum yükselmişti. Elbette henüz ekradankiler kadar iyi değildim ama başladığım gün ile arada dağlar kadar fark vardı. Gaza geldim! Ve yapmamam gereken bir şeyi yaparak  kahraman olmaya çalıştım. Bir tane daha, bir tane daha derken, ilk hafta yaşadığım sakatlığım yeniden nüksetti. Ertesi gün dayanılmaz bir acıyla başbaşa kaldım. Ama pes etmedim, acılar içinde o günkü antrenmanı yaptım. Cumartesi Kenpo-X’imi de bitirip, gece epey geç yattım…

Bundan sonrası çok vahim oldu. Pazar sabahı yani dün, acıyla uyandım. Çenemin altından başlayıp tüm bonuma yayılan garip bir ağrı. Bademcik iltihabı zannettim ama öyle değildi. Özel bir hastanenin acil servisine gidip tahlil yaptırdım, vücudumda enfeksiyon falan yoktu ama lenf bezlerim acaip biçimde şişmişti. Doktor daha detaylı bir muayene için kliniğe gitmem gerektiğini söyledi ama, niye şiştiği hakkında oldukça aydınlatıcı bir kaç bilgi verdi. Bağışıklık sistemim zayıflamıştı. Lenf bezleri vücuda antikor taşıyan (akkan) bezlerdi. Virüs ve bakterilerle savaşıyordu ve bağışıklı sisteminin temel taşlarından biriydi. Normalde yatak döşek yatmam gerekirken hala ayakta olmamın da sebebiydi. Spor işe yaramış ama yaptığım hatalar bağışıklı sistemimi çok zayıflatmıştı. Peki ne hatalar yapmıştım?

* Yazının 2. yarısı çok yakında… Bu linkte

6 Yorum

 1. musess

  pes etmemişsiniz ne güzel,,,,tebrik ederim 6 kilo çok ciddi bir rakam 21 gün için ,21 gün yapabilmişsiniz eminim devamını da daha az zorlanarak getirebileceksiniz.başarılar:)

  Cevapla
 2. UgurDUZLA

  :D :D Aynı dert bende de var, biraz triceps ve bicepsler oluşmaya başladı ve ” sen evli barklı birisin biraz göbeğin olacak tabiki” diye tepkiyle karşılasıyorum :)

  Cevapla
 3. Ben de öncelikle fiziksel ve mental değişim için tebrik ederim. Hedefiniz olan 110’un altına inmek, hatta çift haneli sayılar, P90X için problem olmayacaktır.

  Yazıyı izninizle iki parçaya ayırdım, okunurluğunu arttırmak adına. İkinci bölümünde de çok değerli bilgiler içeriyor, eminim çok kişiler için benzer hataları daha yapmadan engellemelerine yardımcı olacaktır.

  Teşekkürler…

  Aykut

  Cevapla
  • Erkan

   Aykut hocam en büyük sorunum beslenme. çok yoğun çalışıyorum ve neredeyse öğle yemeği için vaktim yok. protein alımım ne kadar olmalı, ne kadar karbonhidrat tüketmeliyim hiçbir fikrim yok. çeşit çeşit hesaplama yöntemleri var ve herkes başka birşey söylüyor. dediğim gibi benim ilk hedefim definasyon. bunun için sanırım düşük karbonhidrat almam lazım ama ne kadar düşük? çok düşürünce makina duruyor, ne antrenman için enerji kalıyor nede günlük işlerimi yapmak için. vaktim çok kısıtlı olduğu için herşey birbiri içine girmiş durumda, ne dinlenmeye ne yemeğe nede yediklerimi sindirmeye vaktim oluyor. dolu mideyle antrenman yapamayacağım için akşam yemeğini kaldırdım malesef. bir elma ve küçük bir muzla akşam öğünü yapıp 30 dakika sonra antrenman yapıp, akabinde süt, içine100 gr kadar lor peyniri ( ki burdada kafam çok karışık, 100 gr da 10 gr yağ ihtiva ediyor. 17 gr protein var) bir kaç tane badem ve bir kaşık bal koyarak içiyorum. protein takviyesi niyetine. basit karbonhidrat alımı için de bir şeftali ve yarım muz yyip yatıyorum. bilmiyorum doğrumu yapıyorum. yardımınıza ihtiyacım var.

   Cevapla
 4. UgurDUZLA

  6 Kilo için tebrik ederim inşallah 26ları 36ları da görürsünüz, evet 15 gün için 6 kilo hem normal hemde fazla çünkü ilk 1 -- 2 hafta verilen kilolarda genelde su ve ödem atıyor vücut, küçük bir kısmı kilo olsada öyle veya böyle taşıdığınız yük 6 kilo azalıyor ama artık hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlarsınız, bende P90X yürüyüş ve düzenli beslenme sayesinde 113 kilodan 85’e düştüm hayata bakış açım değişti resmen :)

  Cevapla
  • Erkan

   teşekkürler uğur bey. zaten benim hedefim hep söyledğim gibi six pack falan değil. önce 110 kilonun altına düşmek sonraki dönemde ise çift haneli kiloları görmek. bu saatten sonra kas, baklava falan bizi, en azından beni bozar. :) hanımla papaz oluyoruz şimdiden. “hayırdır, spor falan yapmaya başladın” diye şüpheli tavırlara büründü :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız