% 100 Doğal-Katkısız (mı) Acaba?

Bir şeyin doğal olması demek, doğal olması demektir. Yani doğada bulunduğu şekliyle kalmış olması demektir. Ağacın dalındaki bir elma doğal elmadır. Yoksa değil midir? Ağaç doğal gibi dursa da, daha fazla ürün, daha parlak elmalar alabilmek amacıyla ağacın da genetiğiyle oynanıyor artık ama bizim bahçelerimizde bulunan elma ağaçları sanırım hala doğaldır. Tabi onların da tohumları ne kadar doğal onu bilmiyoruz :-)

Benim asıl dikkat çekmek istediğim konu raflarda %100 doğal-katkısız etiketiyle satılan meyve suları. Meyve suyunun sağlıklı beslenmede pek yeri olmadığını söylememiz sanırım yanlış olmaz. Bir bardak meyve suyu için bir kaç tane meyvenin suyunu kullanıyor olmamız şeker konusunda meyve suyunu, ev yapımı dahi olsa biraz sıkıntılı bir ürün haline getiriyor. Peki marketlerde doğal diye satılan meyve suları “az tüketince” masum sınıfına girebiliyor mu?

Sanırım giremiyor. Geçen gün zincir mağazaların birinin rafında yine ünlü bir meyve suyu markasının şeftali suyunu gördüm. Üzerine kocaman “%100 Doğal” altına da “Katkısız” yazmışlar. Ürünü alıp içindekilere bakınca öyle olmadığı net biçimde görülebiliyor halbuki. Ürün içeriğinde, su, meyve suyu konsantresi ve şeker yazıyor. Yani şeker ilave edilmiş ama üzerinde katkısız yazıyor. Şeker katkı olarak kabul edilmiyor demek ki…

Sorun sadece bu da değil. Şu “MEYVE SUYU KONSANTRESİ”ni biraz araştırınca işin iç yüzü meydana çıkıyor. Saf-doğal-katkısız etiketleriyle  satılan ürünlerin içinde su ve meyve suyu konsantresi yazıyor. Yani başka katkı yok görünürde ama bu meyve suyu konsantresi nedir ve gerçekten doğal mıdır?

Hemen söyleyeyim değildir. Konsantre dedikleri şey, işlenen meyvelerin posalarının, bir kaç işlemden sonra paketlenip, 4 derecelik devasa depolarda saklanması. Yani bizim posa dediğimiz şeyin, hammadde gerekli olduğunda tekrar kullanılması.

Meyve suyu için gerekli bir süreç olduğu aşikar. Yoksa kışın ortasında şeftali suyu bulmamız biraz zor olurdu. Gerekli ama sıkıntılı bir durumları var. Posası alınan meyve, içindeki şekerin, aromanın, suyun ve gerekli ıvır zıvırın çoğunu suyuyla birlikte saldığı için, geriye kalan posa aslında çok da verimli değil. Bu posa tekrar meyve suyu üretileceği zaman, şeker, su, asit vs vs ile zenginleştirilip tekrar meyve suyu elde ediliyor. Yani  depodan çıkarıp, sulandırıp, sıkıp, esnetip, kaynatıp vs vs şeklinde bir üretime katılması sağlanmıyor. İçine %10 ila %30 arasında şeker ilavesi yapıldığı zamanlar oluyormuş. Kaybettiği aromasına takviye olarak, doğala özdeş aromalarla karıştırılıyormuş, ki doğala özdeş aroma denen şey aromanın laboratuvarda kimyasal olarak üretilmiş halidir ve kesinlikle doğal değildir.

Kutunun üzerine sadece su ve meyve suyu konsantresinden üretilmiştir yazınca %100 doğal olmuyor.

Olaya konsantre olalım :-)

Meyve Suyu

5 Yorum

 1. Büyük marketlerde satılan bazı markalar gerçekden %100 doğalmıdır bilemem. Ama %100 katkısız olduğuna inanıyorum.

  %100 doğal olduğunu bilemeyiz. Örneğin; bir portakal nasıl yetiştirilir tüketiciler bilemez. (hormonlu vs.)
  %100 katkısız meyve suları var. İçindekiler kısmında sadece portakal suyu, havuç suyu yazıyor, alıyorum tadından da katkısız olduğu anlaşılıyor.

  Benim evimde katı meyve sıkacağı olmadığından meyve suyu alırken özellikle dikkat ediyorum. Marka vermek burda uykun olurmu bilmiyorum o yüzden yazmadım :)

  Cevapla
 2. musess

  meyve suyu gereksiz hale gelmeye başladı benim içinde yazınızı sevdim çok bilimsel olmuş:)

  Cevapla
 3. icten

  Çok güzel bir yazı olmuş.
  Ama maalesef ki insanlarımız bu konuda oldukça bilinçsiz.

  Son zamanlarda bir de meyveli maden suları çıktı, ne kadar gereksoz ne kadar şağlıksız. Meyveli maden suyu istiyorsan maden suyunun içine nar sık, portakal sık iç. Ama yok illa ki hazıra konacağız.

  Bir de kesinlikle vazgeçilmezim sabah kahvaltısı ıçin portakal+greyfurt+nar…

  Cevapla
  • Bana kışın nesini seviyorsun deseler, sadece kahvaltıdaki taze greyfurt, portakal, nar suyunu derim…

   Cevapla
 4. Paylaşım için teşekkürler Erkan,

  Artık markette satılan meyve sularına masum gözüyle bakan kaldı mı bilmiyorum, en azından bu site takipçilerinden.

  Ben, evde sıktığınız meyve sularında bile portakaldan çok greyfurt ve nardan yanayım.

  Market meyve sularından kesinlikle uzak durulmalı…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız