Protein Takviyesi İpuçları…

P90X için protein takviyesinin (ya da herhangi başka bir Supplement’in) bir zorunluluk olmadığını her fırsatta söylüyoruz. Ama protein ihtiyacını doğal yollardan karşılayamayanlar için (örneğin vejetaryenler, çalışma ve beslenme saatleri düzensiz olanlar, ya da ekonomik nedenlerden dolayı – ki bazı koşullarda protein takviyesinin doğal protein edinmekten daha ekonomik olduğu iddia edilir), doğru bir protein takviyesi kullanmak faydalı olabilir.

İşte protein takviyesi alanlar ya da kullanmayı düşünenler için, protein takviyeleri ve içerikleri hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli not.

Protein

Bir ölçek protein tozu en az 20-25 gram protein içermeli. Bundan daha az protein içeren ürünlerde gereğinden fazla takviye maddesi kullanılmış demektir.

Karbonhidrat

Protein tozlarında bulunan karbonhidratlar glikoz ve mısır şurubundan gelir. Porsiyonda 5 gramdan az karbonhidrat bulunan ürünleri tercih edin.

Toplam Yağ

İçinde porsiyon başına 3 gramdan daha az yağ bulunan ürünleri tercih edin. Ayrıca, iki seneden daha uzun süre raflarda beklemiş ürünleri kesinlikle almayın.

Whey İzolesi mi Whey Konsantresi mi?

İzole tozlar daha kapsamlı bir üretim sürecinden geçer, daha küçük moleküllerine ayrılmışlardır ve genel olarak daha kolay hazmedilirler. Eğer almak istediğiniz ürün diğerlerine göre pahalıysa, temel içeriğinin izole protein olmasına dikkat edin.

Dipotasyum Fosfat ve Lesitin

Bu katkı maddeleri protein tozunun suyla ve sütle daha iyi karışmasını sağlar ve topaklanmayı engeller.

Trikalsiyum Fosfat

Bazı kemik implantlarında kullanılan bu madde, protein tozlarına sıvıyla karıştığında topaklanma olmaması için ürüne eklenir.

Polidesktroz

Bu madde bazı yemek etiketlerinde lif olarak geçiyor. Doğal liflerin sağladığı faydaları sunup sunmadığı hala bir soru işareti.

Selüloz Sakızı

Eğer karışımınız fazla lapamsı ya da kremsiyse, bu katkı maddesindendir. Yosundan elde edilen karagenan, guar zamkı, ksantan sakızı ve pektin de aynı amaç için kullanılır.

Sakaroz

Sıfır kalori değerinde bir tatlandırıcıdır. Küp şeker yerine çay ve kahvede kullanılan tatlandırıcılardan biridir, whey protein tozlarında da kullanılır.

Papain ve Bromelayin 

Protein takviyesi midenizi rahatsız ediyorsa, bu iki madde hazmı kolaylaştıracaktır.

6 Yorum

 1. Harika bir yazı ama birde marka tavsiyesi olsaydı. Çok hazırıclık olcak ama piyasada o kadar çokki

  Cevapla
 2. Tam da size bu konu hakkında soru sorduğum gün böyle bir konu paylaştınız :) Protein takviyesi tercihi yaparken çok faydalı olacak bir yazı. Teşekkürler

  Cevapla
  • Sevindim. Nedense bugünlerde özellikle Protein hakkında çok soru almaya başladım. Sanırım yaz yaklaştıkça, insanlar biraz aceleci olmaya başlıyor :-)

   Cevapla
   • Acele etmek değil aslında : ) Ben tam bir yıldır (bugün bir yıl oldu) P90X, çeşitli kardiyo ağırlıklı programlar ve koşu antremanları yapıyorum. Artık sınırlarımı başka şeyler yaparak zorlamam gerektiğini düşünmeye başladım. Bir de sebze ağırlıklı beslenmek istiyorum. Yoksa protein tozları çok da şart değil ama işte merak : )

    Cevapla
   • Aykut Hocam, bana Egzersiz Kayıt Formlarını gönderebilir misiniz en kısa zamanda?
    Teşekkürler.

    Cevapla
    • Merhabalar, gönderilmiştir.

     Cevapla

Yorum Paylaşınız