Kurban Bayramı’nda P90X!

Merhabalar, öncelikle P90X-Türk Ailesi olarak herkesin Kurban Bayramını kutlarız. Şimdi… herkesten günlerdir duyduğum sorunun cevabını buradan verelim. 1 haftalık Kurban Bayramı tatilinde P90X’e ara verseniz olur mu? Cevap: Olur!

Her fırsatta P90X’in fazlasıyla modifiye edilebilir bir program olduğunu zaten söylüyoruz. Aslında popüleritesini bir bakıma da buna borçlu; ve tabii ki %100 başarısına. Evet, P90X “ekstrem” bir program, ama burada Nazi Subayları yetiştirmiyoruz; ve Kurban Bayramı’nın uzun denk gelen tatilinde de P90X modifiye edilebilir.

Öncelikli önerimiz, eğer yapabiliyorsanız P90X’inizi bayramda da yapmanız. Ama seyahatinizden dolayı normal programınızı takip edemediğiniz durumlarda başka opsiyonlarınız da var.

Bir tanesi, 1 haftalık süreçte P90X Recovery Haftası’nı yapmak. Yani tatile ya da diyelim memlekete de gidiyor olsanız, 4-8-6-7 no’lu DVD’lerinizi yanınıza alıp, başka hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan, sadece vücudunuzu kullanarak P90X’inizi uygulayabilirsiniz.

Eğer bu bir haftalık tatil, normal programınız gereği de P90X Recovery Haftası’na denk geldiyse, zaten şanslılardansınız. Hiçbir modifikasyona gerek kalmadan, programınızı aksatmadan devam ettirebilirsiniz. Ama diyelim Recovery Haftanız yeni bitti, o zaman yeni haftanıza başlamadan önce yine aletsiz gerçekleştirebileceğiniz bir Recovery Haftası’nı daha bonus’tan yapabilirsiniz. Bunun zararı değil, faydası olacaktır.

Ve son opsiyon… Tatilde ya da memleketinizde 4 adet DVD’yi yanınıza almak problem değil ama ardı arkası kesilmeyecek misafirler ve kesinlikle egzersiz yapacak ortamınızın olmaması problem. O zaman, bir hafta da yapmayıverin! Dünyanın sonu değil. Sadece, düzeninize geri döndüğünüzde, tamamen programdan kopmamanız adına iyi bir iradeye ve devam etme arzusuna ihtiyacınız olacağını hatırlayın. Onu başarırsanız, tek kaybınız P90X’ten sadece 1 hafta rötarla mezun olacak olmanızdır ama alacağınız sonuçların tüm hayatınızı pozitif etkilediğini düşündüğünüzde bunun çok da önemi olmayacaktır.

Son olarak, zaman ve mekan açısından P90X’e bir hafta ara vermenin bahanesi olabilir ama “beslenme”nizi komple çöpe atmanın bir bahanesi olamaz. Yani taze et (protein kaynağı) ve her ziyarette önünüze getirilen tatlılar güzel ama iradeli ve ölçülü olmak kaydıyla. P90X bir maraton, bir sprint koşusu değil ve yapacağınız küçük kaçamaklar uzun dönem sonuçlarınızı kökten etkilemeyecektir ama yeter ki o maratonu sonuçlandırın. O zaman kazanan yine siz olacaksınız.

Herkese tekrar iyi bayramlar…

4 Yorum

 1. Histoire

  Ben de 6 günlük bir fire ile döndüm. :-) Moralim yerinde, başlangıcım Yoga’ya denk geldi o nedenle şanslıyım. Recovery haftasını tekrar yapmayacağım sanırım çünkü dağ tepe dere bayır inip çıkmaktan vücut bir şekilde hareketsiz kalmamayı başardı ancak tümden değişen yeme programı nedeni ile beslenme azıcık çöpe gitmiş durumda, o da bir haftaya kalmaz toparlanır.

  Yılmadan devam! :-)

  Cevapla
  • icten

   Aynen katılıyorum, bayram benim de recovery haftamın bitimine denk geldi, bu sebeple ben de bir hafta yapmadım, gerçi arada iki gün yogayı sırf zevkine yaptım ve dağ tepe bayır yürüyüşler ile dengeledim recovery haftamı tekrar gibi.

   bugün 2.ayıma başlayacağım, beslenme alışkanlığımda çok fazla değişiklik yapmadım ben ama yine de almış olduğum alkol bir nebze kalori olarak bana geri dönüş yaptı. yılmak ve bırakmak yok eminim ki 2. ayımın 1.haftasını tamamladığımda yine aynı formuma kavuşacağım.

   Cevapla
 2. tolgacoskun

  Ben bugün yogayı yapamadım da dünyam başıma yıkıldı,nasıl olur da 1 haftayı yapmadan geçerim :)))

  Cevapla
 3. Benim de başıma şimdi geldi üstüne İzmir yolculuğu p90x i benim için zorlaştırdı ama unutmamak gerek o 1 haftayı daha iyi şekilde sonuçlandırabiliriz anca yarısını yaptım bugün ama sonra amacımı hatırladım ben zaten hedef olarak 3 ayı belirlememiştim 5 ayda değişiceğimi biliyorum onun yanında 1 hafta sağlıklı beslenmeyle kaybım ne olur ki … :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız