Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 15/06/2014 – Saat: 23:40

Konu: –

Email: 

Hocam basketbol oynarken sakatlanıp ara verdiğim P90X'e tekrar başladım bügün ve ayrıca oturduğum sitenin havuz sezonunun açılmasıyla sabah yüzmeye akşam P90X yapmaya başladım :) 
Merak ettiğim konu da sizce bunu yapmam gereksiz yere kendimi yormama mı neden olur yoksa iyi mi yapıyorum, çünkü gerçekten yağlarımdan kurtulmam lazım. 1.88 boyunda 87 kiloyum ama yağ oranım fazla.

Ve Cevabı…

Tarih: 16/06/2014 – Saat: 08:36

Konu: Re: –

Email: Merhabalar Buğrahan,

Bu soru, özellikle yaz aylarında çok sık sorulduğu için, izninle “Günün Email’i Blog’una da taşımak istedim.

P90X programını, yüzme – basketbol gibi size ekstradan kalori yaktıracak tüm benzeri aktiviteler ile birleştirmenin bir zararı değil, aksine faydası olacaktır. Buna günlük düzenli yürüyüş ya da koşu da dahildir. Sadece, Türkiye’deki halı sahaların çoğunun nizami koşullarda olmamasından dolayı, varsa halı saha aktivitelerine daha dikkatli yaklaşılmasını öneriyorum.

Buradaki diğer bir önemli ayrıntı da, yukarıda bahsettiğim gibi P90X’i diğer Cardio (yani vücut ritmini arttırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlayan) aktiviteleri ile birleştirmede problem yokken, programa paralel olmayan “Ağırlık Antrenmanı” çalıştırmaları ile birleştirmek tavsiye edilmez. Yani örneğin, P90X Göğüs & Sırt (1 no’lu DVD) çalışmanızın olduğu günün ertesi günü yine gidip spor salonunda göğüs ya da sırtı çalıştırmanın, programa faydası değil zararı dokunur. P90X Programı’nda ağırlık antrenmanları, spesifik kas gruplarına gerekli dinlenecek zamanı sağlayacak şekilde yerleştirilmişlerdir.

Yani vaktin elverişli olduğu sürece yüzme ve basketbola devam edebilirsin. Şu an P90X’te tam olarak kaçıncı günündesin bilmiyorum ama sonunu getirdiğinde, istemediğin yağlarından da kurtulmuş olacaksın.

Biraz detaylı oldu ama umarım cevap açıklayıcı olmuştur :-)

Başarılar,

Aykut

4 Yorum

 1. ben başlayalı 2.haftanın 2.günü oldu

  Cevapla
 2. hocam merhaba ben normalde 30 şınav çekebiliyorken p90x yaparken 5 ila 10 şınav çekebiliyorum.Omuz ve arka kol çalıştığımız için mi? ve zamanla artarmı yoksa düşünceyle mi alakalı? çabuk bıraktıımı düşünüyorum ama tekrar yapmaya gücüm yetmiyor.sizce ne yapmalıtım şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 3. öncelikle merhaba hocam

  Hocam biraz konuyla alakasız ama crossfit diye program var onunla ilgili yorumlarınızı alabilirimiyim

  Cevapla
 4. Benim de kendi merak ettiğim bir konuydu, öğrendiğim çok iyi oldu, teşekkürler.

  3 aylık spor salonu üyeliğim vardı ama doğru dürüst gidemediğim için P90X’e başlamıştım. Onu da ekstra spor salonu (ağırlık ant.) ile birleştirmeme gerek yok anladığım kadarıyla.

  Zaten P90X çok iyi gidiyor, kendimi hiç bu kadar dinç hissetmemiştim :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız