Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 10/11/2015 – Saat: 12:31

Konu: –

Email: 

10/11/2015 12:31, Emrah XXXXX yazmış:

Tesekkur ederim, zeytin yagi tuketebiliyoruz sanirim bunu ne seviyede (miktar) tuketebiliyoruz? Ben sabah 8 de gune baslamak istiyorum artik. Sabah henuz kahvalti yapmadan P90X e baslamam daha mi uygun? P90X uygularken hangi agirliktaki dumbell ile baslamam uygun? Agirlik arttirimi neye gore hangi periyotlarda olacak? Valla hocam birseyler eksik kaldi sanki :)

Ve Cevabı…

Tarih: 10/11/2015 – Saat: 12:54

Konu: Re: –

Email: 

Yok yok, hiçbir şey eksik kalmaz :-) Her sorunun cevabı var :-)

Zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Aslında bilinen yanlış bir bilgi zeytinyağının kalorisinin düşük olduğu düşüncesidir ki, bu tamamen yanlış. Zeytinyağının kalorisi çok yüksek sayılır ama vücut tarafından ele alınışı diyelim bir tereyağından farklıdır. O yüzden tat verecek kadar ekleyebilirsiniz istediğiniz hemen her yere. Ama salatalar zeytinyağının içinde yüzmesin :-)

P90X’i sabah yapmak benim de çok tavsiye ettiğim bir durum. Yapın ve kurtulun! Akşam karşınıza bir engel çıkma olasılığı her zaman çok daha yüksek oluyor. Ama sabah yapamadığınız durumlarda, akşam yapmanızın da sonuçlar yönünden bir sakıncası yoktur.

Yine önemli bir nokta, tüm geceden kalma bomboş mideye P90X yapılmaz. Onun için uyanır uyanmaz, hafif bir atıştırmalığın (küçük bir elma, yarım bir muz ya da küçük bir yerli muz, varsa doğal fındık ya da fıstık ezmesi – fazla değil bir tatlı kaşığı – gibi hacim olarak küçük ama hızlı enerji verecek bir atıştırmalığın) 20-25 dakika üzerine P90X, onun da üzerine sağlam bir kahvaltı en iyi formül.

Dambıl ve ağırlık seçiminin de kolay bir formülü vardır. Sizin baştaki amacınız daha çok yağ yakımı ve definasyon. Bu yüzden ağırlık antrenmanlarında tekrar sayılarınızı 12-15 aralığında tutarken (8-10 değil) özellikle son 3 tekrarda sizi zorlayacak ve sanki bir tane daha kaldıramayacak duruma getirecek ağırlık doğru ağırlıktır. Bu egzersizden egzersize değişir, dolayısyla ağırlıkları ayarlanabilir bir dambıl setiniz var ise, tüm kombinasyonları sağlayabilirsiniz. Yoksa, yine de elnizdeki mevcut ağırlık ile yanmayı hissedin.

Dediğim gibi, bu işe motivasyonlu bir ivme ile başlayın. Ki kritik ilk 21 günü firesiz kapatın. Zaten gerisi kolay olacak :-)

Aykut

P90X-TR

4 Yorum

 1. Murat Toprak

  Değerli Bilgileriniz İçin Teşekkürler Can’la Başla Azim’le 3. Günü Bitirdim Hayatımda En Zor 3. Gün Diyebilirim Böyle Bir Acı ve Azimle Spor Yapmayı ilk Kez Tadıyorum Tekrar Teşekkürler P90X Ailesi :)

  Cevapla
  • Rica ederim, beğenmenize ben mutlu oldum :-)

   En zor 3. gün ise, siz şimdi 4. günü bekleyin :-P

   Şaka bir yana P90X’i yapmanın ve o günü bitirmenin hazzı, herşeye bedeldir.

   Başarılar…

   Cevapla
 2. Aykut Hocam siteyi dün gece keşfettim ve belki de 1 gecede tüm yazıları okumuşumdur. Çok kutsal bir iş yapıyorsunuz adeta, onu öncelikle belirtmek istedim.

  Son olarak da tam ben siteyi bitirirken bu yazı geldi. Bunda da yeni bir şey öğrendim. Zeytinyağının kalorisinin yüksek olduğunu bilmiyordum misal.

  Bir de fındık ezmesi benim küçüklüğümden beri çok ama çok sevdiğim bir şey zaten. Ama hep ona bir çikolatadan farksız bakarım. Şimdi sabah egzersizden önce onu yiyebilir miyiz, zararlı olmaz mı gerçekten?

  Cevapla
  • Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler Erkan Bey :-)

   Evet, zeytinyağı kesinlikle “düşük kalorili” besin sınıfında yer almaz, ml başına kalorisi zirvelerdedir. Ama yukarıdaki maile cevapta da söylediğim gibi, vücudun sağlıklı yağlara da ihtiyacı var ve bu ihtiyacı zeytinyağından karşılayabilirsiniz. Ama yine yazıda dediğim gibi, salatalar zeytinyağında yüzmesin (eski ben! :)

   Fındık ezmesi konusuna gelince. O da aslında felaket yağlı bir besindir (ben de sizin gibi özellikle yerli malı o eski cam şişede Fiskobirlik’in fındık ezmesini çok severim). Ama bu konuda da, her zaman söylediğim; “vücutları deforme eden şey NE yediğinizden çok, NE KADAR yediğinizdir”. Yani, egzersizden önce küçük bir tatlı kaşığı alacağınız doğal fındık ezmesi, sonuçlarınızı asla baltalamaz.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız