Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 17/04/2015 – Saat: 20:18

Konu: Başlamadan Önce

Email: 

Hocam Merhaba,

P90X setim elime ulaştı, hızlı gönderi için teşekkür ederim. Kapı barımı da babamla birlikte kurduk, herşey hazır. Yolladığınız program takvimi de ulaştı, bir an önce başlamak istiyorum ama başlamadan önce son bir kaç sorum olacak. Cevaplarsanız çok sevinirim. Ondan sonra bu Pazartesi başlayamı planlıyorum. 

1- Programda bazı günlerde 2 ya da 3 DVD resmi var, bunların hepsini mi yapacağım üstüste?

2- 7. günde X-Stretch ya da "Dinlenme" diyor. Ona neye göre karar vermeliyim. 

3- Genel olarak sabah yapmayı planlıyorum ama bazı günler derslerimden dolayı eve geç gelebiliyorum. O günler gece yapmamın bir sakıncası olur mu?

4- Bir de son olarak setin içinden, diğerlerinden ayrı ekstra bir DVD daha çıktı. Onu nerede kullanacağım?

Şimdiden teşekkürler.

Ve Cevabı…

Tarih: 18/04/2015 – Saat: 16:19

Konu: Re: Başlamadan Önce

Email: Merhaba XXXXX,

Öncelikle, artık P90X’e başlamak için mükemmel bir zamanlama, Pazartesi’yi bile beklemeden başlamanda bir sakınca yok :-) Tabii ki sorularını cevaplandırayım. Aslında benzer soruları hergün aldığımızdan, izninle mailini sitedeki “günün maili” yapmak da isterim.

1) Program Takvimi’nde 2 DVD resmi görebilirsin ama kesinlikle 3 değildir; yanlış baktığını tahmin ediyorum. Takvimdeki 2. DVD’ler de her zaman Ab Ripper X’tir (Karın Parçalayıcı). P90X’te ağırlık antrenmanlarının olduğu günlere eklenir. Normalde, kendiliğinden 1-3-5-9 ve 10 no’lu DVD’lerin ardından otomatik olarak başlayacaktır. İstersen ana egzersizin üzerine hemen devam edip, yapıp kurtulabilirsin. Ama aynı günün başka bir bölümünde de yapmak istersen, onu da 12 no’lu DVD’ni kullanarak yapabilirsin.

2) Evet, P90X’in 7. günlerinde Esneme DVD’si (aslında en kolay DVD sayılır, terletmez) ya da komple dinlenmeye ayırma tercihi size bırakılmıştır. Benim şahsi görüşüm; eğer hafta içinde Yoga’nı tam hakkıyla yapıyorsan (elinden geldiğince ve sonuna kadar), o zaman 7. gününü kesinlikle komple “off” yapabilirsin. Ama Yoga’yı (özellikle de ikinci yarısını) yapmıyorsan, o zaman 7. günde Esneme’nin yapılmasını tavsiye ederim.

3) P90X’i sabah ya da akşam yapmak, sonuçlar açısından fark etmeyecektir. Sadece bizim devamlılık ve alışkanlık kazanmak açısından önerimiz, genellikle aynı zamanda diliminde yapmak yönünde (ya hep akşam, ya hep sabah). Aynı, gece yatmadan önce diş fırçalama alışkanlığının edinilmesi gibi. Ama bahsettiğin gibi özel bir durumun varsa, bazen sabah bazen akşam yapmanda da hiçbir sakınca yok. Yeter ki kesintiye uğramasın ve devam et.

4) O diğerlerinden ayrı DVD, Tony’nin “Gençlik İksiri Yoga” DVD’sidir :-) İlk önce normal Yoga-X’i denemeni ve yapmaya çalışmanı şiddetle tavsiye ederim. Ama zaman problemi yarattığında (92 dakikadır!), o elindeki DVD, sadece 45 dakika olması yönünden, klasik Yoga’nın yerini tutacak bir alternatiftir; onu da o şekilde uygulayabilirsin.

Şimdiden başarılar,

Aykut

3 Yorum

 1. 3) Benim tavsiyem sabah yapmandan yana. Güne Dinamik Başlamak Önemli..

  Akşam yaptıgımda uyku problemim oluyor. Spordan sonra en az 2 saat uyuyamıyorum..

  Cevapla
 2. Hocam bu yazı dizisini hep takip ediyorum ve sorularımın çoğuna yanıt buldum. Ama size dün bir mail atmıştım, ona da vakit bulduğunuzda cevap verebilir misiniz :-D

  Cevapla
  • Şimdi verdim bile Alihan (ekinin boyutu biraz fazla olduğu için spam filtresine takılmış). Üye sayısı çok arttığından bu yana, spam filtresi biraz ince eleyip sık dokumaya başladı :-) Geç cevap için pardon.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız