En İyi Blog… Kadın Gözünden…

Adım Derya, 22 yaşındayım. Hayır, bu yazıyı “En İyi Blog” yarışmasında büyük ödülü kazanmak için yazmıyorum, çünkü kazansam da siteden ihtiyacı olan başka birine hediye edeceğim. Ama evet, bu yazıyı yazmaya karar verdim, çünkü yarışanlar arasında henüz bir tane bile kadın yazar görmedim ve ilk olmak istedim. Belki benden önceki karşı cinslerimin yazıları gibi, gösterip hava atacağım 6-pack’lerim yok (zaten o kadarını istemem :-) ama onun yerine sizinle paylaşacağım yepyeni bir hayatım var!

P90X ile tanışma sürecimi başlatan, başka bir konu için gittiğim doktorumun (aynı zamanda aile dostu), “dost acı söyler – acı reçetesi” ile oldu… Bir kız için iyi sayılabilecek olan 1.70 boyuma rağmen, neredeyse 90 kiloya merdiven dayamışlık ile, tanınmaz bir beden, yüzde 40 yağ oranı, aşırı özgüven eksikliği, muhtemelen buna bağlı olarak anksiyete, yerlerde sürünen enerji seviyesi, vs. vs…

Artık daha çok geç olmadan, hayatımla ilgili bir şeyler yapmam gerektiğini çok net anlamıştım. Ve P90X Programı ile, popüler bir kadın sitesinde (kadın dedikodu sitesi de diyebiliriz :-) tanıştım. Denemiş ve memnun olduğunu söyleyen pek çok kişi vardı. Ama nedense ortak yanları, hep sonunu getirememiş olmalarıydı. Hep, bir heyecanla açılmış Blog başlıkları, ilk günlerde sık güncellemeler… ama sonra hep sessizlik. Çok ısrarla ne oldu diye soranlara da, sınav haftamdı, ailece tatile çıktık, erkek arkadaşım çok güzelleşiyorum diye izin vermedi, yağmur yağdı böyle oldu… gibi bahaneler. İşte o zaman, buna başlayacağıma ama sonunda da “bitireceğime” yemin ettim. Bu sebeple, bir kere ve doğru başlamalıydım.

İşte bu mükemmel site ve yine mükemmel insan Aykut Hoca ile tanışmam bundan sonra oldu.  Google’a P90X Türkçe yazmam yetti. Hemen birinci sırada gelen sonucun üzerine tıkladım… ve en sonunda artık okumaktan gözlerim ağrıyıp bilgisayarı kapattığımda, üzerinden 3 saat geçmişti. Evet tamı tamına tam 3 saat boyunca, sitenin incelenmedik tek bir satırını bile bırakmamıştım sanırım. O heyecanla, saatin gece 11:30 olduğunu bile farketmeden, sitenin iletişim bölümündeki numarayı aramışım. Telesekreter falan çıkacağını düşünmüştüm ama telefonu bir seferde açan kişi Aykut Hoca’nın ta kendisiydi. Sadece “Bu gördüklerim gerçek mi?” diye sorabildiğimde, belki bir 10 dakika da Aykut Hoca anlattı P90X’i. Şimdi dönüp hatırladığımda, sesi o kadar tutkulu ve heyecan doluydu ki, kafamda hiçbir soru işareti kalmadı ve bu serüven için artık %100 hazır olduğumu içimde hissettim.

Tam 2 gün sonra P90X Setim elimdeydi. Ve Aykut Hoca’mın verdiği programla hemen aynı gün başlarken buldum kendimi. İlk haftanın zorluğundan bahsetmeyeceğim, burayı takip eden hemen herkes artık bunu biliyordur. Vücudunuza “ne güzel yatıp duruyorduk, nereden çıktı bu hareket” dedirten, onu adeta şoke eden ve uykusundan (çirkinlik ve miskinlik uykusundan) uyandıran bir program bu! Ama gelişmeyi de beraberinde bu farklılık getiriyor.

Kendimce, başarının 5 kuralını bir araya getirdim, burada paylaşmak istiyorum.

1) Amacınız kilo vermek ya da vücudunuzu değiştirmek olduğunda, sözümona “mucize” reçetelerden kaçının. 1 haftada şu kadar zayıflayın, her öğün yaban mersini yiyin böyle olun, iki hap yutun 20 kilo verin… gibi şeyler sizi ancak umutsuzluğa sevk eder, üzer ve sonunda gerçekten hapı yutmuş olursunuz!

2) Kilo verme de, değişim de önce “beyin”de başlar. Hayır, evinizin beyini (bu tabire uyuz olurum), kocanızı vs. kastetmiyorum :-) Beyninizde yani. Ben bu işe başlayacağım ve başaracağım dersiniz, ve başarırsınız. Daha yolun yarısında ya da başında bile, kendinizi başarıyla bitirmiş olarak hayal edin.

3) Başarının anahtarı, Planlama! Doğru planlama olmadan, programın gerisine düşmek ve yarım bırakmak o kadar kolay ki. Biz insanlar da aslında, yemek yemeye, uyumaya, nefes almaya dahi programlanmışız, düşünmeden yaparız. Bu ekstrem rutini de hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışın, size zorla dayatılan bir şeye değil. Aynı planlamaya, beslenme de dahil. Yine sonradan bu siteden öğrendiğim, “bir gün içerisinde ağzından geçen her şeyi yazma” tekniği de inanılmaz işe yaramakta, tavsiye ederim.

4) Elinizden gelenin en iyisini yapın, gerisini boşverin! (Patenti Tony’e aittir, bana değil). Gerçekten de, ilk başlarda yerlerde sürüneceksiniz, ekrandakileri gördükçe performansınızdan utanacaksınız. İlk Ab Ripper X’imi videoya çekip, Aykut Hoca’ma gönderiştim, kimse ile asla paylaşmaması ama izleyip halime gülmesi için :-) 85 kilo ile yerlerde zavallıca debelenen ben… şimdi ekrandakilere bile kök söktürüyor.

5) “Başarı Sabotajcıları”ndan uzaklaşıp, “Doğru Destek”e yanaşın. Başarı sabotajcılarından kastım, karar verme aşaması da dahil, yol boyunca sizi desteklemek yerine köstekleyenler. İnanın, P90X yaparken bunlardan çevrenizde bolca bulmak mümkün. “Kızım sen o hareketleri yapamazsın, boşver… ne salatası yaa, pizza yiyelim… Bunların hepsi uydurmasyon, inanma…” gibi. Neden böyle söylüyorlar, bence kendileri inanmadıklarından değil, kendileri yapamadıklarından!

Doğru destek ise, işte bu site. Bu site, başta Aykut Hoca’mın ve de sizlerin yazıları, motivasyonu, aile ortamı olmasaydı, asla başaramazdım biliyorum. Tekrar teşekkürler.

İşte 90 Günlük Sonuçlar

1. Gün        90. Gün

85 Kg.        59 Kg.

%40 Yağ oranı       %21 Yağ oranı

İşte artık ben bir P90X Mezunuyum… Daha kendimle barışık, daha enerjik, daha sosyal, daha sağlıklıyım… Daha fit, daha güzel, daha mutlu, daha umutluyum… Evet, ben bir P90X Mezunuyum ve şu an dünyanın zirvesindeyim…

Derya

Derya 90 Gun

59 Yorum

 1. WOWWWWW diyorum sadece :D

  Kargo elime ulaşsın bende başlıyorum hemen :D

  Cevapla
 2. Merhaba

  1.78 boyunda 63 kiloda oldukça fit ve atletik birisiym. Omuzlarım geniş, bicepler belirgin karın kasları belirgin fakat mükemmel görüntüsüne 1-2 ay uzaklıktalar. Şimdi bu özelliklerdeki birisi için P90x uygun bir sistem mi ? Amacım 68 kiloya kadar şu anki formumu koruyarak çıkmak. Genelde antremanlarımda tüm vucüdü hedef alan deadlift, squat omuz ve göğüs pressler barfiks çeşitleri tarzında hareketlerle çalışıyorum. Tekrar sayısını 5 te tutuyorum. Fakat p90x anladığım kadaryıla zor bi o kadar da eğlenceli bir sistem ve ilgimi çekmesinin sebebide bu.

  Bu program zayıf, fit kasları belirli seviyeye gelmiş kişilerin kas kütlesini artırması için şu anki antreman sistemime göre daha uygun olurmu ?

  Ek Not bir seferde oldukça nizami şekilde 12 Barfiks ve 25 ten fazla şınav çekebiliyorum

  Cevapla
  • Cevap kısa: Evet! :-)

   Sizin de tarif ettiğiniz gibi, oldukça ideal bir fizikten 90 gün (90 P90X günü) uzaklıktasınız.

   Cevapla
 3. İyi günler derya hanım sizden ilham alarak dun sipariş ettim fakat benim 23 gün sonra mezuniyetim var o zamana kadar etkili olur mu öğrenmek istiyorum kilomu göstermeyen bir vücut tipim var 75 kilo gibi gözüken aslın 82 kilo olan biriyim birde bu dvdler Türkçe dublaj mı öğrenmek istiyorum

  Cevapla
 4. teoman.T

  Tebrikler valahi azminize bayildim bende 15 günümde yim bakalim 1 aylik fotomuda atacam birakmayip debam etmejizii temenni eddiuorum

  Cevapla
 5. Pınar BAYTAR

  azminden ve başarından dolayı seni kutluyorum sevgiler :)

  Cevapla
 6. Histoire

  Tebrik ederim Derya,

  Sonunda bir hemcinsimle karşılaşmış olmaktan dolayı çok mutluyum. :-) Yazını da keyifle okudum ve senin adına ben bile gururlandım. Değişimin çok güzel ve eminim daha devamı da gelecektir. Ben de senin gibi öyle baklavalar ve aşırı kas görünümü yaratmak istemiyorum kendimde. Tek istediğim kendimi sağlıklı, yere sağlam basıyor hissetmek ve eski görünümüme daha da iyi hali ile kavuşabilmek.

  Ben hiçbir zaman çok fazla kilolu bir insan olmadım, hiçbir zaman çok fit bir insan da olmadım. Fakat son 5-6 yılda gerek manevi problemler gerek ilaçların yan etkileri gerek yaşın getirdiği sebepler gerekse birlikte olduğum insanın yemeyi içmeyi çok sevmesi gibi bir çok nedenin birleşmesi ile 15 kg. civarındaki kilo aldım. Artık annem ve babam sürekli bana “kilo aldığımı” söylemeye başlamıştı. Ayrı şehirlerde yaşadığımızdan, beni her gördüklerinde kilo almışsın diyorlardı. Bu durum bende daha çok ters etki yarattı ve artık şişman olmak zorunda olduğumu kabul ettim beynen. (Bu arada arkadaşlarımın hepsi benim normal olduğumu, eskiden çok zayıf olduğum için şimdi kendimi şişman sandığımı söylüyorlardı ki bu konuda da biraz haklılar etime dolduysam da hiçbir zaman şişman denilebilecek birisi olmadım.)

  Bu kiloları almamın en önemli sebebi de yaklaşık 25’li yaşlarıma kadar neredeyse hiç yemek yemeyen bir insanken (günde sadece iki öğün yerdim ve bunlardan biri mutlaka salata olurdu) bir anda sigarayı da bırakınca yemek yemekten delicesine bir zevk almaya başladım. Saydığım diğer faktörler de bir araya gelince sonuç yavaş yavaş ve sinsice gelen kilolar oldu. Kendime en kızdığım konu ise ömrümce max. 51-52 kg.’nin üzerine çıkmamışken ve 52’nin 500 gr üstüne çıksam dikkat eden bir insanken bir anda psikolojik problemlerle birlikte kendimi saldım ve bir gün bir baktım ki 63 kiloyum.

  Başlangıç kilom 48’di. Ben 21 yaşında 48 kilo bir insanken 30 yaşımda 63 kilo bir insan haline gelmiştim. Bu süreçte 4-5 yıllık bir spor geçmişim de oldu. 27 yaşımda pilates başladım ve ortalama haftanın 3 günü pilatese başladım, bununla birlikte azıcık okumaya yazmaya bu işin özünü de anlamaya başladım. Bir gün çok basit bir hesap yaptım. 10 yılda yaklaşık 15 kilo almıştım. Bu kiloma her yıl min.1 kg daha kattığımı gösteriyordu. Bu durumda ben 40’ımda bir obez olacaktım. Acilen alarm sinyalleri çaldı ve sporu artırıp beslenme tarzımı tamamen değiştirerek 63 kilodan 58 kiloya düşmeyi başardım. O kadar zor verdim ki bu kiloyu anlatamam o yüzden ben 20-30-40-50 kg. gibi kilolar veren insanların azmine hayranım. 1 yılda ancak 5 kilo verebilmiştim şaka gibi.

  Bir gün yağ kas oranıma baktırmak aklıma geldi neyse ki! Olayın düğümü burada çözülmeye başladı. Yağ oranımın oldukça az olduğunu öğrendiğim gün kilo hesabı yapmayı bıraktım ve ihtiyacım olan tek şeyin spor olduğuna karar verdim. P90X serüvenimin başlamasının temelinde de sanırım bu yatıyor. Benim istediğim 48 ya da 50 kg. olmak değil; sağlıklı ve fit olmak, yere sağlam basmak ve sadece kendimi iyi hissetmekti. Hem pilates hocam hem de fitness hocam benim kilo vermemin , yağ oranımın az olması nedneni ile diğer insanlara göre daha zor olacağınıi ve kilo vermeye ihtiyacım olmadığını spor ile devam etmem gerektiğini söylemişti. Fakat ben fitness salonlarında fenalık geçiren bir insan olduğumu fark ettim ve bu nedenle de sporu bıraktım. Bu arada bir halk dansları maceram başladı. Tam 1 yıl haftanın ortalama 3 günü en az 3 saatlik antrenmanlarla halk dansları ile uğraşmaya başladım. Performansım gittikçe artıyor ama yaptıklarım bana yetmiyor ve vücudumda belirgin değişimler olmuyordu, kısacası istediğim görünüme kavuşamadığım için yine yetersiz hissediyordum. Halk dansları sonucunda elde ettiğim tek fark semsert ve kalınlaşmış bacaklarımdı. P90X e yönelme sebeplerimden birisi de vücuttaki her kası çalıştırdığını öğrenmemdi. Tek yönlü çalışmayı artık istemiyorum.

  Senin gibi insanları gördükçe motivasyonum ve hevesim arttı. En büyük korkum bunu yitirmek. Elimden geldiğince yazılanları okumaya siteyi takip etmeye çalışıyorum o nedenle.

  Şimdi DVD’leri edindim ve başlamak için uygun zamanı kolluyorum ve ekipmanı edinmeye çalışıyorum. Hoplama zıplama kısmında komşularla papaz olmaktan korkuyorum. Yoga X i pilates geçmişim nedeni ile deli gibi merak ediyorum ve dilerim ben de bir gün senin gibi 90 günü tamamladığımda size ikinci bir merhaba diyebilirim…

  Hepinizin yardım ve desteklerinize ihtiyacım olacaktır. Sevgiler, :-)

  Cevapla
 7. bykandi20

  Merhabalar derya hanım mail attım size ama geri dönmediniz sorularım olacaktı ?

  Cevapla
  • Derya_01

   İbrahim aslnda mailine cevap vermişim. “Hoca değilim ama elimden geldiğince yardımcı olmak isterim” demişim. Ondan sonra yeni bir mail almamışım. Eğer ben kaçırdıysam tekrar atar mısın.

   Cevapla
 8. Derya_01

  Herkese Tekrar Merhabalar,

  Son zamanlarda siteye çok girememiş olabilirim ama çok geç olmadan mesajımı vermek istedim :-)

  Dediğim gibi, bayram seyran derken (bu arada herkesin bayramını tekrar kutlarım) p90xtr’ye fazla girememiş olabilirim ama emailimden bana ulaşan belki yüzlerce kişiye canı gönülden yardım ettim.

  Ve de yarışmada beni destekledikleri için tekrar çok teşekkür ederim. Ne kadar çetin bir yarış olduğunu görebiliyorum. Muhtemelen rakiplerim artık bırakmayacaktır ama son saniyeye kadar buralara gelmek bile çok güzel.

  Tekrar, önce kadınlarkulubu ailesi olmak üzere, tüm destekçilerime çok çok teşekkür ediyorum.

  Bir kişiye bile destek ve örnek olabildiysem ne mutlu bana.

  Cevapla
 9. Tesekkurler

  Cevapla
 10. Derya hanım oyumu size verdim
  1 yorumuma ilk siz cevap verdiniz icin
  2 esime sizin blogu okudum ve resimlerinizi gosterdim guzel motive oldu oyumuz bu yuzden sizindir bayanlar icin guzel bir motivasyonsunuz
  bu gun siparisi verdik gelince en kisa zamanda baslicaz insallah bizimde ipetleyen aylarda blog olarak yazacagimiz guzel bir yazimiz olur

  Cevapla
  • Derya_01

   Teşekkürler Mehmet Bey,

   Seyahat halinde olduğumdan, oylamanın başladığından yeni haberim oldu :-) Ve desteğiniz için de teşekkürler.

   Hiç propagandasız bu kadar oy almam beni şaşırttı. Siz beni bir de propagandamı yaptıktan sonra görün, süpüreceğim ortalığı :-)

   Şaka bir yana, önemli olan katılmak ve bu güzel siteye yazımla katkıda bulunmak. Zaten kazanırsam, büyük ödülü ihtiyacı olan başka birine hediye edeceğimi söylemiştim.

   Eşinize ve size tekrar çok başarılar. Herhangi bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzda tabii ki tecrübelerimi paylaşmak isterim.

   Cevapla
 11. Tebrikler Derya :)))) mükemmel görünüyorsun.
  Bende 1 ay yapip birakanlardanim.Hemcinsimin böyle basarili olmasi beni tekrar motive etti.
  pzt tekrar baslamaya karar verdim.Bu sefer sonuna kadar…birakmak yok. Sana tesekkür ederim

  Cevapla
  • Derya_01

   Teşekkürler Deniz :-)

   Motivasyonunda katkım olduysa ne mutlu bana :-) Kesinlikle bırakma ve sonunu getir… Çünkü buna değer!

   Cevapla
 12. Dambılları set olarakmı aldınız aynı aagirliklami devam eduyosunuz 1kg dambıl esime yeter heralde ben nekadar alsam ayarlamali mantikli geliyor bana sizi de soru yamuruna tuttum kusura bakmayin

  Cevapla
  • Derya_01

   Rica ederim :-) Ağırlıkları değiştirilebilir setlerden edinirseniz, hem siz hem de eşiniz için daha çok çeşitliliğiniz olacaktır. Çünkü 1 kg. başlangıçta eşiniz için ideal olsa da, sonlara doğru az gelecektir.

   Cevapla
 13. Derya_01

  Evet, ben de ödememi ATM’den yapmıştım. 24 saat içerisinde gelmişti, hatta şaşırmıştım. Sanki başlamaman için hiçbir bahanen yok der gibiydi gelen P90X Seti :-)

  Bu, spor salonundan falan çok farklı, yapmaya başlayınca siz de anlayacaksınız. Hayatınızda kendinize yapıp yapacağınız en iyi şey olacağını eşinize söyleyin :-)

  Cevapla
 14. Çok teşekkürler bilgiler için 2 gundur geziyorun siteyi bu gun uye oldum insallah kısa zamanda sipariş verecegim atm den yatirabiliyormuyuz
  yani 90 gunde kesin çözum diyosunuz
  4 gundur esimi ikna etmeye calisiyorum berabrr yapariz diye onunda aklina yatti sonunda 1 aylik bir spor salonu deneyimimiz oldu ama ilerlemedi suan motovasyinumuz guzel devamlı netten p90x te basarili olanlarin videolarini gosteriyorum esime feci gaza geldi :)

  Cevapla
 15. 2 gun once telefonla görüsme yapmıstik bilgi almak için o günden beri blog daki cogu yazıyı okudum 12dvd den olusan bu paketin icin tarif kitabı varmı acaba izledigim bazı videolarda bu kitaptan ara ogun tarifleri yapılıyordu yanlısım yoksa
  bu paket haricinde almamız gereken farklı alet varmı
  eşimle beraber yapmayı düşünüyorum bayanlar için sadece beslenmemi farklı yoksa aynı sporumu yapıcaz
  bir sorunsa benim 5 gun önce bel fıtıgım ve disk kayması yasadıgım ortaya cikti agrilarim suan kesildi ama sizce bir sıkıntı çıkarırmı
  Telden yazdıgım icin biraz tuaf oldu kusura bakmayın
  şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Derya_01

   Merhaba,

   Telefonla benimle görüştüğünüzü sanmıyorum :-) Aykut Hoca ya da başka bir yetkili olabilir. Ama benim yazıma yorumda bulunduğunuz için ben cevap vereyim.

   P90X’te, hangi öğün ne yemek zorunda olduğunuzu söyleyen bir diyetten ziyade, daha özgür bir P90X Beslenme Tablosu vardır. Orada hergün tüketebileceğiniz besinler, hiç yememeniz gerekenler ve bunların arasındaki kategoriler (besin grupları) mevcuttur.

   Setiniz geldikten sonra, genellikle ilk 2 kategoriye sadık kalır ve de egzersiz takviminize uyarsanız, sonuçlar mükemmel olacaktır.

   Kadın ve erkeklerin programı birbirinden faklılık gösteriyor diye biliyorum, ama çok fazla değil. Yani eşinizle, aynı DVD setini uygulayabilirsiniz.

   Siparişi verirken, notlar kısmına eşimle beraber yapmak istiyorum derseniz, 2 farklı program takvimi ile geliyor. Nereden mi biliyorum? Ben de setimi alırken o zamanki erkek arkadaşım için program istemiştim ve gelmişti. Gerçi o hiç yapmadı, ben bitirdim :-)

   Alet olarak, setle birlikte gelen barın dışında, bir de dambıla ihtiyacınız olacak.

   Bel fıtığı konusunu doktorunuza danışmanız en doğrusu olur ama P90X’te genellikle vücut ağırlığı kullanıldığından bir problem olacağını zannetmiyorum. Hatta aksine faydası olacaktır.

   Başarılar

   Cevapla
 16. Slm arkadaslar suan 1-2 soru sorabilecegim birileri varmı

  Cevapla
 17. Derya_01

  :-) Ben de Şişkoy”d”um!!!

  Diyetisyen -- Hayır
  Destek Ürün -- Kesinlikle Hayır
  P90X -- Sonuna kadar Evet

  Başladığınızda ben de elimden gelen yardımı göstermek isterim.

  Cevapla
  • ÇOK teşekkür ederim. en kısa zamanda başlayacağım :):):):)

   Cevapla
 18. bende başlamayı düşünüyorum bayanım ve şişkoyum :(:(:( güzel motive ettin inş bayramdan sonra diyetisyene falan gittin mi bide destek ürün kullandın mı ya çok güzel olmuşsun maşallah darısı başıma :)

  Cevapla
 19. tebrikler….

  Cevapla
  • Derya_01

   Çok teşekkürler Kİmki :-)

   Cevapla
 20. tebrik ediyorum sizi ..slm bende 3 çocuk annesi hayata yeniden başlayıp yaşamak istiyorum .bilgilerinizi iletirseniz sevinirim maddi gücüm dışarıdan karşılamaya yetmez

  Cevapla
 21. mükemmelsin. bır bayan olarak seni canı gönülden tebrik ediyorum.170 boyundayım ama sendin 2 katınım.bu siteyi bugün kesfettim.ve yardım bekliyorum. 3 yasındaki kızımı uyuttuktan sonra yada sabah 6da kalkıp işe gelmeden yapmak istiyorum.anlaşılan bayagı zorlayacak.neler almam gerekiyor bigilendirirsen sevinirim

  Cevapla
  • Derya_01

   Çok teşekkürler Hezaren,

   P90X Programı her alanda hayatımı 180 derece değiştirdi, ve kendini seven herkese tavsiye etmeden bir günüm bile geçmiyor artık. Sizin de çok iyi sonuçlar alacağınıza eminim.

   P90X için Giriş sayfasındaki P90X Başlama Formu’nu doldurabilirsiniz, eminim Aykut Hoca size de çok yardımcı olacaktır.

   Saat sabah 6, P90X için en uygun saatlerden.

   Ekipman olarak da, set ile birlikte gelen P90X Barının dışında, bir çift dambıla ve de Yoga matına ihtiyacınız olacak.

   Şimdiden başarılar, motivasyonunuz hep yüksek olsun.

   Cevapla
 22. Merhaba Derya seni azmin ve kararlılığın sebebiyle tebrik ediyorum.Darısı başımıza :-) İkinci bir defa 90 günlük maratona girecek misin?Yoksa İnsanity gibi farklı proğramlar mı uygulayacaksın?Ya ben Dreya esprisini yapacaktım ama anladığım kadarıyla bunu beklemişsin bütün tadım tuzum kaçtı espriyi yapamadım :)) Şaka bir tarafa senin yarışmada yazısını yayınlayan ilk bayan olduğunu şimdi öğrendim.Dün yarışma için yazımı gönderdim ama ben pek çok bayan göndermiştir düşüncesine sahiptim.Meğer 2. bayanmışım.senden sonra 90.günü tamamlama kararlılığındayım.Bakalım neler olacak…Sana tek şunu sormak istiyorum.90 gün boyunca atladığın günler oldu mu?Yoksa ardı ardına mı yaptın?Ben 2. haftadan sonra anne olduğum için ve iftar davetleri sebebiyle araya bir kaç gün girdi.2. haftayı baştan mı almalıyım yoksa kaldığım yerden devam mı edeyim?Benim planım 3.haftaya devam etmek ve geçmişi telafi etmek içinde interval yöntemle bisiklet çevirmek ve ip atlamaktı.cevabını bekliyorum.Bu arada yazımı okuyup eğer beğenirseniz puan verirseniz sevinirim…

  http://www.p90xtr.com/saglikli-yasam-sanati/

  Cevapla
  • Derya_01

   Merhaba Sunflowers :-)

   Teşekkürler, ben de sizin yazınızı dün okudum, çok samimi ve başarılı olmuş. Artık saat için hayırlısı :-)

   Devamında, Aykut Hocam bir süre ara verdikten sonra P90X-Insanity Hybrid Programı’nı tavsiye etti, ona başlayacağım.

   Sorunuza gelince, tabii ki atlamak zorunda olduğum günler oldu, ama 3 günü geçmedi. Yani hiç 4 gün üstüste P90X yapmadığım olmadı. Bu da programın kesintisiz devam etmesini sağladı.

   Aykut Hoca’nın çoğu yazısını özümsedim, o da 3 gün kuralından bahsetmişti, bana çok faydası oldu.

   Umarım siz de 90 günü çok başarılı bir şekilde sonlandırıp, sonuçlarınızı burada paylaşırsınız.

   Cevapla
 23. Merhaba Derya

  seni gerçekten tebrik ediyorum sonuçların çok iyi ayrıca yazında bayanların başlamasında yararı tartışılmaz bir yazı olmuş, tanıdığım bir arkadaşım başlıyor ( bayan ) en kısa zamanda :D tekrar tebrik ediyorum

  Cevapla
  • Derya_01

   Merhaba Onur,

   Başka birinin daha başlamasına sebep olduysam çok sevinirim. Hatta özel soruları olduğu zaman, email ile de destek verebilirim, vaktim yettiği kadar.

   Cevapla
 24. Tebrikler Derya,
  Peşi ardına gelen P90X mezunlarının arasında bir bayan görmek sitede bir değişim havası yaratmış.
  Çok güzel özetlemişsin P90X neden bu kadar başarılı.
  Sonuçların için tekrar tebrikler ,hayatında başarılar :)

  Cevapla
  • Derya_01

   Evet, teşekkürler. Önemli olan karar vermek, devam etmek… ama en önemli olan bitirmek. Bunun için çok mutluyum. Hepinizin yazılarını değişimlerini okumak da bana ilham kaynağı oldu.

   Cevapla
 25. Tebrikler Derya abla :) gerçekten inanılmaz bir değişim başarılarının devamını dilerim :)

  Cevapla
  • Derya_01

   Teşekkürler Muhammed. Seninki de.

   Cevapla
 26. Tebrik ederim Derya. Değişimin mükemmel ve motive edici.bende bugün 45.günümdeyim bir 45 gün sonra inşallah bende bir Blog yazısı yazmayı düşünüyorum.

  Cevapla
  • Derya_01

   Teşekkürler. Bunu burada ilan ettikten sonra, 45 gün sonra artık yazını paylaşmak ZORUNDASIN! :-)

   Cevapla
 27. MrCaner

  Gerçekten inanılmaz bir değişim Derya Abla diyecek bir söz bulamıyorum açıkçası benim ablamda biraz kilolu bu Blogu hemen ona göstermem lazım eminim yüzündeki özgüveni gördükten sonra o da başlayacaktır ve bu arada eski erkek arkadaşına bende selam gönderiyorum senin gibi bir bayanı kaçırdığı içinde ne kadar üzülse azdır diyorum :)

  Cevapla
 28. ZZ

  Sitenin pasif takipçilerindendim fakat böyle bir yazıya yorum yapmadan duramadım. Yazınızda içimden geçenleri buldum diyebilirim. 90. gün değişiminiz gerçekten etkileyici. Umarım bana olduğu gibi herkese güzel bir motivasyon olur.

  Son olarak sitede emeği geçen başta Aykut Hoca’ya ve tüm blog yazarlarına teşekkürler.

  Cevapla
  • Derya_01

   Çok teşekkür ederim.

   Aslında ben de uzuuun süre sizin söylediğiniz gibi “pasif”tim. Çünkü bir şaşa ile çıkıp, hemen yarım bırakanlardan olmak istemedim. Ancak bitirince ortaya çıkacağım dedim. Aslında bunun motivasyonu bile yetti, zor günlerin üstesinden gelmeme.

   Bilmiyorum, bu serüvende aslında kendimce bir sürü mental oyun kullandım, ama sanırım sonunda başarılı oldum :-)

   Cevapla
 29. Gerçekten değişim çok büyük. Başarın ve azmin için tebrik ederim. 90. gün sonundaki yüzünüzdeki özgüven aslında her şeyi anlatıyor. :) Tekrar tebrikler. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
  • Derya_01

   Teşekkürler Gökhan,

   Yalan söylemeyeceğim, kendimi güzel bulmayalı çoook uzun zaman olmuştu. Şimdi ise bayağı bakılır bir kız olmuşum :-)

   Bu arada, bana P90X kararımda ve devamında “0” destek ve aksine fazlaca “köstek” olan eski erkek arkadaşıma da buradan selam olsun…

   Cevapla
   • Ahaha :) arkadaşlar burada “eski” sözcüğünün altını çizmek istiyorum :)

    Cevapla
 30. Mükemmel bir değişim, tebrikler :)

  Cevapla
  • Derya_01

   Teşekkürler Erdem. Hangi aşamadasın bilmiyorum ama darısı başına.

   Cevapla
 31. Ceylan Merve

  Derya çok çok tebrik ederim seni! Daha bi iki gün önce Aykut Hocama mail atıp sormuştum hiç mi bitirmeyi başaran bayan üyemiz yok diye güzel hatta inanılmaz bir cevap oldu bu yazın:) 170 cm boy ile 59 kilo olman gerçekten inanılmaz! Uzun boylu zayıf -çelimsiz değil fit- bir kız olmanın vereceği o mutluluk, aynanın karşısındaki o estetik görünüm sana nasıl hissettiriyor az çok tahmin edebiliyorum. Evet beni motive eden inanılmaz isimler var bu sitede ancak bir hemcinsimin savaşıyla, Güliz’le artan motivasyonum senin yazınla tavan yaptı!

  Cevapla
  • Derya_01

   Çok teşekkürler,

   Evet, ben de buradaki pek çok hemcinslerimin yazılarını takip ettim. Ama problem, o son noktayı koymaktı. O yüzden tam tersi bir yaklaşım izledim. Fazla medyatik :-) olmadım, derinden sessizce gittim… Ama söylediğim gibi, şu an dünyanın zirvesindeymişim gibi hissediyorum.

   Tüm gardrobum değişti. Sadece beden olarak değil, renklendi de.

   Bu P90X kesinlikle vücut transformasyonu değil, hayat transformasyonu.

   Cevapla
 32. Merhabalar Derya. Ben Derya’ya yerli “Blam” demek istiyorum, Pam bu konuda beni hakli bulacaktır :) ilk dikkatimi ceken yasam transformasyonun ilk fotonda yuzunde uykulu halin kglar yasam enerjini emdigini heran yorulacak miskin bir ifade var vucudunda da ama yeni resimde ise karjyer yapmis ve ayni zamanda egitim goren gelecegi parlak bir bayan :) yazin da da amac plan dis dunya cevre etmenler kulakdan duyma durumlari ve yasadiklarini iyi yansitmissin kendj bakis accindan p90xtr mezun ailesine.hosgeldin basarilar :)

  Cevapla
  • Derya_01

   Ben de kim ilk benimle “Dreya” diye dalga geçecek diyordum ki, sen “Blam”i yakıştırdın. Olsun :-)

   İnsan bu serüven boyunca her gün kendini gördüğü için bazen unutuyor ama, şimdi kendi Blog’uma bakınca tekrar tekrar gurur duyuyorum.

   Eminim benzerini sen de yaşamışsındır, senin yazını da bir iki gün önce ben zevkle okudum.

   Cevapla
   • blam favorim oldugu icin :) esneklikde de o sagdaki yogada . Ilk yazi herzaman ozeldir tavsiyem ozelliklere bayanlarim baslangicda yasadigin beslenme sorunlari ve beslenme tablonu derinlenmesine bilmek.isteyecekdir ve programlari genelde erkekler yazilarinda ozetliyor plyo yogayi core gibi yasadiklari zorluklar sevdikleri hareketler sende kendi bakis acindan bunla ilgili de yazabilirsin yeni baslayan bayan arkadaslarimiza yardimci olur simdi muscle confisuon keyfini cikar :)

    Cevapla
 33. P90X’ten bahsettiğim kişiler bunun sadece erkeklere özel olduğunu düşünüyorlar, hatta bana hevesle ‘erkek olup senin gibi spor yapasım geliyor’ diyenler oldu . :-) Bu şahane yazıyı herkese göstermem gerek sanırım , Gerçekten Tebrikler Derya Abla. Yaban Mersini yiyerek verseydin 26 kilo niye bu kadar emek ettin ? :D

  Cevapla
  • Derya_01

   Selam Furkancım,

   Bu düşünce kesinlikle yanlış. Kalkıp da blog yazısı hazırlamamın altında da biraz bu vardı. Herkese, kadınların da en az erkekler kadar neler yapabileceğini göstermek.

   Kaldı ki, yeri geldi, ağırlıkların altına girmekten de korkmadım. Özellikle bacak antremanlarında. Nasıl söyleyeyim, sizin gördükleriniz, bir de görmedikleriniz var. Pizza gibi bacaklardan, şimdi sıfır selülit’e. :-)

   Cevapla
 34. Sevgili Derya,

  Uzun süre sessiz kalıp, ardından bizden Blog yazısı paylaşma yetkisi istediğinde, inan böyle birşeyle karşılaşacağımı tahmin etmiyordum.

  Daha önce, P90X’i başarı ile sonlandırmadan 1. gün fotonu (benimle bile) paylaşmayacağını söylediğini hatırladım. Şimdi ise, bu haklı gururla, zaferini tüm dünya ile paylaşıyorsun.

  Mükemmel bir değişim ve de mükemmel bir Blog yazısı. Tekrar tebrikler ve seni takip eden diğer bayanlara öncü olman dileğiyle.

  Not: Tabii ki, En İyi Blog Yarışması‘nın ilk bayan adayı olduğunu buradan gururla ilan ederim. Kazanırsan, büyük ödülü siteden birine hediye edecek olman da çok ince bir davranış. Başarılar…

  Cevapla
  • Derya_01

   Ah be Hocam :-)

   Şimdi size ne kadar teşekkür etsem azdır. Benim içimden yeni bir ben çıktı. Hayır, çenemin altında bir yağdan bir çene daha varken, şimdi normal tek çeneli olmaktan bahsetmiyorum :-)

   Ama adeta yeni bir Derya oldum. Mutsuz, umutsuz, huzursuz, ailemle bile her allahın günü kavga eden ben gitti, yerine süpper pozitif bir kız geldi sanki.

   Sanki 90 günde ömrümün geri kalanını geri kazandım. Daha doğrusu yeniden doğdum. Doğum günümü, P90X mezuniyeti günüm olarak değiştiriyorum. :-)

   Tekrar teşekkürler.

   Not: Beni de yarışmaya dahil ettiğiniz için teşekkürler. Ama inanın kazanırsam, en ihtiyacı olan kişiye armağan etmekte kararlıyım.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız