Dig Deeper! Insanity

Size, Cennet ve Cehennemi bir arada yaşadığım 70 günden bahsedeceğim.

 İlk hafta (Şok ve Tanya’ya nefret);

Odamdaki halının her dokusunu ezberlediğim hafta diyebilirim. (Kafamı yerden kaldırmam pek mümkün olmuyordu. :-) Daha önceki yazımda bahsetmiştim, “Fit Test” adında 25 dakikalık “bak bakalım neymişsin” çalışması. Baş dönmeleri, mide bulantısı ve dediğim gibi, şok. Vücudumun daha önce hiç sarf etmediği efor ile imtihanıydı. Kusmadan tamamlamıştım fakat, kendime gelmem 1-2 saati bulmuştu. İkinci gün “Plyometric Cardio Circuit”, daha Fit Test’in şokunu atlatmadan 40 dakikalık başka bir cehennemde bulmuştum kendimi. Hareketlerin neredeyse tamamını yarım yamalak yapabiliyordum ve başta da belirttiğim gibi genellikle halı ile bir münasebet içindeydim. :-) 3.gün, “Cardio Power & Resistance”. Dönüm noktası, en zoru. 3.gün bir viraj. Shaun T’nin meşhur “come on y’all, let’s go!” nidasının olduğu çalışma. O an ki yarı ölü halimle böyle bir çığlığı duyan ben, hayatımın belki de en gaz bünyesine bürünmüştüm ve o gün bu gündür hiç yorulmadan tüm programları… şaka şaka 2 dakika sonra yine halının üstündeydim. :-) Bir şekilde sonuna geldim ve o günü atlattığımda artık bırakmayacağımdan emin olmuştum. Fakat, ismi Tanya olan bambaşka bir sorunum vardı. Kendisi, Shaun T’nin ekibinden, çekik gözlü, esmer, ciğeri olmadığına inandığım bir hanım efendi. :-) Biraz yorul be kadın! Mola al. “Ay bunu yapamayacağım” de. En azından “mış” gibi yap. Şöyle bir kendini yere at yalandan “çok yoruldum” de. Hayır, bunların hiç birini yapmadı. Bugüne kadar yapamadığı tek bir hareket görmedim. Ben bittikçe onun açılması, her şeyi gülerek yapması…  Kısacası çok sevimli bir kadındı :-)

İlk hafta özetle; Cehennemin gerçek anlamıydı.

 İkinci ve üçüncü hafta (Alışma ve yarışa katılma);

İkinci haftaya girdiğimizde, ilk hafta yerlerde sürünmeme rağmen kondisyonumda ciddi bir artış vardı. Yine çok fazla mola alıyordum ama yere kapaklanmak yerine koltuğa oturarak dinlenmeye başlamıştım. İkinci haftanın son gününde ilk kez iki çalışma yapacaktım. “Pure Cardio” ve “Cardio Abs”. Toplamda 1 saat süren bu iki çalışmanın bende çok ayrı yeri vardır. Bana, son günlerde çok ihmal ettiğim bir dostum olduğunu hatırlattı. Vefasızlık ettiğimi, nereden geldiğimi unuttuğumu, nankörlük yaptığımı yüzüme vurdu. Bunlara kayıtsız kalamadım ve 1 saatin sonunda tekrardan eski dostum “halı” ile sohbet ederken buldum kendimi. :-)

Tam gemileri yakacakken, 3.haftanın ilk çalışmasının “Fit Test” olduğunu gördüm. Büyük bir heyecanla ilk günki sonuçlarım arasındaki değişimi görmek için teste başladım. Biraz hayal kırıklığı oldu tabi ama yine de önemli değişimler vardı. Ancak, hala Tanya’nın oldukça gerisindeydim. Tanya! “insane” olabilirsin ama “insan” değilsin…

3.hafta, her hafta olduğu gibi kondisyonumda bir artışla devam ediyordu. Yine ekstra molalara başvuruyordum fakat bu kez, koltuk yerine ayakta dinlenip gerekli soluğu aldıktan sonra hız kesmeden devam ediyordum. Her şey istediğim gibi olmaya başlamıştı, vücudumda ciddi değişikliklerin olduğunu görüyordum. Kondisyonum her gün daha iyi olmaya başlamıştı ve en nihayetinde, 3.haftanın 5.gün çalışması olan meşhur “Cardio Power & Resistance”ı ekstra mola almadan bitirmiştim ve “artık yarıştayım!” dediğim an’ı yaşamıştım.

Dördüncü hafta (Gerçek “Gattuso”nun doğuşu) ;

Çalışmaların hepsinin %100’ünü yaparak bitirdiğim hafta. Kondisyon açısından hayatımın zirvesiydi.

Gattuso’yu futbolla biraz içli dışlı herkes bilir. İtalyan devi A.C Milan’ın hırçın, agresif, hırs sembolü, 8 numaraları efsane kaptanıdır. Kendisine olan hayranlığım, zaten karakter gereği buna çok müsait olan beni, zamanla bu özelliklerin bana da yüklenmesine sebep olmuştur. 4.haftanın böylesine verimli geçmesi, halı saha kariyerim içinde bana oldukça fazla katkı sağlamıştı. :-) Her Cumartesi olduğu gibi yine, 8 numaralı Gattuso formam ile sahadaydım. 60 dakika sonra maç bittiğinde bir maçı daha çok rahat oynayabilecek durumdaydım ama öyle bir şey olmadı tabi ki. :-) Kısaca 4.hafta yani ilk ay bittiğinde tam anlamıyla “o eski halimden eser yoktu şimdi.”

 Beşinci Hafta (Recovery Week) ;

Bir nevi dinleme haftası. Fakat bende durum farklı olmuştu. Bu hafta için iki tane alternatifiniz var. “Core Cardio & Balance” ve “Max Interval Sports Training”. İkisinden birini seçip bütün hafta boyunca yapmanız gerekiyor. İlk gün Core Cardio’yu yaptım ve çok fazla sıkıldığım için Max Interval’ı yapmaya karar verdim. Tabi bunun bir bedeli olacaktı. Recovery Week benim için dinlenmeden çok, o an’a kadar en çok zorlandığım hafta olmuştu. Hem uzun, hem zor fakat çok keyifli bir çalışmaydı. Bir diğer önemi ise karın kaslarımı ilk kez gördüğüm hafta olmasıydı. PS: I love you Recovery Week :-)

 Altıncı hafta/ikinci ay (Talihsizlikler silsilesi ve ödenen bedel) ;

İkinci ayın ilk günü… :-) Sinirden gülüyorum. İlk gün, normalde tek başına bir çalışma olarak yaptığınız 25 dakikalık Fit Test’i başlangıç olarak sunan, ardından 1 saat süren “Max Interval Circuit” isimli oldukça zor bir çalışmayı bitirdiğiniz bir gün. Yani, “ben ilk ayı bitirdim, artık gerisi çocuk oyuncağı” diye bir şey yok. Zaten Shaun T. girer girmez “It’s gonna kick your butt” diyerek uyarıyor sizi. Sen de, “hı hı görürüz kim kimi tekmeliyor” diyorsun. Sonra, Shaun T. haklı çıkıyor. :-)

O gün benim için çok kötü geçmişti. Uzun zamandır almadığım molalara başvuruyordum. Zorluk seviyesi oldukça yükselmişti ve bunun üstesinden gelememek özgüvenimi sarsıyordu.

Talihsizlikler ve bedel… Bu kısmı dikkate almanız ve unutmamanızda fayda var. Karakterimden bahsetmiştim yukarıda. Aşırı hırsın bana verdiği zarardan bahsedeceğim.

İkinci ayın ilk gününün inadına, 3. ve 4.gün Shaun T’nin sürekli “ ihtiyacın varsa mola al” uyarılarına uymadan nefessiz kala kala çalışmaları bitirdim. Altın kural olan “bir günde hepsi değil, her gün biraz daha fazla”yı unutmuştum. Kendimi çok fazla zorluyordum. Bunun sonucunda ikinci ayın 5. gün çalışmasında dizimden sakatlandım. Eğildiğimde ciddi bir ağrı oluşuyordu. Ertesi gün MR çekilmek için hastaneye gittim ve sonuçlara göre, diz kapağımda “zorlanmadan kaynaklı sinovyal effüzyon ve kist” oluşmuştu. Doktorum 3 hafta dinlenmem gerektiğini söyledi. Altıncı haftayı 5.gününde kapatmış oldum böylece.

Yedinci Hafta (Tedavi ve araştırma) ;

Son üç haftaya gireceğimi umarken, üç hafta ara vermem gerektiğini öğrenince oldukça demoralize olmuştum. Ertesi gün başka bir doktorun fikrini almak için MR sonuçlarımı alıp farklı bir hastaneye gittim. Oradaki doktor ise 10 gün sonra başlayabileceğimi, bu 10 gün içinde de buz tedavisi uygulamam gerektiğini söyledi. Bunu söyleyen doktorun daha yaşlı ve tecrübeli olmasından dolayı tabi ki onu dinledim. :-)  Sadece 1 hafta kaybedecek olmam moralimi biraz düzeltmişti. 7.Haftayı buz tedavisi ve bacakları pek kullanmadığım üst vücut antrenmanlarıyla geçirdikten sonra bacağım yavaş yavaş eski formuna kavuşmuştu. O haftanın son günü hiç ağrım kalmamıştı.

Sekizinci hafta (Toparlanma) ;

Artık daha bilinçli ve mantıklı hareket edip, kendimi zorlamayacağım konusunda yine kendimle bir anlaşma yapmıştım. :-)

İlk gün tekrardan “Max. Interval Sports Training” ile sınanmak zorunda kaldım. :-) Fakat bu kez ihtiyacım olduğunda molamı aldım, gerek duyduğumda hız düşürdüm ve sorunsuz bir şekilde ilk günü bitirdim. Ardından gök yüzüne bakarak, “Allah’ım sana şükürler olsun” dedim. :-) Sekizinci haftanın tamamı bilinçli bir şekilde sorunsuz bitti. Bu sakatlık aslında benim yararıma oldu. Belki bir hafta kaybettim ama bu bilincin sahibi oldum. Bu bölümü unutmamanız gerektiğini söylerken bundan bahsediyordum. Hiçbir şey için acele etmeyin! Mükemmel forma eninde sonunda gireceksiniz. Sınırlarınızı zorlayın ama limitlerinizi de bilin!

Dokuzuncu Hafta (Geri Dönüş) ;

Kondisyonum yeniden eski formuna girmişti. Maksimum olan çalışmaların hepsini %100 olarak bitirebiliyordum  Kondisyonumla birlikte sağlık olarak da yine o an’a kadarki hayatımın zirvesindeydim.

Onuncu Hafta (Bu ben miyim?)

Dokuzuncu hafta bir zirveden bahsetmiştim. Fakat onuncu hafta bana zirvenin aslında ne olduğunu hatırlatan hayatımın en güzel haftalarından biriydi. Her gün, o gün yaptığım çalışmanın vücuduma doğrudan etkisini gözle görebiliyordum. Ve yine her gün aynada “bu ben miyim” diyordum. En güzel yanı ise… Evet, o bendim. :-)

Son Gün ( Tanya! Sen mi büyüksün ben mi? :-)

Son gün yalnızca Fit Test var. En başta Fit Test için, “bak bakalım neymişsin” çalışması demiştim. Son günün Fit Test için ise kesinlikle, “bak bakalım ne olmuşsun” diyebiliriz.

Yaptığın her hareketin tekrar sayısını not alıyorsun. İlk gün Tanya’nın yarısına bile gelememiştim. Fakat son gün geldiğinde üzülecek biri vardı. O kişi Tanya’dan başkası değildi. :-)

Fakat, artık kendisinden nefret etmek yerine bir sempati beslediğimi bilmenizi isterim. Beni bu kadar hırslandırmasaydı sonuçlar böyle olmayabilirdi. PS: I love you Tanya. :-)

                                                                                                       —————————

İşte bu benim 70 Günlük Insanity tecrübemdi. Sakatlanmama sebep olan aptallıklarımdan ders çıkarmanız tüm yazı içinde ki en önemli kısımdı. Her ne yapıyorsanız yapın kendinizden emin adımlar atın.

Şimdi P90X yapıyorum ve yarın ilk haftam bitiyor. İlk haftamı değerlendiren bir yazı yazmayı planlıyorum ama korkmayın, o bunun kadar uzun olmayacak. :-)

Eğer fikrimi merak edenler var ise şöyle söyleyebilirim;

Insanity de P90X de son derece faydalı ve profesyonelce dizayn edilmiş programlar fakat, benim için P90X kesinlikle bir tık daha üstte. Nedeni ise tüm vücuda odaklı olması. Insanity’de durum daha çok bacaklar ve karın üstüne, hatta neredeyse tamamı öyle. Bu sebeple 90 günlük bir P90X çalışmasının üstüne yapılacak Insanity’nin sonuçlarının kesinlikle çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Sonuna kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.

Tekrar görüşünceye dek hoşçakalın…

.

32 Yorum

 1. Benim sormak istediğim bir konu var. Ben de insanity yapıyorum ve 6. haftayı bitirmek üzereyim. Fazlaca kilo kaybettim ve ilk turda bir Abdominal kas beklemiyorum. Fakat sormak istediğim konu,
  Karın kaslarının oluşumunda ekstra bir egzersiz yaptınız mı, yoksa insanity yeterli midir. Yani kaslar geliştiği için mi belirginleşiyor yoksa yağ oranı düştüğü için mi, bunu çok merak ediyorum.

  Cevabı Kadir Can arkadaşımdan ya da admin’den bir şekilde bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim, takipteyim..

  Cevapla
  • Merhaba Berkant,

   İstersen ben cevap vereyim, cevap ikisi de. Yani abdominallerin ve 6-pack’lerin çıkmasında hem kasların oluşması/sertleşmesinin, hem de üzerlerindeki yağ tabakalarının yakılmasının önemi vardır. Ama aslan payı, üzerlerindeki yağ tabakasının yakılmasındadır.

   Yalnız, çoğu başka yerde de söylediğim gibi, dengeli bir şekilde 6-çıkarmak için daha doğru yol, Insanity’den önce 1 tur P90X yapmaktır. Sıralama bu şekilde çok daha doğru olacaktır.

   Cevapla
 2. Histoire

  Merhabalar,

  Ben de P90X ‘e yeni başlayacağım, heyecanlıyım da, motivasyonumu sağlam tutarsam devamını getirebilirim işin temeli motivasyonda gizli diye düşünüyorum. Spor geçmişim biraz karışık. 3 yıla yakın düzenli olarak haftanın 3 günü pilates yaptım o nedenle şu meşhur yoga x ‘i çok merak ediyorum. :) Geçtiğimiz yıl da haftada 3-4 gün en az 2-3 saatlik antrenmanlarla halk dansları ile uğraştım. Karadeniz yöresi çalıştığımız için bacaklar açısından ciddi bir eforumuz vardı, performansım ciddi ölçüde artmıştı. Fakat son 3 aydır hiç spor yapmıyorum, mecburen ara vermiştim. 1 haftadır düzenli olarak yürüyor ve koşuyorum, p90x ile ilgili okuduklarım gözümü o kadar korkuttu ki bari set gelmeden önce böyle hafif bir başlangıç yapayım dedim. :)

  Merak ettiklerim;

  1- ) DVD setim geldi, fit test nerede acaba? Sitede arıyorum fakat bulamıyorum.

  2-) Tony’nin anlattığı başlangıç videosunda sanki barfiks, ağırlık ya da direnç lastiğinden herhangi birini seçebilirmişiz gibi bir anlatım var ama ekipmana baktığımda bunların tamamının gerektiğini okuyorum. Acaba bu üçlüden herhangi birini, ikisini de seçebilir miyiz? Açıkçası barfiks ile ilgili sıkıntılarım var. hem bulamıyorum, hem de kapımın taşıyabileceğinden emin değilim. :)

  3-) Barfiks barı olmazsa olmaz ise nereden temin edebilirim? Özellikle alırken belirtmem gereken bir fonksiyonu var mı? Dümdüz barlar pek tercih edilmiyor sanırım.

  3-) Şu anda kilom 58-59 civarı. Ağırlık alırken nasıl bir şey tercih etmeliyim, ben öyle aşırı kas yapmak istemiyorum, sadece fit görünmek istiyorum, erkeksi bir vücut istemiyorum, incelerek kas yoğunluğumu artırmak istiyorum. Kollarımdan kaslar fışkırsın istemiyorum.

  4-) Protein tozu benim gözümü korkutan ve aklıma yatmayan bir şey. Bir çok arkadaşım kullanıyor fakat ben yıllardır cesaret edemedim. Sanki 10 yıl sonra protein tozu kullananlarda hastalıklar çıkabilir gibi bir his taşıyorum. Sonuçta doğal bir besin değil. Bunun yerine bakliyat, et gibi besinlerin tüketimine dikkat etsem olmaz mı?

  5-) Burada en hızlı iletişim yolu nedir? İletişim kutucuğu mu?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Öncelikle şu an sahip olduğunuz motivasyon, sizin sonuca ulaşmanızda en önemli destek olacaktır; P90X’te motivasyonun, DVD setlerinden, ekipmanlardan vs. daha önemli olduğunu hatırlatalım. Ve dilerseniz heme sorularınız cevaplandıralım.

   1) P90X-TR’nin başarısı, tek tip program değil, özelliklerinize göre bir Program Takvimi’nin düzenlenip gönderilmesidir. Burada belirleyici unsurlar sırasıyla, cinsiyet, boy/kilo endeksi (bilgilerden biz hesaplıyoruz), yaş, mevcut şınav -- barfiks sayısı ve varsa özel notlarınız. Sizin özelliklerinize baktığımızda, mevcut fitness seviyenizin, programa başlamaya uygun olduğunu gördük (Şınav:5 -- Barfiks:2). Bu, bayanlardaki minimal gereksinimin üzerindedir, ki barfiks sayınız 0 bile olsa, programda hareketleri nasıl modifiye edebileceğiniz açıklanmaktadır.

   2) Doğru ve yanlış. Dambıllar ve Direnç Lastik’leri birbirlerinin muadilleridir, yani birbiri yerine kullanılabilir. Ama çok aşırı seyahat eden biri değilseniz, daha iyi rezistans sağlayacağından, biz dambıl tercih etmenizi öneririz. Barfiks barının yeri ise ayrıdır ve sonuçların maksimum olması için gerekli olacaktır. P90X Kapı Barları, standart sıkıştırmalı düz barlardan çok daha farklı bir prensibe sahiptir. Gücünü kapının üzerinden değil, ön ve arkasından alır. Taşıma kapasitesi 115 kg ve üzeriyken 58,5 kiloda sizin için böyle bir problem olacağını sanmıyorum :-)

   3) P90X Kapı Bar’lı set, Başlama Formu’nu doldururken seçenekler arasında vardır aslında, ama sanırım sizin gözünüzden kaçmış (Deluxe Set). Eğer Barı almaya karar verirseniz, seti almış olduğunuz için aynı indirimden yararlanabilirsiniz. (Piyasada 119 TL’ye satılan bar, P90X-TR’de 49 TL’dir). Ve ayrıca, ikinci kez 7 TL nakliye ücretini ödememeniz için, bu seferlik kargo ücretini de biz karşılayabiliriz. (En iyi sonuçlar için barın gerekli olduğunu düşünüyorum; ekrandakiler bar kullanırken, yokluğundan dolayı beklemek motivasyon kaybına yol açacaktır)

   4) P90X için Protein Tozu da dahil hiçbir takviye kesinlikle zorunlu değildir. Hatta dediğiniz gibi bizim tercihimiz, protein ihtiyacınızı doğal yollardan karşılamanızdır. Ancak doğal yollardan karşılayamıyorsanız, Protein Tozları dünyada en çok üzerinde araştırma yapılan ve benim fikrim, supplement’lar dünyasının en masumudur ve gerektiğinde baş vurulabilir.

   5) İster email ister sitedeki mesajlar, tüm sorularınıza en kısa sürede (en doğru ve en tatminkar şekilde) yanıt verilmeye çalışılır.

   Programınızda şimdiden çok başarılar.

   Aykut

   Cevapla
   • Histoire

    Tekrar merhaba,
    Sitedeki bir çok yazınız ve yanıtınız gibi bu da oldukça açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş, öncelikle bu nedenle teşekkür ederim.

    Barfiks barını satın almak istiyorum ve belirttiğiniz koşullar benim için çok uygun olur, kayıt olurken verdiğim bilgilerim doğrultusunda yine kapıda ödemeli gönderim yapabilirseniz çok memnun olurum. Bunun için ayrıca bir form mu doldurmam gerekiyor acaba? Yoksa bu mesajım yeterli midir?
    Söylediğiniz gibi deluxe set olayı gözümden kaçmış, sadece DVD içeriklerinde fark olacağını düşünmüştüm.

    İyi akşamlar, :)

    Cevapla
    • Rica ederim, her zaman için en doğru bilgiyi vererek destek olmaya devam edeceğiz.

     Başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Barınız 24 saat içerisinde kargolanacaktır.

     Tekrar başarılar…

     Cevapla
     • Histoire

      Son olarak bir şey sormak istiyorum. Yazdığım yorumlara gelen cevapları takip edebilmek için ne yapmam gerekiyor?

      Cevapla
      • Yazdığınız yorumlara gelen cevapların otomatik emailinize düşmesi lazım, düşmüyorsa kontrol edelim.

       Cevapla
       • Histoire

        Maalesef hiçbir yoruma yazılan cevap mail adresime düşmüyor. Tek tek her seferinde aynı başlığı arayıp bulup sizin yanıtlarınızı okudum. Çözebilirsek çok sevinirim.

        Ayrıca yüklediğim profil fotoğrafımı da göremiyorum, sanırım o konuda da bir hatam var ya da üyeliğimde bir sorun var. Teknik konulardan çok iyi anlamıyorum maalesef.

        Yardımlarınız için teşekkür ederim.

        Cevapla
        • Tabii ilgilenelim. Profil fotosu konusunda, yüklediğini fotonun uzantısının JPEG değil de JPG olmasını deneyin. Şimdi kontrol ettim, diğer herkesin JPG ve sorunsuz gözüküyor.

         Cevapla
 3. Okuduğun için teşekkür ederim Gökhan. (:
  Başladığımda 68 Kiloydum bittiğinde 65 olmuştum. Fakat tam olarak emin olmasam da benim şöyle bir teorim var;

  Daha önceleri de 3 kilo vermişliğim var fakat o zamanlar bu şekilde bir görünümüm olmamıştı. Bu yüzden, 3 kilo verdim ama muhtemelen bir kaç kg’da kas kütlesi kazandım, diye düşünüyorum. Ayrıca, zaten kilo vermek istemediğim için, hiç düşük kalorili bir diyet uygulamadım.

  Söz konusu göbek olduğunda Insanity’nin etki etmeyeceği bir göbek olduğunu sanmıyorum. (:

  Cevapla
 4. Etkileyici yazının içersine görselliği de kattığın için teşekkürler :) p90x’den sonra başlamayı düşünüyorum ben de. Bir kaç sorum olacak insanity ile ilgili. Insanity’e başladığında ve bitirdiğinde kaç kiloydun? Yani Insanity’i yaparken kilo verdin mi, merak ettiğim bu :) Bende biraz göbek olunca insanity pek etki etmeyecek gibime geliyor da o yüzden. Teşekkürler tekrardan :)

  Cevapla
 5. Teşekkürler shaunt t nin kitabındakileri harfiyen uygulamak vardı kafamda fakat zaten günlük 1000 kalori yaktırıyor o yüzden dogrusun sadece dikkat ederek beslenmemi saglayabilirim okumaya başladım güzel sonuçlara ulaştım bile tekrardan teşekkür ederim ilgin için

  Cevapla
 6. Haftaya yoğun bir iş temposuyla başladığım için pek cevap yazma fırsatım olmadı. Sırasıyla; Burak, Mete ve Doğan’a güzel yorumlarından dolayı teşekkür ederim. Ayrıca Doğan, tabi ki başarabilirsin kardeşim, bundan şüphem yok. En büyük engelleri aşıp 8.haftaya gelmişsin bile. (:

  Mert, beslenme konusunda bende çok tereddütlüydüm. Hatta ilk 2 hafta robot gibi her gün aynı saatte aynı şeyleri yedim ancak bunun o kadar da önemli olmadığını sonradan yaşayarak öğrendim.
  Beslenmede bir kaç altın kuralım var onların dışında şuan için uyduğum bir program yok. Şöyle ki; Şeker ve tuz’u hiç kullanmıyorum. Peynir, süt, yoğurt dışında fabrika süreci geçiren tüm yiyeceklerden uzak duruyorum. Her gün ana öğünlerde tavuk, balık ve et mutlaka tüketmeye çalışıyorum. Meyve ve sebze kullanarak değişik tatlar yakalamaya çalışıyorum.Atıştırmalık olarak kuru yemiş’e başvuruyorum vs…

  Kısaca sağlıksız olan şeyleri tüketmeden hayatımı sürdürüyorum. Sitede sağlıklı beslenme ile ilgili çok faydalı bloglar da mevcut. Bir ara hepsini okumanı tavsiye ederim kesinlikle ekstra yararına olacaktır.

  Cevapla
 7. Merhaba ben bunu 5 ay önce yaptım ve olumlu sonuçlar aldım fakat 1.5 ay yaptım en son kısımı kaçırınca tamamen verim alamadım dogrusu aynen bahsettigin gibi yerlerde yalpalanıyordum ilk hafta tekrar yarın başlıyorum 2 hafta tatilsiz yapıcagım malum yarın salı o yüzden 1 gün için 1 hafta bekleyemem diyecegim şu ki beslenme nasıl olmalı bende pdf si mevcut fakat her biri ingilizce çevirmesi de çok zor pdf formatında tek tek yazmak gerek beslenme hakkında bilgi verebilir misin ?

  Cevapla
 8. Aykut hocam toz kullanmadan doğal yollarla nasıl olur videolardaki gibimi nasıl olur yani

  Cevapla
  • hertürlü olur eskiden toz mu vardı diyerekden whey pro nedir içindeki peyniraltı suyu diyorlar yörükler sarı su derler en çokta çökelek yapımında kullanılır…sen günlük pro alırsın wheye gerek kalmaz adam diyor ben hergün yumurta yemem düzgün beslenmem whey kullanıyor çökelek öneririrm meyve sebze et gibi protein agırlıklı beslen ve zararlı besinlerden uzak dur faydasını görürsün

   Cevapla
   • Güzel yorum İbrahim :-) Benim de diğer pekçok Koç gibi çok Supplement hayranı olmadığımı bilirsin…

    Cevapla
   • Çok Teşekkürler İbrahim Aydınlattığın için saol allah razı olsun

    Cevapla
 9. Cevabiniz icin tesekkur ederim Ayku hocam.
  Yarin fizik tedaviye gidecegim , birde doktor gorusu almak istiyorum.
  Gorusmem olumlu olursa , planladigim hedefe ulasip araliksiz 5 ayda (insanty + p90x) sadece evde calisarak nasil vucut yapilir herkese gostermis olacagim.

  Cevapla
 10. Merhaba Kadircan Kardeşim,

  Ben de Insanity’nin 8. haftasına giriyorum yarın. Senin gibi ben de Insanity’i bitirip P90X’e başlayacağım ya da Hybird şeklinde yapıcam. Benim Insanity’de ilk gün fotom seninki gibi değil fakat son günü seninkine benzetmem için 2 haftam daha var. Başarabileck miyim bakalm :-)

  Bir de Aykut Hocam. Benim sırtımda skolyoz var. Insanity’le beraber sırtımda ağrılar başladı. Sizce bu rutine devam etmeliyim. İnsanity’den sonra P90X yapmayı istiyorum. Yorumunuzu bekliyorum.

  Cevapla
  • Merhaba Doğan,

   Öncelikle tebrikler ve de başarılar. P90X, Insanity’e göre çok daha balans/dengeli bir program, o yüzden Insanity’den sonra P90X’te ağrılardan yana bir problemin olacağını düşünmüyorum. (Yine de daha önce iki programı da hiç yapmamışlar için, P90X’ten başlamalarını tavsiye ederim)

   Cevapla
 11. Aykut Hocam P90X’i protein tozu almadanda 90 günde yapabilirmiyiz ?

  Cevapla
  • Evet, tabii ki.

   Cevapla
   • Protein tozu satıyormusunuz ?
    Birde e-posta yolladım hocam ona bi bakarsanız ?

    Cevapla
 12. değişim güzel tebrik ederim yağsız bir vucüdla başladığın için çok şanslısın ayrıca :)

  Cevapla
 13. Bu arada Aykut hocamızın gece 5 civarlarında bu yorumları atması,onun hala ne kadar P90X canavarı bir insan olduğunu bir kez daha kanıtladı gibi geldi ( Yorulmazmısın be adam sen (!) :-)

  Cevapla
  • P90X Canavarıyım o ayrı :-) Ama bugünkü saat ayarlaması yüzünden sistem saati biraz şaşmış, 7 küsürdü mesajlara cevap vermeye başladığımda; şimdi saat düzeltildi.

   Yine de, ihtiyacı olan herkese yardım edebilmek için zaten çoğu zaman gecemi gündüzüme kattığım doğru :-)

   Cevapla
   • Bana gönderdiği P90X-Egzersiz Kayıt formunu nasıl doldurcam ?
    Birde p90x dvd’si ile gelen form var onları nasıl doldurabileceğim hakkında fbir fikriniz var mı ?

    Cevapla
 14. Pazar sabahı güne mutlu ve enerjik başlamama bir artı sağladın Kadir.Yazın mükemmel olmuş, aldığın ders banada bir ders oldu şuanda 30. günümde P90x yaparken.Çünkü bu süreçte bende çok zorlanmalar yaşıyorum geçen haftalara göre.2. adıma geçicekken moral bozuluğu yaşamadım değil vücudum aksini söylesede :) .Gayet olumlu ve faydalı bir yazı oldu benim için,başkalarına da olacaktır eminim.Eline sağlık,P90x te başarılar..

  DO YOUR BEST , FORGET THE REST.

  Cevapla
 15. Selam Kadir,

  Güzel bir Pazar sabahı, yine ilk yorum benden olsun… İki gün arayla yine süpper bir yazı. Sitenin anahtarını çıkarıp sana teslim etsek yeridir! Tabii ki her satırını okudum ve her saniyesini yaşadım.

  Özellikle, sakatlanma konusundaki bölüm çok doğru. Hiçbir şey, insanın tam motivasyonu zirvedeyken kendini incitmesi ve uzak kalması kadar moral bozucu olamaz. O yüzden her zaman “do your best and forget the rest”. Gerçekten, elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini boşverin. Roma 1 günde inşaa edimedi, sizin vücudunuz da öyle.

  Bu güzel yazı için tekrar teşekkürler.

  PS: Senin değişim foton zaten inanılmaz. Ama kapak fotoğrafı da bence “cuk” oturdu. Hem Shaun T’nin motive edici hali, hem altta “İhtiyacınız olduğunda mola verin” yazısı, hem de o meşhur Tanya’nın, fotoğraf karesinin bile hızını yakalayamadığı hareketliliği…

  Cevapla
  • (: Teşekkür ederim koç, güzel bir pazar sabahı ve yine harika bir yorum.
   Umarım benim yaşadığım talihsizlik, başkalarının kurtuluşu olur. “Do you best and forget the rest” ise hemen odamda ki panoda yerini aldı. (:

   PS: Görür görmez ben de, “daha iyi bir fotoğraf olamazdı” dedim. (: Bunun için de ayrıca teşekkür ederim Koç.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız