Başlamak, Başarmanın Yarısıdır!

Merhaba! “Dedi, gür bir ses tonuyla :-)”

Adım Kadir Can Çalışkan, 22 yaşımdayım, Insanity mezunuyum ve P90X 3.gün öğrencisiyim. Bu yazıyı yazarken, daha çok henüz başlamayı düşünme evresinde olan P90X adaylarını hedef alacağım. Fakat, mezunların ve öğrencilerin de yararına olacak bir şeyler söyleme ihtimalim de var tabi ki :-)

Şunda hem fikir olalım; eğer zamanı bahane edecekseniz, bu sizin yapabileceğiniz bir iş değil! Şu kadar saat çalışıyorum, şu saatte kalkıyorum, her gün şu kadar yol gidiyorum… Hayır, bunların hiç biri engel değil.

Neler yapabileceğinizi, sadece yapmayı denediğiniz zaman öğrenebilirsiniz. Yalnızca düşünün. Bugüne kadar kendinize yarar sağlayacak herhangi bir şey için ne kadar zaman ayırdınız? Çok yoğun bir iş hayatınız mı var? Dürüst olalım mı? Bir çoğumuz her gün başka birinin işi için, en az 8 saatimizi veriyoruz. Eğer şanslıysak 8 saat! Öğrenci misiniz? Sınavlar mı çok yoğun? Kimi kandırıyoruz ki? Hadi ama sakın bana bütün gününüzü derslerine ayırdığınızı söylemeyin. Buradaki herkes sıradan bir öğrencinin hayatını, az çok tahmin edebiliyor :-)

Gerekli inanca sahip olduğumuzda yapabileceklerimizin bir sınırı yok. İnanın bana yok. P90X senden yalnızca 1 saat istiyor. Her gün başkaları için savurduğun zamanın, yalnızca 1 saatlik dilimini. Günde 11 saatini işine ayırdığı halde bunu başarmış tanıdıklarım var. Sen de yapabilirsin!

Fakat, anlaşmamız gereken bir nokta daha var. Şunu sakın unutmayın; bu iş bir sanat ve herkes sanatçı olamaz. Burada, muhtemelen hayatın boyunca hiç dökmediğin kadar terden bahsediyoruz. Spor salonları mı? Hadi ama, herkes spor salonlarında “hamster” gibi bir bandın üstünde koşabilir. P90X ise bambaşka bir boyut. Bir fırsat! Seni, sıradan olan milyonlarca insandan ayıracak bir fırsat! Evet,  herkes yapamaz dedim. Çünkü, çok az kişi bu fırsatı değerlendirecek motivasyonu kendine yükleyebilmiştir. Bu büyük bir paradoks. Hem her şeysin, hem hiçbir şey. Daha denemeden yapamam diyorsan, evet yapamazsın. Fakat bu tamamen senin zihnin ile ilgili. Çünkü, aynı vücuda savaşçı bir insanın ruhu girdiğinde artık o vücut aynı olmayacaktır. Bir apartmanın her dairesi proje halindeyken aynıdır ancak, farklı kişilere satıldıklarında hiçbirinin dekorasyonu aynı olmaz. Çünkü içlerine yerleşen ruhlar farklıdır. Fırsat demiştim. Sıradan bir ev olan bedenini, 90 günde saray yapabilecek bir fırsat!

Eğer bu işi yapıyorsan, farklısın demektir. Güçlü olmak! Bahsettiğim güç fiziksel güçten öte bir şey. Başlayanların çok azının tamamlayabilmesinin nedeni, zayıf karakterleri. Bunu bir avantaja çevir ve ne kadar güçlü bir bünyeye sahip olduğunu kendine kanıtla. İnan bana bu bile seni fazlasıyla mutlu etmeye yetecektir. Insanity’e başladığım günü hatırlıyorum. Kusacak gibi olmuştum. 25 dakikalık bir çalışmaydı. Bitirdiğimde Mike Tyson’la 10 Round dövüşmüş gibiydim :-) Duşa girdiğimde “bu ne yahu, yapılmaz bu iş” dedim. Daha sonra forumlara girdiğimde, çoğu kişinin ilk gün kusarak bıraktığını okudum. Sonra “ben de mi böyle olacağım?” dedim. Kendime bu işi bitireceğime dair söz verdim. Son gün geldiğinde, 1 saat 20 dakika hiç kesilmeden çalışmayı bitirdiğim an yaşadığım mutluluk ne kadar doğru bir karar verdiğimi bir kez daha hatırlattı ve gözlerim yeniden Mike Tyson’ı aradı :-) Şimdi aynı inanç ve azimle P90X serüvenime başladım. Allah izin verdiği sürece önümde durabilecek hiçbir engel yok. Sizin de öyle.

Bugüne kadar yaptıklarınızın hepsini unutun ve yeni hayatınıza merhaba deyin. Gerçek bir değişimden bahsediyoruz. Farkınızı ortaya koymak için daha fazla beklemenize neden yok. Ekstrem bir spor, ekstrem bir yaşam, ekstrem bir ruh. Tony Horton’ın da dediği gibi, “I hate it, but I love it!”

Tekrar görüşünceye dek hoşçakalın…

.

14 Yorum

 1. Arkadaşlar üç gündür iş yerinde, akşam evde sürekli sitedeyim, sürekli yazıları değişim hikayelerini beslenme davranışlarını motivasyon yazılarını herşeyi okuyorum sürekli bir heyecanla, ve içimde öyle bir heyecan var ki inanın aklımdan geçenleri yazmak bile heyecanıma yenik düşüyor, yazmak heyecanımın hızına yetişmiyor ve yazamıyorum, yazmaya zamanım ve kelimelerim yetmeyecek gibi hissediyorum. ilk defa bu yazıda düşüncelerimi ifade etmeye başladım şuan için. hani şuan daha başlamamış olmama rağmen çevremde inanılmaz bir şekilde işyerinde heryerde bu programı anlatıyorum tutuyorum adamları videoları izletiyorum; ben geç kalınmış geçmiş zamanlarıma hayıflanıp, en azından onların su andan itibaren zaman kaybetmelerini istemeyerek kadın erkek baskı yapıyorum:) Bunu yaparken ayrıca şöyle bir yardımı da oluyor bana: ben bu programı yapıp tamamlayacağıma eminim, ama epey bir motivasyon ve karlılığın zorluluğu ile ilgili yorum ve yazı yazılmış ki ister istemez kendimden şüphe ettim, acaba yarım bırakma ihtimalim olabilir mi dedim. ve işte yardımı bu noktada oluyor bana: bu şekilde çevremle paylaşip hem daha ad inanarak motive oluyorum hemde üzerime kararlı olmam konusunda baskı alıyorum. geçtiğimiz üç gündür bu programın varlığından haberdarım ve bu geçen sürede şuan mental hazırlığımı yapımış oluyorum. yakın zamanda da cd lerim ve spor mazlemelerim elime ulaştığında harektlenme başlayacak. heyecanla o başlama gününü bekliyorum.
  Şimdiden bu programı ve bu siteyi bizlerle buluşturan hocamıza; ayrıca bu sitede her türlü duygu düşünce ve tecrübesini paylaşmış p90x sever arkadaşlarıma teşekkür ederim. üç gündür hepinizi okuyorum ve benim kararlılığımda herkes pay sahibi oldu.
  Herkese saygılar selamlar..

  Cevapla
  • Merhaba Serhat,

   Son zamanlarda gördüğüm en samimi ve içten yorumlardan biri. Çok teşekkürler. Şu an artık sayıları belki yüzbinlerde, ama değişmesine ufak da olsa katkıda bulunduğumuz her hayat, bize ilk günkü gibi heyecan ve mutluluk veriyor.

   Teşekkürler.

   Cevapla
 2. Ceylan Merve

  Hocam,

  beni motive eden, gaza getiren karşıma geçip “şu kadar kilo almışsın şöyle şişmişsin böyle tombiksin” diyen dostlarımdan daha fazla kendimi değiştirme isteği uyandıran azimli P90X üyelerine ve benim gibi yazıları okuyarak moral bulan başlama aşamasındaki diğer herkese ben de hikayemi anlatmak istiyorum ancak gelen yüzlerce mail arasından nasıl farkettiricem kendimi? Duyun sesimi:)

  Cevapla
  • Merhaba Ceylan,

   Gelen mailler yüzler değil binler… :-) ama farkedildin bile! Blog paylaşma yetkin açılmıştır, yazılarını heyecanla bekliyoruz.

   Aykut

   Cevapla
 3. Natlus, ben 3-5 ve 10 KG’lık Dumbellerdan oluşan bir set hazırladım ve şuan bana yetiyor ancak bu kişiye göre değiştiği için, “şu kilo doğrudur, şu kilo yanlıştır” demekte yanlış olur sanırım. Tony Horton’ın 35 KG kullanarak yaptığı hareketi ben 10 KG ile yapıyorum mesela. Ayrıca her hareket için aynı ağırlığı kullanmaman gerektiğini düşünüyorum. Ben bugün ayrıca bir direnç lastiği almayı planlıyorum alternatif oluşturmak adına.

  Mefeb,teşekkür ederim okuduğun için. Koç’un senin soruna benzer bir soruya verdiği cevabı hatırlıyorum. Bulmaya çalışacağım.
  Buldum! (:
  “Direnç Lastikleri dambıl yerine kullanılabilir ancak eğer yapabiliyorsan dambılları tercih etmelisin. Çok fazla seyahat eden biriysen, seyahatlerinde de P90X’i aksatmamak için direnç lastiği edinebilirsin ancak gerçek bir Barfiksin ve Dambılların sağlayacağı direnç (resistance dediğimiz) daha fazla ve faydalı olacaktır.”

  Yusuf, teşekkür ederim kardeşim. Hoşuna gidecek başka bir söz daha olduğunu düşünüyorum. (: “Camdan yapılmadığını anladığında, sınırları zorlamadan yaşadığını hissedemezsin” (:

  Cevapla
 4. Gerçekten çok güzel yazmışsın.Öncelikle bu sitenin kurucularına (Aykut Hoca) ma ve benim P90X e başmalama sebeb olan diğer motivasyon yazı sahiplerine çok çok teşekkür ederim.P90X de 10. günümdeyim.P90x bitiminde insanity asylum i bitirmeye kendi kendime söz verdim :)

  Gerekli inanca sahip olduğumuzda yapabileceklerimizin bir sınırı yok. Çok doğru söylüyorsun Kadir Can :) arkandayım :)

  Cevapla
 5. Gerçekten süper bir yazı emeğine sağlık..Bende 2.haftamı bugün bitirmiş bulunmaktayım ve yavaş yavaş değişimin başladığını hissediyorum.Kollar şişmeye göbek gitmeye başladı vs..Kafamı kurcalayan tek şey barfiks gerçekten zorluyor 3’ten fazla çekemiyorum bu yüzden demoralize oluyorum ve tüm antreman performansım kötü etkileniyor.Reebok 3 numara direnç lastiği aldım en sert olanı ve bu hafta onunla çalıştım.Tecrübeli arkadaşlar sizce lastikle çalışmak sonuçları etkilermi yoksa barfiks zorlamalıyım?

  Cevapla
 6. Cevabın için çok teşekkür ederim :) senin de söylediğin gibi o kadar güzel işleve sahip bi site ki cesaret veriyor insana.Hemen bugün gerekli malzemelerimi almaya başladım bile dambıllarım hazır bi durumda 5 kg lık bilmiyorum fazla mı değil mi yani yeni başlayacak biri olarak ağır gelir mi bu ağorlık yoksa alışır mıyım zamanla .

  Cevapla
 7. Öncelikle Koç’a herkesin önünde teşekkür etmek istiyorum güzel sözleri için ve tekrardan, “P90X Türkiye” gibi bir oluşumun öncüsü olup, bu sporun insanlarını bir araya getirdiği için, hiç tanımıyor olmama rağmen kendisine büyük bir saygım olduğunu bilmesini isterim. Yanındayım koç! (:

  Seda, inan bana “P90X” bir siyasi parti olsaydı, “Kadın Kollar Başkanı” senden başkası olmazdı. (:

  Metehan, teşekkür ederim.

  Natlus, şunu bilmeni isterim; Bunu düşünmeye başlamış olman bile bir şeylerin değişeceğinin belirtisi. Öncelikli tavsiyem, bu ruhu kaybetmeden bir an önce harekete geçmen. “Insanity” veya “P90X” ile başlaman önemli değil, yeter ki başla. Zaten daha sonra sen bile kendine engel olamayacaksın. (: Ben “Insanity” ile başladım fakat o zamanlar böyle bir sitenin varlığından haberim yoktu. Yanlış hatırlamıyorsam, “Insanity”nin 2.haftasında görmüştüm burayı ve “keşke “P90X” ile başlasaydım” demiştim. Çünkü, ilk zamanlar çok fazla soru işareti oluyor kafanda ve bunların cevabını bulamadığın anlar oluyor. Ancak senin için durum farklı. Burada P90X yapan oldukça fazla kişi var. Dolayısıyla, cevabını bulamayacağın bir soru olacağını sanmıyorum.
  Özetle; Bende Koç ile aynı fikirdeyim. “P90X” ile başlamalısın.

  Krst, okuduğun için bende teşekkür ederim. Cumartesi günü P90X’imin ilk haftasını değerlendireceğim ve “Insanity” tecrübemi anlatacağım bir yazı yazmak var planlarımda. O yazı içine “önce&sonra” fotoğrafını da ekleyeceğim. Bilmiyorum, belkide ayrı ayrı yazarım. Ama mutlaka yazacağım, söz! (:

  Cevapla
 8. Bu güzel yazı için teşekkürler… Fakat insanity i merak edenler için de tecrübelerinizden ve sonuçlarınızdan da bahseder misiniz?

  Cevapla
 9. merhaba kadir can ben de P90X i tanıyalı 3 gün oldu ve siteden çıkamaz oldum sürekli okur haldeyim senin kinide bi çırpıda beğenerek okudum .Ben henüz başlamayanlardanım fakat tanıdığım günden beri aklımdan biran olsun çıkmadı ve bende ruhen bi değişim başlattı diyebiliriz :) bilmiyorum ama bu kez çok farklı hissediyorum ve çok daha güçlü daha başlamadan böyle bi destek olan bi programı asla kaçıramam dedim bunu kendime borçluyum hem de fazlasıyla ama hangisinden başlamam gerekiğini bilmiyorum.aykut hocamın tavsiyesi P90X .Sen ne önerirsin diye merak ettim aslında .
  Birde bugün bu programı düşünürken aklıma bi söz geldi ve bu benim P90X sözüm olmalı dedim sizle de paylaşmak isterim.
  BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEYE BAŞLA Kİ BİR ŞEYLER DEĞİŞSİN . =)

  Cevapla
 10. Metehan

  Çok güzel bir motivasyon yazısı teşekkürler Kadir Can..

  Cevapla
 11. O kadar, o kadar iyi ifade etmişsin ki… Anılarıma, düşüncelerime, heyecanlarıma, motivasyonuma, en çok da insanlara haykırmak istediğim gerçeklere ortak oldu yazdıkların.
  Yaptığım işin bana verdiği tatmin hissini kamçıladın, teşekkür ederim Kadir Can, aramıza hoşgeldin!

  Cevapla
 12. Biliyorum… Muhtemelen P90X Türkiye sayfasında her çok etkilendiğim yeni Blog yazısı için, bugüne kadarkilerin en güzeli diyorum ama, bu yazı gerçekten bu payeyi haketti. Boynuz kulağı geçermiş, gerçekten harika bir motivasyon yazısı.

  Eğer bu programla daha önce tanışmamış biri olsaydım, emin olun okuduktan sonra bu gece başlardım :-)

  Teşekkürler Kadir Can…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız