1 Soru 1 Cevap – P90X Nedir?

P90X-Türkiye’de, belki de herkesin en önce merak ettiği bu sorunun cevabını bulacaksınız; P90X nedir? Blog dünyasında kırılması zor bir rekora imza atarak, 2,500’ün üzerinde soru ve cevabıyla “Siz Sorun Aykut Hoca Yanıtlasın” bölümüne ek olarak burada, P90X’e başlamaya karar verme aşamasında olanların merak ettiği bu sorunun en ayrıntılı ve derinlemesine cevabını bulacaksınız.

Sizin de hakkında daha ayrıntılı yanıt bulmak istediğiniz sorularınız var ise, Türkiye’nin ilk ve tek P90X Sertifikalı Eğitmeni Koç Aykut’a sorularınızı yöneltebilir ve yine bu sayfalarda cevabını bulabilirsiniz.

Soru: P90X Nedir?

Cevap: P90X, yani uzun adıyla Power 90 Extreme, herhangi bir spor salonuna ihtiyaç duymadan, kendi evinizin rahatlığında, minimal ekipman ile uygulayacağınız, çok kısa sürede büyük değişim göstereceğiniz, sonuçları %100 etkili, kadın-erkek dünyanın en popüler ve başarılı Ev Fitness Programı’dır.

P90X Programı temelde, birbirinden çok farklı ve özel olarak dizayn edilmiş 12 Egzersiz DVD’sinden oluşur. İster yağ yakarak kilo vermek, ister kaliteli kas kütlesi ile hacim kazanmak olsun, hedefinize uygun olarak bu 12 farklı egzersiz DVD’lerinin 90 günlük sıralaması, sizin Program Takvimi’nizi oluşturur. Bu Program Takvimi’nize bağlı olarak, en maksimum sonuçlar için haftanın 6 günü, günde ortalama 1 saatinizi P90X’e ayırmanız beklenir. Egzersizleri, yol ya da trafik derdi olmaksızın, kendi evinizin rahatlığında uygulayacağınız göz önünde bulundurulduğunda, bu ortalama 1 saati (tüm gününüzün %4’ü) ayırmak sanıldığından daha kolay olacaktır. Tüm P90X DVD’lerinin toplam sürelerini, takip eden linkte bulabilirsiniz. (Bknz: P90X DVD’leri Kaç Dakika?)

Buradaki daha önemli soru, P90X’in nasıl bu kadar işe yaradığı ve sonuç verdiğidir. P90X, geleneksel Spor Salonu yaklaşımından farklı olarak, egzersiz dünyasında çığır açan “Muscle Confusion – Kas Şaşırtması” prensibini çok başarılı bir şekilde uygular.

P90X DVD 12Kas Şaşırtması Prensibi’ni şöyle açıklayabiliriz. Geleneksel spor salonlarında ya da yapılan diyetlerde, vücudunuz bir süre sonra egzersiz ya da diyet rutinlerine alışarak “Plato Etkisi” denilen durağanlık sürecine girer. Bir süre sonra gelişme durur ve daha kötüsü kısa vadede alınmış olan sonuçlar tersine döner.

Plato Etkisini bir örnek ile açıklamak gerekirse; görevi bir fabrikada sadece oldukça sıkı bir vidayı sıkmak olan bir çalışan düşünelim. Örneğin sadece sağ elini kullanarak devamlı olarak o vidayı sıkan işçinin, uzun yıllar çalışmasının ardından teorik olarak, kullandığı sağ kolunun diğerine göre çok daha kaslı ve gelişmiş olması beklenir. Ama realitede, kullandığı sağ kolu ile diğer sol kolu arasındaki fark, gözle dahi fark edilmeyecek kadar minimal olacaktır. Bunun sebebi, kullandığı kolunun artık bir süre sonra herhangi bir direnç ile karşılaşmayarak, gelişmeyi ve değişmeyi durdurmasıdır. İşte benzer şekilde, spor salonlarında başlarda iyi sonuçlar görmenize rağmen, bir süre sonra adeta her ne yaparsanız yapın, gelişmenin ivmesinin hızla yavaşlaması ve de durması, bu Plato Etkisi ile açıklanır.

P90X ise çok daha farklı bir yaklaşım gösterir. Zaten vücudunuzun hiç de alışık olmadığı, Plyometrics (Zıplama Antrenmanı), Yoga, Core Synergistics (farklı kas gruplarının bir sinerji ile aynı anda çalıştırılması) ve farklı Ağırlık Antrenmanı egzersizleri ile, vücudunuzu asla alışık olmadığı derecede adeta şaşırtacaktır. İlk 3 haftanızdan sonra, vücudunuz tam rutine alışacak iken gelen Recovery Week (Dinlenme/Kurtarma Haftası) ve ardından tekrar değişen ve yeni eklenen egzersizler, ve yine 2. ve 3. ayınızdaki yerinde değişikliklerle, 90 gün boyunda durmaksızın bir ivme ile değişim göstermenizi sağlayacaktır. İşte P90X “Önce & Sonra” fotoğraflarında sıklıkla gördüğünüz, o inanılması zor 90 günlük değişimlerin (spor salonlarında 1,5 – 2 yılda bile elde edilmesi zor) sırrı budur.

İstatistiklere göre P90X DVD’leri size ortalama 600 ila 900 kalori yaktıracaktır. Bu yine, spor salonları ile kıyasladığınızda, oldukça ciddi ve başarılı bir rakamdır. Basit bir hesap ile, bir kilogram yağın yaklaşık 7000 kaloriden meydana geldiğini düşünürsek, P90X ile yaklaşık 10 günde bir, vücudunuzdaki 1 kg yağdan kurtulacağınız çok açıktır. Tabii burada, beslenme alışkanlıklarınız da önemli bir rol oynayacaktır, ki P90X bu konuda da size yol gösterici olacaktır. P90X programında, klasik anlamda vücudunuzu aç bırakacak, “şu dakika şu yenmeli” tarzında bir “diyet” uygulanmaz. Onun yerine P90X Programları, çok daha kolay ve esnek şekilde uygulayabileceğiniz, sizi yanlış ve zararlı seçimlerden uzaklaştırıp, doğru ve sağlıklı beslenme tercihleri yapma “alışkanlığını” kazandıracak P90X Beslenme Tablosu desteği ile birlikte gelir. Böylece 90 günün sonunda kazanacağınız yeni fiziğiniz geçici değil kalıcı olacaktır.

Son olarak, biz P90X Programını “vücut transformasyon” programı olarak nitelendiriyoruz. P90X sizi 90 gün gibi bir sürede, hiç sahip olmadığınız kadar iyi bir fiziğe kavuşturacaktır, doğru. Ama P90X aynı zamanda bir “yaşam tranformasyonu”nu da beraberinde getirecektir. Program ile birlikte sadece daha fit değil, aynı zamanda daha sağlıklı, daha mutlu, daha pozitif, daha özgüvenli, daha enerjik, özetle çok daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip olacaksınız.

Siz de P90X Programı'na hemen başlamak için tıklayın!

118 Yorum

 1. Hocam birkaç sorum olacaktı daha öncedende size yazmıştım öncelikle p90xi uygulayıp bitirdikten sonra tekrar başa dönelim mi yoksa body fitness gibi programlarımı uygulayalım bir diğer sorun ise p90xi sipariş verdiğimizde içindedeki dumbell ve barfiks siz mi gönderiyorsunuz :)

  Cevapla
  • Ben her zaman “P90X’i bitirdikten sonra ne yapmalı?”ndan önce, ilk olarak P90X’i bitirmeye odaklanmayı öneriyorum :-)

   Ve diğer soruda, P90X Setlerinin içinden hem barfiks hem de şınavlarda kullanacağınız kapı barı çıkar ancak dambılı dışarıdan edinmeniz gerekir.

   Cevapla
   • Merhaba hocam benim sorum şu bu p90x programını aldık diyelim program evimize kargo ile CD veya DVD olarakmi gelecek yoksa dijital olarak mı yani belli bir bilgisayar programı gibimi birde hocam bu program evimize geliyorsa eğer herhangi bir kısıtlama yok demi izlemelerde yani 90 gün geçince yine izleyebiliyoruz degilmi

    Cevapla
    • Merhabalar Özkan,

     Evet, setler 12 (P90X) ya da 22 (Hybrid) DVD’lik setler olarak gelir; herhangi bir kısıtlama yoktur, DVD’lerinizi ömür boyu kullanabilir, 90 günün sonunda ücretsiz devam programları ile de devam edebilirsiniz (sitede göreceğiniz 1. tur… 2. tur… 3. tur… gibi paylaşımlar bu devam turlarını ifade eder).

     Cevapla
 2. Hocam,set sipariş ettim boy kilo vs formu doldurup beslenme programı ve şifresini ne zaman ve ne şekilde alacağım acaba ?

  Cevapla
  • Bilgiler kayıtlı cep telefonuna sms olarak gönderilmiş gözüküyor, kontrol edebilirsiniz.

   Cevapla
 3. Selam adım Ahmet Kıvanç
  boyum: 172cm kilom:83 kg göbekli :)

  Dambıl ağırlık seçimini nasıl yapmalıyız?

  Dambıl hareketlerı çok tekrar az agırlıklı mı? setler nasıl oluyor. (ornegın 4 x 12 gıbımı)

  dambıl ve yoga matı almam gerekıcek

  6kg x 2 dambıl dusunuyorum.

  tesekkurler.

  Cevapla
 4. Hocam shakeology paketide satin alabiliyormuyuz? Yoksa siparisin icinde var mi?

  Cevapla
  • P90X Setleriyle, herhangi tüketilir bir madde gelmez. Shakeology hakkında, Shakeology bir “meal replacement”tir, yani bir öğün atladığınızda onun yerine geçmesi içindir. Bizim tavsiyemiz ise onu yerine öğün atlamamanız ve normal öğünlerinizi doğal besinlerden karşılamanızdır.

   Cevapla
 5. Merhaba ben cok zayifim 1.95 boy ve 65 kilo bu programla saglikli kilo alip saglam bi fizik yapabilit miyim

  Cevapla
  • Evet. P90X bir zayıflama programı değil, bir vücut transformasyon programıdır.

   Cevapla
 6. iyi aksamlar bir sorum olacak p90x i yaklasık 2 yıldır aralıklı dönemlerle yapıyorum vucut tam oturdu diyorum ama aynı zamanda da yüzümde çökme oluyor ve moralim bozuluyo bırakyrum bu genetik midir yoksa beslenmeden kaynaklanan birsey mi caresi var mıdır

  Cevapla
 7. iyi akşamlar. ben araştırmalarım sonucu başlamak istiyorum fakat takılan bi kaç sorum var. bu dvdlerin için beslenme ile ilgili programda bulunuyormu.

  Cevapla
 8. admin bende istiyorum 5 aydir saglikli besleniyorum ama spor yapmadim hic 16 yasindayken spora yazilmistim 5 6 ay gittim kolarim ve omuz deri catladi ve cok kotu hisettim ama sporu braktim sonra duzensiz beslendim hep pizza vs cola fast food vs sonra tatile gitigimzde herkez kilo almisin dedi bende karar verdim az yemek yemeye hayatimdan cikardim hazir yemekleri simdi bunu gordum ise yarar mi cunki yine sonuc alamasam bunalima giririm nolur cvb ver admin ama hala kendimi fit hisetmiyorum ne yapmam gerek birde kesin sonuc vermesi lazim

  Cevapla
  • Bugüne kadar P90X’i uygulayıp da sonuç almayan biz görmedik. Tabii ki P90X sizi de hayatınızın en iyi formuna ve fiziğine kavuşturacak programdır.

   Cevapla
 9. iyi günler.

  12 Egzersiz DVD’sini dönüşümlü olarak mı uyguluyorum. Yoksa her 1 egzersiz dvd’si 1 hafta mı calısıyorum?

  Cevapla
  • İkisi de değil! P90X DVD’leri biraz daha komplike bir sıra ile sıralanır, bu da sizin özelliklerinize göre belirlenir.

   Cevapla
 10. ahmet72

  herkese iyi bayramlar. Akut hocam arife günü “P90X delux set” siparişi vermiştim; acaba ne zaman gönderebilirsiniz? Not: bayramdan ötürü geç gelebileceğini tahmin etmiştim ama zaman kaybetmeden bir an önce almak istedim. çok hevesliyim :D saygılar.

  Cevapla
  • Ahmet Bey Merhabalar,

   Hevesinizi mutlulukla karşılıyorum çünkü P90X’te motivasyona bolca ihtiyacınız olacak :-) Tüm setler MNG Kargo’nun ilk iş günü olan 08/10/14 tarihinde kargolanacaktır. Şimdiden başarılar…

   Cevapla
   • Merhaba hocam ben p90x almak istiyorum ama bilgisayarım yok yada dvdim bunu dijital olarak almamız mümkün mü yada farklı bir şekilde.

    Cevapla
 11. Hocam 1 yıldan beri takip ediyorum ama hiç başlayamadım buna . Hafif göbekliyim .. Göbek bel etrafını eritip direk kas gelişimine başlamak istiyorum sizce kaç haftada verebilirim .

  Cevapla
 12. merhaba hocam p90x lean ile p90x classic arasinda nasil bir fark var?mesela leanda da 90 gunde azim edersek classic teki gibi randımanlı olurmu yoksa olmazmı. yani lean ile yağ daha çok yakılıyo fakat hiç mi kas geliştirilmiyo? teşekkürler iyi sporlar

  Cevapla
  • P90X Classic ve Lean takvimleri arasında, sandığınız kadar radikal bir fark yoktur. En doğrusu, sizin özelliklerinize göre belirlenecek program takvimini uygulamak olacaktır. O zaman en iyi sonuçlara en hızlı şekilde ulaşılabilir.

   Cevapla
 13. Ben P90X alcam yasim 14 yapabilirmiyim

  Cevapla
 14. y1ld1ray

  Merhaba hocam, p90x setini alalı 2 hafta oluyor ama ben kendimi motive etmek adına ramazanın bitmesini bekliyorum. bu esnada evde p90 ile beraber çalışmak için Çalışma istasyonu ve Fitness ağırlık sehpası da aldım. p90 ile beraber yürütmek istiyorum bunların hepsini. sizce nasıl olur ne düşünürsünüz

  Cevapla
  • Merhabalar,

   P90X zaten ekstrem bir program olduğundan, başladıktan sonra aynı düşüncede olacağını zannetmem :-) Normalde, P90X’i başka bir ağırlık antrenmanı rutini ile birleştirmek tavsiye edilmez ama her türlü cardio antrenmanının (yürüyüş, koşu, yüzme, basketbol vs.) programa zararı değil ekstradan faydası olur.

   Başarılar…

   Cevapla
 15. merhaba hocam bi sorum olucak. 3 ay bittikten sonra ne yapıyoruz ?

  Cevapla
 16. Spor yaparken kendimi çok zorluyorum 30. dakikadan sonra midem bulanıyor bırakıyorum. Bunun nedeni nedir bugün sabah 5de kalkıp yapayım dedim yarım saat sonra midem bulandı bırakmak zorunda kaldım. BUNUN NEDENİ NEDİR ?

  Cevapla
  • Söylemeyi unutmuşum aç karına yapmıyor 1 muz bir kaç fındık ve biraz pekmek yedikten 10 dakika sonra yapıyorum. Önceden de vardı mide bulantısı ne zaman yaparsam yapayım hep var dı çok zorlamayla alakalı olduğunu düşünüyorum.

   Cevapla
 17. Merhaba hocam. Ben 1.80 boyunda 120 kilodayım. Kilo oranım çok yüksek. Ilk olarak nasıl bir çalışmayla kilomu vermeye başlamalıyım?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Şu anki mevcut boy ve kilonuz P90X’e başlamanıza engel değil. Sizin özelliklerinize göre düzenlenecek 90 günlük Program Takvimi ile P90X’e başlayabilirsiniz.

   Cevapla
 18. Burnum kırık olduğu için sağlıklı nefes alıp veremiyorum yani burnumdan %50 60 oranında nefes alabiliyorum. Bu beni cardio antrenmanlarında etkiliyor . ama bazı spor dallarında özellikle kondisyon gerektiren dallarda cardio antrenmanlarında gaz maskesi taktıklarını gördüm alınan havayı azaltmak için sanırım bir işe yarıyor. Size sorum gaz maskesi olayı nedir ben sürekli gaz maskesi takıyor gibiyim burnumdan dolayı zararı var mıdır ?

  Cevapla
  • benim burnum kırık degil ama kıkırdak yana kaymış ve deligin biri kapanmış digerindede etler buyumus ve kapanmış ben bu şekilde p90x yapdım bilmiordumD: sporda dinlenmek işin temelini oluştuurur ben dinlendmi sanıorken dınlenmiyormuşum:D:D geeceleri sürekli uyanıordum derin uyku yok ve dayak yemiş gibi uyanıodum yani p90x ile max verim alamadımı anladım ameliyat oldum 1haftadır nefes aldıgımı hissettim p90x max verim alacama ınanıorum bence sende bır amelıyat olmalısın

   Cevapla
   • 17 yaşıma yeni girdim ameliyata ne yazık ki daha var p90x de 2. ayımdayım süper verim aldım ama rahat nefes alabilsem çok daha iyi olur. Mesela şınav çekerken son tekrarımda aşağıdan yukarı çıkarken ellerim titriyor ve bağırıyorum demek istediğim kendimi çok zorluyorum ama bu yüzden midem bulanıyor çok sıkıntı yaşıyorum . Nefes almak nasıl bir duygu :)

    Cevapla
 19. Ben 3 yada 4 kilo yagdan kilo vermek istiyorum.Ama yapmam gereken hareketleri bilmiyorum.Yardimci olursaniz sevinirim. :)

  Cevapla
  • Merhaba,

   Yapmanız gereken komple bir tur P90X! 4 kilo yağdan kurtulmak P90X için problem olmayacaktır.

   Cevapla
 20. hocam p90x e başlıyacağım ama nasıl bir program yapacağımı bilmiyorum, bilgi verirseniz çok sevinirim. boyum 1.78 kilom 68 ve yağ oranım biraz fazla. çok teşekkürler hocam

  Cevapla
 21. 1.75 boyunda 75kg bu programa baslamam benim için ağır mı olur? Deneyen arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilir mi?

  Cevapla
 22. Plyometrics antremanında sağ bacağımdan bütün eklemlerimden çat sesi geliyor bu normaldede vardı ama bu antremanda çok arttı. Dizimde sonraki gün ağrı oluyor. Spor ayakkabı giyiyorum yere yavaş iniyorum zaten zemin halı sadece sağ bacağımda oluyor arkadaşım o bacağın kuvvetsiz dedi güçlendirmen lazım dedi ne yapmam lazım.

  Cevapla
  • Bir bacağın diğerine göre daha güçsüz olması gibi asimetriler vücutta mümkün. Tavsiyem Plyometrics’te “Konfor Zonu”nun dışına çıkman ama aşırı da zorlamaman. Özellikle Plyometrics’te zor hareketlerin nasıl daha kolay şekilde modifiye edileceği gösterilir. Biraz daha deneyimleninceye ve güçleninceye kadar bazı hareketleri daha kolay şekilde modifiye edebilirsin.

   Cevapla
 23. Aykut hocam bir sorum olucak cevaplarsanız sevinirim. P90x i bitirdik sonrasında bir tur daha P90x sonra P90X/Insanity Hybrid sonra Insanity bitirdikten sonra birde Insanity the asylum yaptıktan sonra tam istediğimiz gibi olduk kavuştuk hayallerimizdeki vücudumuza. Sonra bu vücudu korumak için ne yapmalıyız hocam ? Ömür boyu korumak için umarım beni anlamışsınızdır.

  Cevapla
  • Merhaba Mahmut,

   Bu bahsettiğin uygulamadan sonra, neredeyse bir Fitness Dergisi’ne kapak olacak kadar iyi bir fizik gelecektir ;-)

   Bunu başaran biri de, “program bitti, gelsin cipsler kolalar” diye düşünmez, sağlıklı yaşamayı ve beslenmeyi zaten bir hayat stili haline getirir.

   Yani aktif bir yaşam ve sağlıklı beslenme stili, elde edilen fiziği koruyacaktır.

   Cevapla
 24. Karın kaslarım simetrik ama sol taraf daha gelişmiş bu ilerde düzelir mi ? Diğer sorum ise p90x için dambılı mı yoksa direnç bandını mı önerirsiniz ?

  Cevapla
  • İki önceki yorumda da belirttiğim gibi, vücutta bir tarafın diğerine göre daha gelişmiş olması gibi asimetriler oldukça yaygındır. Vücut geliştikçe, bunlar gözle görülmeyecek ya da rahatsız etmeyecek şekilde eşitlenebilir.

   P90X için benim tavsiyem, daha iyi rezistans sağlayacakları için dambıl olacaktır.

   Cevapla
   • Dumbellerin direnç bantlarından daha iyi rezistans sağlamalarını nasıl açıklıyorsunuz hocam ?

    Kaslar direncin nereden kaynaklandığına bakmıyor sonuçta, ha demir, kum ha direnç bandı. Üstelik direnç bantlarının sabit ağırlıklara göre eklemler için çok daha faydalı olduğu belirgin bir durum. fizyoterapide de sıklıkla direnç bandı çalışmaları uygulanıyor.
    Çok sayıda taktik fitness eğitimlerine katılmış bulunmaktayım ve uzun süre. operasyonel hazırlık çalışmalarında direnç bantları ile çalışmalar yaptık. Klasik yöntemlerle yapılan çalışmalara göre direnç bantlarının hiç bir eksikliğini görmedik. Üstelik eklem ve kas sakatlıklarında gözlemlenebilir bir azalma tespit ettik. Kolay gelsin.

    Cevapla
 25. P90x e başlamayı düşünüyorum. Simetrik ve güzel bir vücut yapmak istiyorum. Yüzmeyi çok seviyorum haftada en fazla 2 gün yüzerim yüzmek kasların simetriğini veya plaj vücudu dediğimiz vücuda kavuşturur mu ?

  Cevapla
  • Devrik bir soru cümlesi olmuş ama yüzmek zaten hayatta yapılabilecek en faydalı egzersizlerdendir. Bunu bir de P90X ile birleştirirsen, süper estetik bir fiziğe kavuşacağını garanti edebilirsin.

   Cevapla
 26. Dambılla kol hareketlerini yaparken sol kolum daha çok çalışıyormuş gibi geliyor solak değilim. Sol kolum çalışırken daha çok ağrıyor sol kolumdaki ön kol kası biraz daha fazla diğer kolumdan kolları eşitlemek için ne yapmam lazım.

  Cevapla
  • İlerledikçe eşitleneceğini söylüyorlar doğru mudur ?

   Cevapla
 27. BBatuhan

  Aykut hocam bu senede yılbaşı çekilişi gibi bir şey aklınızda var mı acaba? :-)

  Cevapla
  • Hmmm… Düşünmemiştik aslında ama olabilir. :-) Önerilere açığız.

   Cevapla
   • faruk1453

    Merhaba Aykut hocam p90x maceramı maille size gönderdim foto ve video var. işAllah elinize geçer. yayınlarsanız mutlu olurum.

    Cevapla
    • Merhaba,

     Mail elime geçmedi (sanırım ekleri yüzünden spam olarak filtrelenmiş olabilir) ama zaten yazılarınızı kendiniz yayınlamanız gerekiyor. Böylece size gelen yorumlardan da anında email ile haberdar olabilirsiniz.

     Zaten Blog paylaşma yetkinin açık olduğunu görüyorum.

     Cevapla
 28. P90x i başarıyla bitirdikten sonra P90x2 öneriyor musunuz ?

  Cevapla
  • Benim önerim, P90X’ten sonra P90X2 değil, P90X/Insanity Hybrid olurdu.

   Cevapla
   • faruk1453

    Aykut hocam p90x den sonra p90x hybrirti öneririm demişsiniz ancak ben siz telefon etmiştim p90x i bitirdim şimdi ne yapayım diye sizde bana birtur daha p90x yapmamı söylediniz. Bu bir çelişki değilmi sevgili hocam? şimdi boyum1.76 cm kilom 70.??? yaş 32.

    Cevapla
    • Merhaba,

     Hayır, tabii ki çelişki yok! :-) Boyunun 1.76, kilonun 70 olduğunu sen de belirtmişsin. Cardio’ları çok daha zor bir Hybrid programı yerine, ben senin koşulunda önce 2. tur P90X’i tercih ederim. Belki ardından yapacağın bir Hybrid programda sonuçlar çok daha iyi olacaktır bu şekilde.

     Cevapla
     • faruk1453

      Çok teşekkür ederim Aykut hocam verdiğiniz bilgiler için.

      Cevapla
 29. 3. günümdeyim shoulders arms var ama çok fena şekilde hamladım kollarımı yukarı kaldıramıyorum zor hareket ediyorum bu gün dinlenmelimiyim.

  Cevapla
  • Öncelikle bu hissettiğiniz 3. gün için çok normal. Ama ihtiyacınız olan şey bir gün atlama değil, Yoga! Yoga’nın tam da o güne konmasının bir sebebi var. Başta sizi deli gibi zorlayacak olsa da bittiğinde kaslarınız hiç olmadığı kadar rahatlamış olacak.

   Cevapla
 30. Hocam ben yemeğime çok dikkat edemesemde fast food, cola ve kızartma besinleri hayatımdan çıkardım. Besin düzenime dikkat edemiyorum derken yemek oranımı azalttım ama gerek okul olsun gerek bazı işlerim yemeğimi vakti ve zamanında yiyemiyorum. İlk ayımı bitirdim küçük bir değişim hissediyorum. Hareketlerin de hakkını verdiğime inanıyorum. Ama sanki yağlarım erimeyecekmiş, boşa kürek çekiyormuşum gibi geliyor. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi ?

  Cevapla
 31. Yoga da alt yazıya sürekli bakamıyorum yoganın bi anlamı kalmıyor yoga işkence oluyor. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz ?

  Cevapla
  • Merhaba Hasan,

   Aslında bir süre sonra vücut otomatiğe bağlayacaktır, yani bir film izler gibi altyazıların takip edilmesine gerek kalmayacak. Ama tavsiyem, boş bir gününde hareketleri yapmadan sadece tüm DVD’yi altyazılarıyla birlikte izleyip tüm hareketlere aşinalık kazanmaktır.

   Cevapla
 32. hocam merhaba bi sıkıntım var yasım 21 boy 1.87 kilo 57 kilo almaktan sıkıntı cekiyorum bu program sanırım bana uymuyor yag yaktıgı için baska bir program yada bir öneriniz varmıdır nedir hocam saolun

  Cevapla
 33. harun

  hocam blog açma yetkisi verir misiniz?

  Cevapla
  • Yetki açılmıştır. Bir de Profil’inden Avatar fotoğrafı eklersen çok şık olacaktır :-)

   Cevapla
 34. Hocam sizinle birebir konusabileceğimiz bir e-mail adresiniz varmı?

  Cevapla
  • Tabii. info@p90xtr.com

   Bu arada emainizi zaten aldım, buradan da cevap vereyim. Eşiniz ile farklı bir P90X Seti almanıza gerek yok. Aynı set ile birlikte hem size hem de eşiniz için 2 ayrı 90 günlük program takvimi gönderilecektir. Çok miktarda aynı gününüz olsa da, özellikle ilk ayınızda bazı günleriniz farklılık gösterecektir.

   Cevapla
 35. Merhaba Aykut Hocam,
  Size birşey danışmak istiyorum, 18 yaşındayım boyum 174 ve 61 kiloyum. yaklaşık 2 aydır blogu düzenli takip ediyordum fakat başlamak 2 3 hafta önceye nasip oldu. Son sınıf oldugum için çok yoğunum sürekli dershane ev okul arasında geçiyor bazı günler sabah çıkıp akşam 9 de eve geliyorum ve programı yapamadıgım günler oluyor onun dışındaki günler aksatmıyorum fakat hareketleri eksik yaptıgımda yada yapamadıgımda programın hakkını vermediğimi düşünüyorum o yüzden gerçekten p90x ilk ay programını eksiksize yakın yaptıgımda ikinci ay programına geçmeyi düşünüyorum sizce bu doğru mu yoksa yapabildiğim kadar yapıp ikinci ay programına mı başlamalıyım?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Kadir,

   Bence hareketleri tam hakkıyla yapamadığını hissettiğin için kendini yiyip bitirmemelisin. Programın sloganlarından biri “elinden geleni yap, gerisini boşver -- do your best forget the rest!”.

   Yani üst üste atladığın gün sayısı 3’ü bulmamış ise bence baştan başlamana gerek yok, ikinci ayına geçebilirsin. Başarılar…

   Cevapla
 36. harun

  Merhaba hocam.Karın kaslarının baklava şeklinde olması genetik midir? Çalıştığımız programa göre mi şekillenir yoksa karın kası olduğunda baklava şeklini alması için bir alet var mıdır?

  Cevapla
  • Herkesin karın kası şekli genetiktir. Abdominallerinizin üzerindeki yağ tabakasını yaktığınızda, karın kaslarınızı ortaya çıkarırsınız. Karın kaslarınızın şekli ve simetrisi anatomiktir, değiştirilemez. Ama genellikle kötü abdominal kasları diye bir şey yoktur. Aşırı asimetriği bile, yağsız bir vücutta fit ve sağlıklı gözükecektir.

   Cevapla
 37. Hocam blog yetkimi açabilir misiniz? Kullanıcı adım Tengri, şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 38. Merhaba öncelikle,
  Ben antremanların genelini elimden geldiği kadar yapıyorum da yoga yaparken çok fazla zorlanıyorum sebebini bilen var mı acaba vücudum esnek olmadığından mı?

  Cevapla
  • Merhaba Kadir,

   Yoga’da zorlanıyor olman dünyanın en normal durumu. Zaten, başlangıçta süper esnek bir kaç kız dışında zorlanmayanını henüz görmedim. Ama seni değiştiren ve geliştiren, zaten zayıf noktalarının üzerine gitmendir. Yoga’yı es geçmez kararlılıkla devam edersen, her geçen gün daha iyi olduğunu ve dolayısıyla daha keyif almaya başladığını göreceksin. Ve sonuçları da kendini gösterecektir.

   Cevapla
 39. Hocam insanity bitimine 30 gün kaldı. P90X için hazırlıklara başladım ufaktan fakat kapı barı benim kapım için uygun değil galiba. Bunun yerine başka ne yapılabilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 40. merhaba hocam bir sağlık problemi yüzünden programı 1 hafta aksatmak zorunda kalacağım.en son 3.haftanın 5.günündeydim yapamadım fiziksel bir sorun yüzünden sizce 1 haftayı nasıl telafi ederim yada yeniden mi başlayım?

  Cevapla
 41. harun

  Selam hocam.P90x’e başlayacağım ama hacim alma ve definasyon arasında kaldım.Amacım plaj vücudu klasik olacaksada Brad Pitt tarzı bir vücut.Bunun için illa bulka girip sonrasında definasyonmu yapmam lazım yoksa p90x te Tony’nin dediği gibi definasyon için son 3 tekrarda zorlanacağım 12-15 li tekrarlarda çalışacağım ağırlıklarlamı çalışmam lazım. http://r1310.hizliresim.com/1g/5/t926j.jpg vücut bu.

  Cevapla
  • Merhaba Harun,

   Başka başlığın altında aynı soruna hem ben hem de İbrahim tarafından cevap verildiğini hatırlıyorum. Kontrol eder misin?

   Cevapla
   • harun

    Özür diliyorum hocam yeni gördüm inanın.

    Cevapla
 42. P90x i bitirdik güzel bir vücudumuz oldu diyelim sonra bu vücudu korumak için veya dahada artırmak için ne yapmalıyız ?

  Cevapla
  • Merhaba Mertkan,

   Bu sorunun birden fazla cevabı (alternatifi) var. Benim önerim, başarılı bir tur P90X’in üzerine, önce P90X/Insanity Hybrid, onun da üstüne bir tur sadece Insanity olurdu. Ondan sonra istediğin fitness dergisinin kapağına çıkmak için yarışabilirsin :-)

   Cevapla
   • P90x satın aldığımızda bize özel beslenme ve çalışma programımız olucak mı ? Sizinle iletişime geçebilecek miyiz ?

    Cevapla
    • Merhaba Mertkan,

     P90X Setleri ile birlikte, Başlama Formu’nda verdiğin özelliklere göre en uygun 90 günlük program takvimi hazırlanmakta. Böylece deneme-yanılma ya da hata yapma ihtimalin yok. Beslenme konusunda ise, her P90X seti, kendi öğünlerinizi daha sağlıklı bir şekilde düzenleyebilmeniz için P90X Beslenme Tablosu erişim şifresi ile birlikte gelmektedir. Tablo’ya uygun şekilde beslendiğinizde hem sonuçlarınız daha erken gelecek, hem de kalıcı olacaktır.

     Ve bizimle istediğiniz her zaman iletişime geçebilirsiniz.

     Cevapla
 43. icten

  Halil ve İbrahim cevaplarınız için teşekkür ederim, İbrahim özellikle maden suyu ve soda arasındaki farka yapmış olduğun vurgulamada çok önemli. soda yapay, maden suyu doğal bir içecektir.

  Sanırım ben kalori hesabı yapmayacağım, alkolümü alacağım sporumu yapacağım ama o bir haftayı tekrar edeceğim, önemli olan hareketlerden vazgeçmemek ve P90X’e ara vermemek diye düşünüyorum. Yoksa aman bir bardak şarap alayım şu kadar kalorim olsun demek yerine bayramı vur patlasın çal oynasın şeklinde geçireceğim. Yine de biradan uzak kalacağım en sevdiğim içkide olsa.

  Ve benim herkese tavsiyem, bayramda elbette çoğunuz alkol veya yemek diyetinizi bozacaksınız, bozun gitsin, P90X yapmaya devam edin, sadece bırakmayın, çünkü bırakırsanız geri dönemezsiniz ama gerekirse bayram haftasında yapmış olduğunuz P90X’i takviminizde yapılmamış olarak değerlendirin :)

  Cevapla
  • Tercih meselesi ben bayramlarda onceden de alkol kullanmazdim kalori hesabi oturup yazin gibisinden degil ben uc ay verdigim arada enkotu fast foodlarla sekerli ve unlu gidalarla beslendim pismands degilim vucudum cok etkilenmedi :) ama kararli olmak cok onemli

   Cevapla
 44. icten

  Hocam benim sorum beslenme ile ilgili, malum bayram geliyor ve bir şekilde ben dahil herkes ipin ucunu kaçıracak.
  Ben yemek konusunda kaçıracağımı sanmıyorum, sporumuda aksatmayacağımı ümit ediyorum ama bayram eşittir tatil olunda alkol konusunda 8 günlük bir sürede biraz standartların dışına çıkacağımı tahmin ediyorum, bu konu ile ilgili bir bilgilendirme yaparsanız abartıya kaçsak bile hangi alkolü tükettiğimizde sporuda aksatmazsak en az zararla kurtulacağımızı yazarsanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Icten benim sana hepimizin tanıdığı ünlü bir sanatçıdan aldığım tavsiyeyi uygulamanı öneririm ben öyle yapıyorum , çok alkol almak istiyorsan ve eğer mümkünse BEYAZ ŞARAP + SODA. bir kadeh beyaz şarabın içine biraz soda kat hem yağ yakımını tetikleyici etkisi var hemde işin içine soda da girince kalori değeri baya bir düşüyor zaten en az kalori ‘de şarap’da var.

   Cevapla
   • soda yerine maden suyu kullansa daha iyi olur o dönemde alkol etkisini en aza indirgemek istiyorsan şöyle yap kaloriyi hesapla yediklerinin içeceğin alkolün kalori değerlerine bakıp diyelim 2000 kalorilik besleniyorsun 1.500 kalorini yiyebilirsin bira 500 kalori diyelim üstüne onu eklersin veya başka bir içeceği ama en önemlisi ertesi gün biraz kalın giyinerek ant yap yüksek tempoda alkolle aldığın toksinleri terleyerek dışarı atarsın senin için de iyi olur

    Cevapla
 45. merhaba hocam önceden yazmıştım ilginiz için teşekkürler.
  öncelikle bugun 2.haftanın ilk günü chest back yaptım ama nasıl yapmak gerçekten programlar arasında en zor geleni bu.hala barfiks ve adam gibi şınav çekememem beni biraz umutsuzlandırdı acaba ne zaman çekmeye başlayabilirim.diğer programlar şınava yardımcı olur mu.ab ripper x de gelişme var her antremanda daha fazla sn dayanıyorum dediğim gibi kilom 101 ilk hafta sadece 1 kilo verdim galiba.chest back benim şevkimi olumsuz yönde etkiliyor ne yapmalıyım.diğer antremanları %80 90 yaparken bunda 40 50 civarındayım.

  Cevapla
  • Tayyib merhaba,
   Bende başladığımda onlar şınav çekerken ben göğüs üstü uzanıp onları izliyordum 5 veya 6 şınavdan sonra :) Şu andan itibaren diamonds push up dışında 12-15 şınav rahat rahat çıkartıyorum. Biraz zaman sıkı antreman =)
   Emin ol çok rahat yapacağın günlerde gelecek. Barfiks için’de sandalye kullanmanı öneririm.

   Cevapla
 46. harun

  Hocam p90x in her ay beslenme programı değişiyor.Bu kısma uymak p90x in olmazsa olmazı mıdır yoksa 3 ay boyunca aynı beslenmeyle devam etmek daha mı iyidir plaj vücudu için.

  Cevapla
  • Benim şahsi fikrimi sorarsan; b şıkkı! Beslenmeyi her ay değiştirmek gibi bir durum pratikte çok mümkün olmayacağı gibi, çok doğru da değildir. Doğru olan, edineceğin uzun soluklu “sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı”dır.

   Cevapla
 47. hocam p90x e yeni başladım 1.87 civarında boyum var 1 senede 20 kilo aldım üni sınavından sonra biraz fazla yattım sanırım.program gerçekten güzel ama barfiks çekemiyorum boyum yüksek olduğu için sandalyede olmuyor nasıl yapmamı önerirsiniz.

  Cevapla
  • Merhaba Tayyib,

   Yine başlangıçta sandalye asistanlığını öneririm. Tam da bununla ilgili bir iki hafta önce yayınlanmış çok güzel bir yazı var. Boyunun “yüksek” olması ile sandalye kullanamamanın bağlantısını tam anlayamadım.

   Cevapla
   • Mesut

    Galiba arkadaş tam olarak sandalyeden yardım alıyor ki ben de 1.78 boyla böyle yapmayı denediğimde aynısı oldu. Eğer böyle yapıyorsan sandalyeyi 1 metre önüne koy ayaklarını uzat gücün çoğunu kollardan ve kanatlardan al gerektiği kadarına bacaklarından al.

    Cevapla
 48. Mesut

  Hocam, bende şuan ayarlı dumbell var ama bazı bölümlerde ağırlığı değiştirirken zaman kaybediyorum, baktığım sitelerde de 10kg’dan ağır plastik dumbell bulamadım, bu Tony’nin kullandığı 40lbs’lik köşelilerden nereden bulabiliriz acaba?

  Cevapla
  • Mesut, Tony’nin kullandığı o altıgen köşeliler aslında “oldschool” oldukça eski tip ve günümüzde bulunması zor dambıllar. Zaten DVD’deki dolaplara, kirli aynalara falan bakarsan, eski bir spor salonu atmosferi yaratılmış (ama iyi de olmuş, Tony ve çetesi daha ön planda).

   Ama yine de şansını Decathlon Mağazaları’nda deneyebilirsin. Birşey var ise orada vardır.

   Not: Bu arda ben bu aşağıdaki bebekleri kullandığımı söyleyeceğim ama züppelik olacak :-p

   Aykut Dambil

   Cevapla
   • Bu dambillar daha kullanilmadi dimi hocam :) sirf bublari denemek icin bir isinma turu yapilir :) aksam aksam taş atasm geldi:)

    Cevapla
   • Mesut

    Bunlarda çok pis gözüm var zaten :D Ama öğrenci olduğum için alamıyorum :) Decathlonun sitesinde de bulamadım anlaşılan yine ayarlılara kaldım :D Olmadı 10luklardan 4tane alırım 2şer birleştirip yaparım :P

    şöyle bir 6 yıl sonra falan para kazanmaya başladığımda evin 1 odasını (başta bu dumbelları alıcam tabi :D ) spor salonuna çevircem kafaya koydum aylardır hayal ediyorum o odayı :D

    Cevapla
   • icten

    Çok etkileyici görünüyor bunlar hocam,
    Sanırım kıskançlık krizi geçirmek üzereyim.

    Cevapla
 49. Hocam blog yetkimi açabilir misiniz acaba?

  Cevapla
  • Açılmıştır :-) Yazını ekleyip onaya gönderebilirsin. Yazarlar arasına hoş geldin :-)

   Cevapla
   • Teşekkürler hocam :) Bu arada önceden yazdığım bir sorum daha vardı şu konuda : http://www.p90xtr.com/saglikli-pratik-tarifler-tavuklu-sandvic/ . yoğunluktan görmemişsinizdir heralde :) Bu arada önceden resmim vardı kalkmış, nereden ekliyorduk?

    Cevapla
    • Rica ederim :-) Evet, yurtdışı seyahatim sebebiyle soru-cevap’larda biraz gerideydim ama şimdi yakalıyorum hepsini (bu akşam 100’e yakın cevap verdim). Tavuklu Sandviç’e kadar mutlaka geleceğim.

     Avatar fotoğrafını sağ üst köşedeki profiline tıklayıp içeriden ekleyebilirsin.

     Cevapla
 50. Hocam size makalemi nereden gönderebilirim?

  Cevapla
  • Blog’taki kullanıcı adını belirtirsen kendi Blog paylaşma yetkini hemen açalım.

   Cevapla
 51. hocam ben programa baslamak istiyorum , bi konu hakkında danışmam lazım. beslenme programını siz mi veriyorsunuz ?

  Cevapla
  • Merhaba Onurcan,

   Öncelikle P90X’e ilgin için teşekkürler. Muhtemelen P90X hayatta kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri olacaktır. Sorunuza gelince, DVD başına 600 ila 900 kalori yakacağınız P90X Programı’nda klasik anlamda “şu dakika şunu yemelisiniz” tarzı vücudunuzu aç bırakacak tarzda bir diyet uygulanmaz. Onun yerine size “sağlıklı ve dengeli beslenme” alışkanlığı kazandırarak sonuçlarınızın daha hızlı gelmesini ve de en önemlisi kalıcı olmasını sağlar. Buna yönelik olarak tüm P90X setleri, öğünlerinizde doğru seçim yapmanızı sağlayacak P90X Beslenme Tablosu desteği ile birlikte gelir.

   Cevapla
 52. icten

  Hocam,
  3.haftamdayım ve yoga yaptım hem de DVD’nin sonuna kadar hiç ara vermeden, bütün hareketleri yapmaya çalışarak ama nedense bugün bir dirhem bile ter dökmedim, bunun sebebi ne olabilir? Üstelik başlamadan önce aşırı uykum vardı, hayır şuan uykum kaçmış değil ama yorgun olmam gerekirken masaj salonundan çıkmış gibi rahatlamış hissediyorum, bu iyi tabi ki ama terlememiş olmama kafam takıldı.

  Cevapla
  • Selam İçten,

   Vücut kimyası, dolayısıyla terleme oranı, gün ve gün birbirine uymayabilir. Bu fizyolojik farklar, özellikle kadınlarda daha büyük belirginlik gösterir. Her egzersizde aynı oranda terlemek zorunda değilsin ve terlemek de vücudun çalıştığının salt göstergesi değildir. Yoga X’te vücudunun yine yeterince çalıştığına emin olabilirsin. Kafan takılmasın, devam…

   Cevapla
   • icten

    Aynen hocam, terlemedim ama sabah kalktığımda her yerim ağrıyordu :) Demek ki işe yaramış, acıdan zevk alacağım hiç aklıma gelmezdi.

    Cevapla
 53. Mesut resmen içimi okudun aynı soruyu ben soracaktım :)

  Cevapla
 54. Mesut

  Hemen bir soru sorayım o zaman, Yogayı 4. gün değilde dinlenme günü yaptığımda etkisi azalır mı ve dinlenme günündeki x-stretch’i yoga gününde yapsam. Aslında pek fark olacağını düşünmüyorum ama her zaman Profesyonel birinden doğru cevabı almak gerekir.

  Ayrıca bu bölüm iyi olmuş Hocam, elinize sağlık :)

  Cevapla
  • Teşekkürler Mesut,

   Bölümü faydalı bulduğuna sevindim. Burada daha spesifik konular daha ayrıntılı cevap bulacak. Senin sorun da aslında diğer mevcut başlığa daha uygun kaçtı :-) ama tabii ki cevaplandırayım.

   Tesadüf, aynı soru bugün bana başka birinden mail ile de geldi. Yoga ile X-Stretch’in yerini değiştirmek, programın ileriki günlerinde, sonuçlar üzerinde negatif bir etkiye sebebiyet vermeyecektir. Ama özellikle 1. haftada Yoga X, ilk zorlu 3. günden sonra gelmeli. Çünkü tam ihtiyaç olunduğunda, zorlu bir egzersiz de olsa, sonunda kasları uzatması ve rahatlatması, o ilk 3 günkü şokun etkilerini azaltacaktır.

   Zamansal sıkıntı açısından da Yoga’yı Pazar (ya da Cumartesi) gününe denk getirmek, oldukça sık kullanılan bir yöntem. Bunun için yine, ilerleyen haftalarda Yoga ile X-Stretch yer değiştirilebilir ya da programa başlama günü olarak Perşembe günü esas alınabilir.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız