Insanity Nedir?

Herkese merhaba. İlk önce bu site için, site sahiplerine çok teşekkür ederim. Bu benim ikinci Insanity maceram olacak ve sık sık bu süreci sizinle paylaşacağım.

İlk önce Insanity antreman programından, P90 serileri ile kıyaslayarak bahsetmek istiyorum.

Insanity, P90 serisi antrenman programlarından çok daha farklı bir program. Bu programda ilk amaç zayıflamak, kondisyonu arttırmak ve olan kaslarınızı sıkılaştırmak. Kilonuz ideal kilonuzdan çok fazla ve kısa sürede zayıflamak istiyorum diyorsanız bu antrenman programı size göre. Kas antrenmanları bulunmuyor. Dambıl barfiks ile uğraşmıyoruz. Sadece kardiyo antrenmanlarını barındırıyor. Tabii bu hiç kas kütlesinde artış olmayacak anlamına gelmiyor.

Şimdi Insanity antrenman programı için bir kaç tavsiyede bulunayım.

Program, çok ağır kardiyo atrenmanı olduğu için kardiyovasküler sistemi aşırı derecede zorluyor. Bu yüzden kalp, akciğer, damar rahatsızlığı olanların dikkatli olması lazım. Antrenman P90 gibi alet edevat gerektirmiyor. Sadece abs ve recovery antrenmanları için bir minderiniz olsun yeter. Size kendi ağırlığınızı kullandırarak kilo verdiriyor. Sakatlanmayı engellemek için video içindeki açma germe hareketlerini es geçmeyiniz. İlk hafta, özellikle spor geçmişi olmayan insanlar aşırı derecede zorlanacaktır. Ben Mayıs ayında ilk yaptığımda 4 gün mumya gibi gezdiğimi hatırlıyorum. Sakın yılmayın, inatla devam edin. Ağrı acı hiç bir şey kalmıyor. En geç 1 haftaya vücudunuz spora adapte oluyor.

Videolar genellikle 4 kısımdan oluşuyor. Isınma, esneme, asıl antrenman hareketleri ve yine esneme hareketleri. İlk ay 40 dk., ikinci ay 1 saatlik videolar sizi bekliyor olacak.

Tavsiyem, ideal kilonuzdan en az 20 kilo kadar fazlanız var ise ve ilk amacınız kilo vermekse Insanity tam sizlik program. Yanlış anlaşılmasın P90X de kilo verdiyor tabi ki. Ama bence Insanity kadar değil. Yağ yakımı, kas yapma antrenmanından çok kardiyo antrenmanları ile daha fazla mümkündür. Hedefiniz ilk önce yağ yakımı, sonradan vücudu şekillendirmekse Insanity ile kilo vermeyi tercih etmeniz işinizi daha çok kolaylaştıracaktır. Yağların daha hızlı gittiğini gördükçe motivasyonun daha fazla artacaktır.

Nisan ayında 113 kilo ile başladığım antrenmanı 88 kilo ile tamamladım. İdeal kilom 75 civarı. Bu süre içerisinde bir yandan da Beachbody’nin diğer antrenman programlarını araştırıyordum. Ardından P90X – Insanity Hybrid programına başlamaya karar verdim. 4 hafta kadar da bu programa devam etim. Fakat araya tatil girdi ve bırakmak zorunda kaldım.

26 Kasım itibariyle Insanity’e tekrar başlamış bulunmaktayım. Bugün 18. günümü bitirdim ve 80 kilo altına inesiye kadar Insanity programını bırakmayı düşünmüyorum. İdeal kiloya yaklaştıkça kilo vermenin daha zor olacağının farkındayım.

Başlamayı düşünen arkadaşlar için birkaç tavsiyede daha bulunacağım;

Başlamadan önce 1 hafta kadar kendinizi motive etmek amacı ile daha hafif kardiyo sporları ile vücudunuzu hazırlayabilirsiniz. Yürüyüş, koşu, yüzmek vs.

4-5 metrekarelik bir alana ihtiyacınız olacak. Apartman dairesinde yaşıyorsanız zıplama haraketleri çok fazla olduğu için alt komşunuz ile papaz olabilirsiniz. O yüzden parke üstünde yalın ayak veya illa ayakkabı giyecekseniz halı üzerinde yapabilirsiniz. Fakat çok fazla terleyeceğiniz için halınız epey pislenebilir.

Bir videoyu kesintisiz yapmaya çalışın. Her hareketi mutlaka yapın. Çok fazla ara vererek teriniz soğumasın. Bir hareketin son 5 saniyesinde Shaun T haber veriyor, bu son 5 saniyeyi dinlenerek değerlendirebilirsiniz. Başladığınızda 5 saniyenin değerini anlayacaksınız :-)

Nefes alma zamanlarını video içinde Shaun T söylüyor. Kulağınız videolarda olsun.

Sabahları bir bardak su içtikten sonra yapabilirsiniz. Yok ben illa yemek yedikten sonra yapacağım derseniz aradan en az 2 saatin geçmesini bekleyin. Dolu mide ile bu antrenmanı yapmanız çok zor.

Protein ağırlıklı beslenerek kas kütlesini arttırmanız, yağı azaltarak ve yağ yakıcı besinler tüketerek kilo vermeniz hızlanacaktır.

Başlayacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.

Dig Deeper…

 


Not: Siz de Insanity deneyimini yaşamak istiyorsanız…   Bu Linki   tıklayabilirsiniz.