Shaun T

2 Mayis 1978. Amerikan fitness eğitmeni, koreograf ve Insanity programlarının yaratıcısı. “Insanity” programının adının türkçedeki karşılığı “Çılgınlık”tır, ki “bugüne kadar yaratılmış en zor DVD egzersiz programı” ünvanını almıştır. (Daha sonra bu ünvan yine Shaun T tarafından dizayn edilmiş “Insanity Asylum”, yani “Akıl Hastanesi” programı ile ekarte edilmiştir!) Sanırım programların isimleri bile zorluk dereceleri hakkında bilgi vermektedir.

Shaun T’nin programının temeli “Max Interval Training” prensibine dayanmaktadır. Yani, normal bir spor salonu antremanında yapılan 30 saniye ağır çalışma, sonra 3 dakika dinlenme prensibini tamamıyla tersine çevirip, 3 dakikalık ağır kardio çalışmalarının arasında sadece 30 saniyelik ıisa aralara izin verip, 45-55 dakikalık egzersiz süresince kalp atış seviyesini devamlı olarak maksimuma yakın tutmaktadır. Dolayısıyla, sabah yaptığınız bir kardio antremanı, tüm gün boyunca, hatta gece uyurken bile kalori, dolayısıyla yağ yakmanıza olanak sağlamaktadır.

Hacim kazanmaktan çok, vücudu kısa sürede (60 gün gibi) şekle sokma konsantreli Shaun T’nin programlarının başarısı, dünya üzerinde milyonlarca kişi üzerinde tekrar ve tekrar kanıtlanmıştır.

Videografi:

Insanity: The Asylum Vol.2 Elite Training Series (2012)

Insanity: The Asylum (2011)

Insanity (2009)

Rockin’ Body (2008)

Shaun T’s Fit Kids Club (2008) *Çocuklara yönelik fitness, türünün ilk örneği

Get Real with Shaun T (2008)

Hip Hop Abs (2007)