Ramazan Ayında Egzersiz!

Ve işte bir süredir sorulan ve beklenen konu başlığı… Herkesin bildiği gibi P90X, Insanity ya da Hybrid programları bir sprint koşusu değil, daha çok bir maraton! Ve 16 Mayıs 2018 günü başlayacak olan Ramazan ayı, bu yıl yine pek çok kişinin egzersiz takvimine denk düşecek.

Bu Ramazan ayı da yine sıcak ve uzun yaz aylarına denk geliyor. Ama oruç tutanlar için Ramazan süresince programınıza ara vermeniz gerekmiyor. Aksine, dikkat edeceğiniz birkaç küçük püf noktasıyla, hem iftar sonrası ani yükselen kan şekerinin negatif etkilerini azaltabilir, hem de yavaşlayan metabolizmanızın yine gün boyunca hızlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Uzmanlar, Ramazan döneminde metabolizmanın yavaşlama eğiliminde olduğunu göz önünde bulundurarak, mevcut günlük aktivitenizi azaltmamanız üzerinde birleşiyorlar. Ancak tabii ki P90X, Insanity ya da Hybrid gibi “ekstrem” sayılabilecek egzersiz programlarında bazı özel noktalara dikkat etmek, hem sağlığınız hem de sonuçlarınız açısından önemli olacaktır.

İşte Ramazan ayı boyunca özellikle dikkat edebileceğiniz püf noktaları:

 Egzersizinizi (hafif bir) iftardan ortalama 1,5 – 2 saat sonraya denk getirmeniz, hem hazmı kolaylaştırması, hem de metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olması açısından en ideali olacaktır.

Ramazan’da, egzersizleri genellikle 1 saatten daha uzun tutmamak tavsiye olunur. P90X, Insanity ya da Hybrid egzersiz videolarının zaten büyük çoğunluğu 1 saatin altındadır. Ama bu aya özel olarak, programınızdaki Ab Ripper X’inizi ana egzersizden ayırarak (Ab Ripper X, videolarda ağırlık antramanlarından sonra otomatik başladığı gibi, 12 no’lu egzersiz olarak da ayrıca yer almaktadır), günün başka bir zamanında yapmayı (örneğin nispeten daha geç yatıyorsanız, gece yatmadan önce) deneyebilirsiniz. Yine ayrıca programın en uzun egzersizi kabul edilen Yoga’nın da özellikle ilk 50 dakikasını yapmayı tercih edebilirsiniz (eğer tamamını yapamıyorsanız).

İftarda bol sıvı ve sindirimi kolay yiyecekler tüketimi, egzersizlerin üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olacaktır. Yine iftar ve sahur arasında bol su tüketimine dikkat edilmelidir.

Egzersizleri yaparken, tercihen evinizde nemin ve sıcaklığın daha düşük olduğu ve hava akımının olduğu (ya da iyi havalandırılmış) bir bölümünde yapmanız daha yerinde olacaktır.

Ramazan ayında, egzersizleri yaparkenki giyiminize, her zamankinden biraz daha fazla özen gösterip, mevcut hava koşullarına uygun ve aşırı terlemeyi engelleyen kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Ramazan ayı boyunca, yeterli uykuya (P90X Kanunları: Madde 8!) özellikle dikkat edilmelidir. Uykusuz kalarak vücudunuza gereksiz yorgunluk yüklememelisiniz.

Normal zamanlarda P90X’in dışında da günlük aktivitenin önerildiği doğru (P90X Kanunları: Madde 7!) ama Ramazan süresince, gün içerisindeki gereksiz yorucu aktivitelerden kaçınmanız en doğrusu olacaktır. Böylece asıl egzersizi daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

Her zaman için geçerli olan egzersiz prensiplerinden, spor öncesi ısınmak ve sonrası vücudu esnetmek, bu dönemde özellikle atlanmamalıdır. Her egzersiz videosunun bir parçası olan, egzersiz öncesi ısınma ve egzersiz sonrası soğuma hareketleri, hem sakatlanmaların engellenmesi hem de sonuçlarınızın maksimizasyonu açısından ekstradan önemli olacaktır.

Ve son olarak, kendinizi fazla zorladığınızı hissettiğiniz durumlarda, “pause” tuşuna basmaktan çekinmeyin.

Başta da söylediğimiz gibi; P90X, Insanity ya da Hybrid bir 100 metre koşusu değil, bir maraton! Ve bu birkaç noktaya dikkat ettiğinizde, programınızın Ramazan’a denk gelen bu göz açıp kapayıncasına geçen sürecinden zaferle ayrılan siz olacaksınız… Ve her zamanki gibi “Ramazan’dan sonra başlarım“cılardan en az 30 gün önde çıkıp, “iyi ki yapmışım” diyeceğinize emin olabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Yazıyı sonuna kadar okudum ve son paragrafın son cümlesi özellikle çok doğru. Allah izin verirse ben de oruç tutuyorum ama sırf Ramazan diye hayatın akışı değiştirmek zaten bu mübarek ayın ruhuna aykırı. Ramazan’da P90X Yapanlar Kulübüne beni de yazın Aykut Hocam :-)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız