Neden Kolay? 9. Egzersiz

Bir süredir ara verdiğimiz, P90X’in zorluklarını değil kolay yönlerini öne çıkaran “Neden Kolay?” serisi, P90X’te sadece 2. ayına ulaşanların görebileceği yeni egzersizlerden, 9 no’lu DVD, “Göğüs, Omuz ve Arka Kollar” ile devam ediyor…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, 9 no’lu DVD programınızda sonradan tanışacağınız egzersizlerden. Yani P90X’te sıkılmaya ve vücudunuzun egzersizlere alışmasına yer yok! 4. haftanızda gelecek olan Recovery haftanızdan sonraki ilk egzersiz olan “Göğüs, Omuz ve Arka Kollar” sizi tekrar bir sarsacaktır! Ama işte şimdi kolay yönleri…

Göğüs, Omuz & Arka Kollar / Chest, Shoulders & Triceps – Neden Kolay?

1) Yine ilk maddemizde toplam süre ile başlayalım. DVD’niz başladığında sağ alt köşedeki sayacınız 55:44‘ü gösterecek. Yine hemen gözünüz korkmasın çünkü bunun ilk 8:52‘si Tony’nin gevezeliği eşliğinde hafif ısınma ve esneme hareketleri ile geçecek.

2) Diğer tüm DVD’lerde olduğu gibi, bu egzersizde de zor hareketleri daha kolayları ile modifiye etmenizin yolları gösterilecek. Egzersiz kadrosunda, 40-50’li yaşlarda bir ev hanımımızın (Laura) bulunması da bunun en önemli kanıtı. Özellikle Laura, ilk başta zorlanabileceğiniz hareketlerde, hareketlerin daha kolay versiyonlarını gösterecektir.

3) Yine bu egzersizi, diğer 1 ya da 3 no’lu DVD’lerden ayıran bir özelliği, hiçbir hareketin 2. kez tekrar edilmemesidir. Toplam 24 hareketten oluşacak egzersizde, beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz bir hareket bitti mi, bir daha karşınıza çıkmayacaktır ve ondan kurtuldunuz demektir.

4) Daha ilk hareketten başlarayarak (Ağır Çekim 3 & 1 Şınav Hareketi), bazı hareketlerin sonuna Tony’nin (sağ olsun) kısa bonuslar ekleneceğini farkedeceksiniz. Daha ilk seferden hareketleri daha ileri seviye için zorlaştırıcı bu bonusları en zor seviyesinde yapmak zorunda olmadığınızı hatırlatalım. Daha kolay versiyonları için yine Laura’yı takip edebilirsiniz.

5) Bu egzersiz DVD’si ile 2. ayınızda ilk kez yeni tanışacak olmanızla birlikte, içinde yine de daha önceden aşına olduğunuz “Chair Dips”, “Side Tri-Rises” ya da “Lying Triceps Extensions” gibi hareketler olduğunu hatırlatalım. Böylece bu önceden bildiğiniz ve uyguladığınız hareketlerde, artık 2. ayınızda ekrandakiler ile yarışabildiğinizi görmek, sizi motive edecektir.

6) 9 no’lu DVD, zaten nispeten yavaş tempolu hareketlerden ibaret olduğundan, çok fazla su molasının olduğu bir egzersiz değil. Ama sayacınız 24:57’yi gösterdiğinde, yani hemen hemen yarı yolda, yaklaşık 1 dakikalık uzun bir su molası sizi bekliyor olacak.

7) Ve sonunda sayacınız 3:35‘i gösterdiğinde ise, artık soğuma periyodu (Cool Down) başlamış ve siz bu DVD’nin de üstesinden gelmişsiniz demektir.

8) Son olarak belki de en önemlisi, listenin daha yukarısındaki maddelerde söylemeyi unuttuysak, egzersizin adından da anlayabileceğiniz gibi bu egzersiz DVD’si, yine 1-3-5 no’lu egzersiz DVD’lerinin aksine 2 değil, toplam 3 farklı kas grubunu çalıştırmaktadır (Göğüs, Omuzlar ve Arka Kollar). Dolayısıyla bir kas grubunu çalıştırırken, tekrar sıra aynı kasa geldiğinde araya 2 farklı hareket gireceğini ve bu sayede kaslarınızın aktif dinlenmesine daha fazla zaman tanınacağını bilmelisiniz.

Yorum Paylaşımına Kapalı.