Neden Kolay? 12. Egzersiz

Ve “Neden Kolay” serisinin son yazısı… Ab Ripper X… Diğer adıyla Karın Parçalayıcı! P90X’in 12 no’lu DVD’si olan Karın Parçalayıcı, sadece 16 dakika sürmesi ile kuşkusuz programın en kısa egzersizidir, ancak buna karşın sanırız kimse tarafından “en kolayı” olarak adlandırılmaz.

Ama biz şimdi, dünyanın bu en etkili karın egzersizlerinden biri olarak kabul edilen Ab Ripper X’in, neden kolay olduğu yönlerine değineceğiz.

Tony’nin de söylediği gibi… “Ab Ripper X… Nefret edeceksiniz, ama bayılacaksınız da!”

Karın Parçalayıcı / Ab Ripper X – Neden Kolay?

1) Tabii ki ilk madde, Karın Parçalayıcı’nın diğer tüm P90X DVD’lerine kıyasla çok ama çok kısa süreli olması. Ekranınız açıldığında sağ alt köşedeki zaman sayacınız sadece 16:07’yi gösterecek. Tony’in girizgahı bitip ilk harekete başlamaya hazır olduğunuzda ise bu rakam 15 küsürlere inecek.

2) Karın Parçalayıcı sadece 11 farklı hareketten oluşur ve bu hareketler birer set halindedir. Yani zorlandığınız ya da “beğenmediğiniz” bir hareket varsa, şöyle ya da böyle onu atlattığınızda bir daha karşınıza çıkmayacaktır.

3) Tabii ki bu kısalıkta, diğer DVD’lerdeki gibi arada 1’er dakikalık molalar vs. yok. Ama çoğu hareket geçişinde Tony’nin (muhtemelen bilinçli olarak yaptığına inandığımız) gevezelikleri var. Dolayısıyla yine hareket geçişlerinde nefeslenmeye vaktiniz olacak.

4) Diğer tüm egzersizlerde olduğu gibi, burada da hareketler “en zoru” ile başlamayacak. İlk 2-3 hareket bir nevi “ısınma” olarak düşünülebilir. DVD’nin ortalarında sizi daha zorlu hareketler bekliyor olacak. Ama burada dikkat etmeniz gereken, baştaki daha kolay ilk hareketlerde, hemen ekrandakiler ile yarışarak “tükenmemek” ve sonrasına da enerji saklamaktır (bakınız, 6. Madde).

5) Bu DVD’de de Tony, bazı hareketlerin nasıl daha kolay şekilde modifiye edilebileceğini gösterecek. Örneğin, “Cross Leg/Wide Leg Sit-Ups”ta, bacaklarınız bağdaş pozisyonundayken hareket daha zor, bacaklar geniş açıkken ise daha kolay olacaktır. Seviyenize göre kolay versiyonlarını seçmek tamamen size kalmış.

6) Karın Parçalayıcı’da en son hareket hariç diğerleri ekranınızda 25’er tekrar olarak yapılacaktır. Bu yazıdaki belki de en önemli madde, daha en baştan ekrandakiler ile yarışmak ve onlarla aynı rakamları tutturmak zorunda olmadığınızdır. Bizler yeni başlayan çoğu kişiye, Karın Parçalayıcı’da önce kafalarında herhangi bir sayı belirlemelerini öneririz, ulaşılabilir bir hedef. Bu, 5 de olabilir 10 da, başka bir sayı da; tamamen size kalmış. Bu durumda, ekrandakiler 25’er tekrar yaparken siz sadece aklınızdaki o hedef sayıya konsantre olabilirsiniz. Böylece başlardaki daha kolay hareketlerde enerjinizi hemen tüketmeyecek ve eşit derecedeki önemli diğer hareketleri de (sayıca belki az da olsa) yapmış olacaksınız.

7) Unutmayın ki, Karın Parçalayıcı DVD’si 90 günlük programınızda karşınıza en çok çıkacak olan egzersiz; belki 29-30 kere! Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz, başlangıçta belirlediğiniz sayı ne olursa olsun (isterseniz 1 ya da 2), o rakamı her seferinde sadece +1 arttırmayı başardığınızda, daha 90 günün sonuna gelmeden ekrandakileri yakalamış olacaksınız.

8) Diğer bir çok önemli not da, programınızda 1 – 3 – 5 – 9 ve 10 no’lu ağırlık antrenmanı DVD’lerin hemen ardından otomatik olarak başlayacak olan Karın Parçalayıcı’yı, zaten yorucu olan ağırlık egzersizinizin hemen üstüne yapmak zorunda değilsiniz (yapıp aradan çıkarabiliyorsanız, ne ala). Ama isterseniz, 12 no’lu ekstra DVD’nizi kullanarak bu egzersizi aynı günün başka bir zamanında da yapabileceğinizi hatırlayın. Bu yöntem, özellikle programa yeni başlayanlar arasında çok kullanılan bir ipucudur.

8) Ve bitti! Bu 15 küsür dakikalık Karın Parçalayıcı “deliliğinin” son 1 küsür dakikasının da soğuma periyoduna ayrılmış olması sizi mutlu edecektir!

Sonuç olarak unutmayın ki, P90X’in Karın Parçalayıcı egzersizi, bugün dünyanın en kısa ama en etkili karın egzersizi rutinlerinden biri olarak kabul edilir. Ve devam edip uyguladığınızda, gerçekten “karnınızı parçaladığını” göreceksiniz! :-)

Yorum Paylaşımına Kapalı.