Neden Kolay? 1. Egzersiz

“Neden Kolay?” serisine sırayla 1 no’lu DVD olan “Göğüs & Sırt” egzersizinden başlıyoruz… Aslında P90X’in en zorlu DVD’lerinden / egzersizlerinden biri olarak bilinir ve bizler de bu sebeple genellikle Program Takvimleri’ne ilk sırada yazmamaya çalışırız. Ama bu “korkulan” DVD’nin aslında kolay yönlerini birazdan teker teker açıklayacağız.

Siz de eğer P90X’in “Göğüs & Sırt”ından başta biraz çekinenlerindenseniz, bir kez de aşağıdaki maddeleri dikkate alarak bu egzersize bakın. Hazırsanız “Neden Kolay” başlıyor…

01 Göğüs & Sırt – Neden Kolay?

1) P90X egzersizleri için “ortalama 1 saat tabiri” kullanırız ama Göğüs & Sırt DVD’si 52 dakika 50 saniyeden başlar. Mental olarak o ekranda daha en baştan 52’leri görmek, size güç verecektir.

2) Daha da iyisi, sizin için “çerez” sayılacak ısınma ve esneme hareketleri bittiğinde, daha ilk esas hareketinize bile başlamadan ekranınızın sayacını 43:01‘de göreceksiniz.

3) Geldik egzersizlere… Diğer DVD’lerle kıyaslandığında en az sayıda hareket “Göğüs & Sırt”ta yer alır, sadece 12 hareket.

4) Bu 12 hareket de 2 set halinde yapılır ama spor salonlarında olduğu gibi, birbirinin hemen ardına 2 set değil, komple 12 hareket biter, verilen aradan sonra bir tur halinde tekrar yapılır.

5) Yine benzer şekilde bu 12 hareketin 6’sı Sırt‘ı, 6’sı ise Göğüs bölgesini ilgilendirir ve hiçbir sırt ya da göğüs hareketi üst üste yapılmaz! Yani bir sırt, bir göğüs, bir sırt, bir göğüs şeklinde sıralanmışlardır. Bu da çapraz setlerde yorulan kaslarınıza kısa süreli de olsa dinlenme imkanı sağlayacaktır.

6) Tony Horton her 4 harekette bir 1’er dakikaya yakın “su ve dinlenme molaları” ve ilk 12 hareketin tamamlanmasının ardından size 1 dakikayı aşkın bir dinlenme molası daha verecektir (yine tüm hareketler arasında da aslında haddinden fazla konuşarak size kısa molalar vermekte olduğunu hatırlatalım).

7) Bu 12 hareketlik ilk set bittiğinde, ekranınızda sadece 23 dakika 17 saniye kaldığı sayacını göreceksiniz. Hemen herkes için asıl zorluk buradan sonra başlar. Ama tamamlamaya sadece bu kadarcık kaldığı ve buna bir de soğuma hareketlerinin de dahil olduğunu bilmek, size devam edecek gücü vermeli. Tony’nin de tam burada hatırlatacağı gibi, “Sıradan egzersizler burada biter ama P90X değil! Ve bu noktadan sonra devam edenler, beraberinde vücutlarında da ekstrem sonuçları görecektir”. 

8) Bu 12 hareketlik 2. set ve son bölüm için de, her 4 hareketten sonra kısa “su ve dinlenme molaları” geçerlidir. Bu bölümde Tony’nin en başta verdiği taktiği, yani ilk bölümde tüm enerjinizi tüketmeden birazını 2. sete saklama yöntemini uygularsanız, tekrar sayılarınız ilk sete göre düşse de, DVD’nin sonunu bir şekilde getirebildiğinizi göreceksiniz.

9) Ve hareketler, ekranınızdaki sayaç 3 dakika 45 saniyeyi gösterdiğinde bitmiş olacaktır. Gerisi yine “çerez” soğuma (cool-down) hareketleridir.

10) Yani basit bir matematik hesabı ile, zaten bir saatin altı zamanda başlayan videoda, asıl egzersizlerin, 12 hareketten 2 set, her biri 45 saniye ile 1 dakika arası, yani toplam 20 dakikayı aşmayan bir konsantre zaman alacağını bilmeniz, sizin bu başta “korkulan” DVD’nin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Geçmiş olsun…

Yorum Paylaşımına Kapalı.