Yoga (Yoga X)

Oooo Yoga! Sevmeli mi, nefret mi etmeli?! Öncelikle, Yoga kelimesini gördüğünüzde, zor geçen ilk üç günün ardından, bunun çantada keklik olacağını düşünüyorsanız, feci şekilde yanılıyorsunuz. Hatırı sayılır sayıda incelediğim yabancı kaynaklara ve yorumalara göre, Yoga, pek çok kişiye göre belki de programın en zor günü! Tabii elbetten bunda, DVD’nin rekor uzunlukta, tam tamına 92 dakika (kendisi bir buçuk saat olur) 24 saniye olmasının da etkisi vardır. Ancak onun da dışında, özellikle programın ilk yarısının sonunda, nasıl olup da birkaç metrekarelik bir alan içerisinde, bu kadar ağır hareket edip, bu kadar terlenebildiğini görünce, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Burada, kendi terinizde boğulma tehlikesinden bahsediyoruz!

Sadece, bu bir klişe değil ama, Yoga DVD’nizi yaparken, fazla rahatsız edilmeyeceğiniz bir anda ve ortamda yapmaya lütfen dikkat edin. Odaya girilip çıkıldığı, yanda televizyonun açık olduğu, yok bebeğin ağladığı vs. bir ortamda, o zor hareketlere konsantre olmak inanın çok zor olacaktır. Sabahın erken, ya da gecenin geç saatleri o yüzden bence idealdir.

Her ne kadar zor ve çok uzuuuun olsa da, bu DVD’nin hemen herkes tarafından kabul edilen bir ortak yanı var ki, bir şekilde bu 92 dakikanın hakkından gelebilirseniz, kendinizi gerçekten çok ama çok iyi hissedecek olmanız. Burada ruh dinginliğinden vs. bahsetmiyorum ki ona pek inanmıyorum, ki en azından bu DVD o spesifik düşünce ile dizayn edilmemiş. Ancak, zor geçen ilk üç günün ardından, tüm o esneme hareketleri ile kaslarınız uzayacak, gevşeyecek ve Yoga X, tam da gününde imdada yetişmiş olacaktır.

Not: Bu DVD’nin tamamını en az bir kere herkesin baştan sonra yapmasını tavsiye ediyorum. Ancak gerçekten zaman sıkıntısı olanlar için, neredeyse bununla aynı etkide, ancak sadece 45 dakika süren bir versiyon da mevcuttur.

39 Yorum

 1. merverol

  Bugün 4. Günüm ve biraz önce yogayı bitirdim. Ben hareketlere başlamadan önce çok kolay zannediyordum, ama çok zorlandım çoğu hareketi yapamadım ve tabiki öyle çok terleyemedim :(( tabi daha ilk kez yaptığım içinde hareketleri anlamaya nasıl yapıyorlar derken kendimi veremedim. bu yüzden de bir çok hareketi yapamadım. Yogayı sevmedim yada korktum diyemem sadece hareketleri daha çabuk kavramak için önceden izleyip tekrar günüm geldiğinde terlemiş şekilde bitireceğim. Pes etmek yok devam :))

  Cevapla
 2. Ases4u

  Nice halı sahalar, nice savaş beden eğitimleri…:) Hayatımda bu kadar ter attığımı hatırlamıyorum…yerlerde mi sürünmedim, extra şınav mı yapmadım…crane söylendiği kadar korkunç gelmedi…karın kasları için yapmalıyım dedim… Ama tek gerçek söylendiği gibi nefret ve aşk..ben bu yogayı seviyorum ve bir sonraki buluşmamızı iple çekiyorum…

  Maalesef son 17 dk DVD takıldı, eksik kaldı…

  Cevapla
 3. Ases4u

  Yarın büyük gün.. Güzel geçen ilk üç günün ardından sıra en çok merak ettiğim Dvd’ de. Biran önce yarın olmasını istiyorum :)

  Cevapla
 4. bjcaksontr

  Zaman nasıl aktı anlamadım denge hareketlerinde cok zorlandım hatta yer yer pes ettim hele ki kepçe ….. hic yapamadim yapmaya yaklasamadim hatta :))) cok keyifliydi ama tekrarini iple cekiyorum

  Cevapla
  • Yoga’dan keyif almanıza çok sevindim. Yoga-X çoğu kişiye başlangıçta “ters” geldiği için programın yumuşak karnıdır ve pek çok kişinin bırakma sebebi olabilir. Ama %100 sonuçlar için yapmak çok önemlidir. Siz bu anlamda 1-0 önde başlamışsınız.

   Ahhh Crane… Onunla ilgili bir ipucunu P90X Sırları yazı dizisinde bulabilirsiniz :-)

   Cevapla
   • bjcaksontr

    Baktım hocam .. dilerim bir daha ki denemem daha başarılı olur tek ayagimi bile kaldiramadim bu gun :))

    Cevapla
 5. serhat

  yoga x ismini ilk duyduğumda ohh sonunda kolay ve rahat bir egzersiz diye düşünmüştüm ne olabilir ki oturup gözlerimizi kapatacağız ve derin derin nefes alacağız….
  başladığım zaman hiçde hafife alınmıyacak bir egzersiz olduğunu anladım ilginç olan yapılan egzersiz süreleri çok kısa ama bir anda terlemeye başlıyorsunuz bu terde az bişey değil bildiğniz sırısıklam oluyorsunuz.
  hala merak ediyorum koşmadan, şınav-barfiks çekmeden nasıl o kadar terleyebildim çok ilginç ha birde başta bahsettiğim ‘ oturup gözlerimizi kapatacağız ve derin derin nefes alacağız….’ kısmı son 10 dakika için geçerli
  Yoga-x ile tanışan herkese kolay gelsin diyorum….

  Cevapla
 6. okayselcuk

  Hakkını veremediğimi hissettiğim tek DVD yoga x Aykut hocam malesef ama tony hocanın dediği gibi elimden geleni yapıyorum sonra boşvermeye çalışıyorum :)

  Cevapla
 7. okayselcuk

  Ama vazgeçiyor muyuz ? Tabi ki hayır :))

  Cevapla
  • Tam cevap verecekken sen zaten vermişsin :-)

   Cevapla
 8. okayselcuk

  12.günümdeyim 2 kez yoga günü oldu (DVD 4 ) kesinlikle en zoru ve vazgeçme noktasına getiren bir olay, daha önce uzun süre futbol oynadığım için bacaklarım kaslı ve yoga da çok Zorlanıyorum, hakkını da veremiyorum çok moralim bozuluyor

  Cevapla
 9. Merhaba P90x ile uzun zamandır tanışıyorum ancak 1 hafta oldu başlayalı.Ondan önce ab ribber yapıyordum.Spor geçmişim yok hatta 3 sene önce 97 kiloydum ve yemek düzenime şimdi bakıyorumda o zaman ben neymişim abi her öğün 1 ekmeğe yakın tüketiyordum.Bir süre sonra dur dedim bu böyle olmaz spor salonuna yazıldım bir ayda 10 kilo verdim tamamen bilinçsizce oldu ve sarkmalarım da oldu.Yaz tatilinde bıraktığım sporu başka bir salona yazılarak devam ettirdim ancak orada da doğru düzgün terlemiyordum bile ve sonunda bıraktım iki haftanın ardından P90X’e başladım.
  Yaşım 18 Kilom 80 Boyum 1.86
  ilk gün yanlış program yaptım ancak salı çarşamba perşembe cuma cumartesi doğruları yaptık haftalık sırayı bozmadan.Her şey iyi güzelde şu televizyona bakamadığım zamanlarda ingilizcem pek iyi olmadığı için bazen hareket kaçırıyorum özellikle Yoga’da bunu nasıl çözebilirim acaba ?

  Cevapla
  • P90X Setiniz Türkçe destekli mi?

   Cevapla
   • maalesef ingilizce olduğu için sıkıntı yaşıyorum

    Cevapla
 10. montani

  Aykut Bey teşekkür ederim. Dilerim, hedefim olan yaşam kalitesine ve disipline ulaşır ve bunu da ömrümün sonuna kadar devam ettirebilirim. Benim için psikolojik sınır ilk haftaydı. Onu aştığım için, şu anda önümde bir engel görmüyorum. İleride, detaylı bir yazı ve fotoğraf paylaşmak dileğiyle.

  Cevapla
 11. montani

  Herkese merhaba, uzun zamandır, elimde bulunan ve bir türlü başlayamadığı P90X serüvenime, başlayalı 15 gün oldu. Benim elimde bulunan DVD’ler zamanında, yurtdışında yaşayan bir arkadaşımdan temin ettiğim ingilizce DVD’ler olmakla birlikte, aynı amaca odaklanmış sizlerin arasında olmayı da gerçekten çok istiyorum.

  Uzun yıllar sporla (dağcılık, kaya tırmanışı, koşu) biri olarak, iş yaşamının bize dikte etmiş olduğu yaşam temposundan dolayı spordan oldukça fazla uzak kalmış ve 174 boy ile 81 kg ulaşarak, ciddi bir yol arkadaşı (evet evet göbeğimden bahsediyorum.) edinmiş biri olarak, yeniden eski dayanıklılığımı ve vücudumu istediğim için P90 X’e başladım ve daha sonra da bir şekilde sizleri buldum. Görüyorum ki, burada motivasyonumu daha yukarılara çıkaracak, işin doğrusunu bana anlatacak, pek çok kaynak mevcut. Bu emekleriniz için ne kadar teşekkür etsek az.

  Ben çalışma tempomdan ötürü, antrenmanlara en erken, 7-8 gibi başlayabiliyorum. Kimi zaman biraz daha geç olabiliyor. Ancak, antrenman sonunda insanın içinde hissettiği enerji gerçekten müthiş. Bu çalışmalara, eşim ile birlikte başladık ve bence bunun bize getirdiği avantaj çok büyük. 2 kişi ile, antrenman programını takip etmek, hareketleri yaparken, yanlış yapılan şeyleri, dışarıdan bakan bir göz ile değerlendirip anında düzeltmek ve programa daha çok odaklanmak, motivasyonu sürekli üst düzey tutmak ve 1 gün bile olsa, programı aksatmamak, 2 kişi le çok daha kolay. Bu açıdan sanıyorum ki, diğer arkadaşlara göre daha şanslıyım. Hatta öyle günler oluyor ki, 6 yaşında ki kızımız bile, bizimle birlikte hareketleri yapmaya çalışıyor. (Doğrusunu söylemek gerekirse, esneklik ve karın kası bakımından bizden bir kaç adım önde. :) ) Bunun, ileriki yaşamında sporu sevmesi ve hayatından eksik etmemesi açsından önemli olduğunu düşünüyorum. ( İşte P90 X’ in bir artısı daha.)

  Bir kaç kelime de YOGA X için bir şey söylemek istiyorum. Yazıda da söylendiği gibi, daha önce hiç bu kadar yavaş hareket edip, bu kadar çok terlediğimi hatırlamıyorum. İnsan müthiş bir efor sarf ediyor. Ancak ben YOGA X’e nedne bu kadar ön yargı ile yaklaşıldığını anlamıyorum. Evet, diğer programlara kıyasla oldukça uzun sürüyor. Ama ben YOGA X’ in vücuda ciddi bir esneklik, sıkılık ve dayanıklılık verdiğini, dolayısıyla, harcadığım efor ile kalorilerimi yakarken, vücudumun da şekle girdiğini, hissediyorum. Bu hareketleri yaparken, zihnin arınmasını da işin içine katarsak, aslında tüm haftanın olumsuz etkilerini üzerimizden atarken, sağlıklı ve fit bir vücuda bir adım daha yaklaşmak için, ekstra da yarım saat ya da 45 dakika harcamanın pek önemli olmadığı kanısındayım. Kaldı ki ben bu hareketlerin yani YOGA X’ in, tüm diğer antrenmanları daha rahat yapabilmem için, vücudumun ve kaslarımın esnemesi ve daha dayanıklı bir hale gelmesi için P90X’ in olmazsa olmazı olduğunu düşünüyorum.

  Bu antrenmanı daha rahat takip edebilmek için ben de Ibrhm isimli kullanıcı arkadaşımın yazdığı metodu kullanıyorum. Yani bilgisayarım, HDMI kablo ile TV’ye bağlıyken, PC’yi yere koyuyor, yerde yaptığım hareketler için bilgisayar ekranına bakarken, ayaktayken, hareketleri TV’den takip ediyorum. Henüz 2 defa YOGA X yapmış olmama rağmen, bazı hareketleri, isimleri ile öğrendiğim için, sanıyorum, yakında ekrana çok fazla odaklanmadan, sadece komutlar ile, hareketleri yapabilir hale geleceğim.

  Uzun lafın kısası, setteki her DVD’ nin bizim için bir artısı var. Evet bu DVD, daha uzun ama sonunda elde edilen kazanımlar daha fazla.

  İlk mesajım biraz uzun oldu sanırım. Tekrar hepinize merhaba,

  Emre.

  Cevapla
  • Emre süpersin! Böyle katılımlara her zaman ihtiyacımız var. Oldukça motive gözüküyorsun ve sonuçlarının da çok iyi olacağından hiç şüphem yok.

   Cevapla
 12. merhababa aykut hocam size bir sorum olacak
  p90x e başladım bende 10 günü bitirdim bugün 11.ci gün yogax i yapıcam. plyometricsi 2 kez yaptım yaparken 2 sinde de hiç sıkıntı yaşamadım sadece ilk hafta plyometricsten sonra ki 1-2 gün yürüyemez oldum ama ikinci hafta adapte oldum programa.
  Özet olarak geçecek olursam beni bugüne kadar en çok chest and back ve yoga x zorladı, 2 haftanın chest and backinde de zorlandım ama zamanla alışacağıma inanıyorum .

  asıl sorunuma gelecek olursamda boyun 1,65 kilom 50 çok zayıfım hep böyleydim en azından bu programdan sonra 5 ila 10 arasında kilo alsamda kardır ama gelin görünki çok aşırıda yemek yiyemiyorum takviye toz alsam sorun olur mu ? olmazsa hangisini nasıl kullanmam gerek kilo almak için ve bunun ilerde tekrar sönen cinslerden olmasını istemiyorum.
  Umarım kısa sürede sorunuma yanıt alırım.

  teşekkürler

  Cevapla
 13. Yoga X yaparken hangi elimi hangi ayağımı nereye koyacağımı sürekli şaşırıyorum ekrana bakmaktan boynum kopacaktı bu sorunu nasıl düzeltebilirim mesela videoda sol ayağını falan kaldırıyor bu tersime geliyor kafa karıştırıcı bir durum oluyor ona bakana kadarda süre gidiyor

  Cevapla
  • birgün otur izle sonuna kadar daha kolay olacaktır benim gib yap istersen ilk hafta tv ye bağlıyordum laptopu laptopu yere koyuyordum yerdeyken laptopa ayaktayken tv ye bakıyorum ama çapraz ayak sadece bir harekette oluyordu diye hatırlıyorum…

   Cevapla
 14. P90X te 4. günümü dün bitirdim. Bu akşam 5. gün için sabırsızlanıyorum.

  Motivasyon olarak çok üst düzeydeyim, her gün antremanı bitirdikten sonra bir sonraki günü iple çekiyorum.İlk haftam olmasından ve her antremanı görmek istediğimden olabilir, umarım 90 gün boyunca bu motivasyonu sürdürebilirim (86 günüm kaldı gerçi :) )

  Yoga konusunda gelirsek. 6 aydan uzun süre düzenli spor yapamadım hayatımda ancak, yeri geldi haftanın 3 günü kürek antremanına gittim, yeri geldi haftada 4 gün 5Km koştum, ama ben böyle terlemedim.. Antreman sonunda tşörtümü sıktığımda ter akıyordu.

  Ayrıca ilk 3 günün sonunda sabahları ağrılar ile uyanırken bu sabah inanılmaz esnek ve rahat uyandım. Yanmalar, ağrılar geçmişti. Uzun süre yapıldığında esnklik, güç, dayanıklılık kazandıracağı ve vücut anatominizi düzelteceği aşikar. Yoga X ‘i kesinlikle yapmanız lazım. 90dakika zamanı mutlaka ayırın.

  90 dakikada maç izliyor gibi hissedin. ya da çok sevdiğiniz futbolcular gibi şampiyonluk maçına çıkmış gibi hissedin. emin olun Yoga X bittiğinde şampiyon olmuş gibi seviniyorsunuz.

  Cevapla
  • Bu güzel yorum için teşekkürler ve Programın geri kalanında başarılar :-)

   Cevapla
 15. arkadaşlar CRANE diye bir hareket var yapabiliyor musunuz?

  Cevapla
  • 46 günümde (yani dün) yoga x te crane hareketini yapabildim sonunda :)

   Cevapla
   • Tebrikler… Crane pozisyonunda nihayet durabilmek, tarifsiz bir duygu :-)

    Cevapla
    • aynen aykut hocam teşekkürler :)

     Cevapla
 16. yoga yeni bitti :) sıcağı sıcağına yazıyorum…yoga konusunda okuduklarıma bakarak ön yargım vardı. bir buçuk saat sürüyor sıkıcı diyenleri anlamıyorum…tam bir arınma.. :D esnediğimi hissettim…ve kardiyo kadar ter döktürüyor…Ayrıca çalışmayan kasım kalmadı diyebiirim esneme hareketleri süper…bence p90x yaparken yogayı atlayanlar büyük hata yapıyor….
  p90x yaparken bir bütün olarak düşünün ve hiç bir saniyesini atlamayın bence…gerçi tecrübem çok az ama böyle düşünüyorum…

  Cevapla
  • Yorumuna sonuna kadar katılıyorum Hüseyin. Çok net; Yoga X’i yapmayanlar, P90X’ten maksimum sonuçları alamaz!

   Cevapla
 17. P90x’i 1 defa bitirdim 2. turumda 61. gündeyim ama bu yoga x çok zamanımı alıyor. Kısa olanıda internette bulamadım. Elimde P90x2 videoları var ve orda 67 dakikalık yoga var. Acaba onu yapsam bir farklılık olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 18. hocam merhaba bende p90x tekrar başladım. bu sefer kesın bırakmıcam ama yogayı yapmazsak birşey olur mu?

  Cevapla
 19. Tamamını yaptım yoga antrenmanının . ilk 40 dakika su gibi ter aktı . daha sonra birazcık rahatladım . esneklige dayalı daha cok . Baya zorlandım . ama programı bitirirken huzurluydum ne yalan söyliyim . calısmaya aynen devam

  Cevapla
 20. Sayın Aykut Hocam;

  Programa pazartesi başladım. Boy 1.67 ağırlık 63 kg bir bayım. İkinci günkü Plyometrics faciasından sonra(Son yarım saati hiç yapamadım ve bıraktım) bugün de YogaX’de yine son yarım saate feci bir moral bozukluğu ve bitmişlikle girip kapattım. Programı bırakmayı düşünmüyorum ama bu performans düzelir mi dersiniz? İnanın devam etmeyi çok istiyorum ama bu söylediklerim de çok moral bozucu.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Verdiğin bilgiler ve yorumun için çok teşekkürler. İstersen sözü fazla uzatmadan son söyleyeceğimi ilk söyliyeyim. Bu performansın tabii ki düzelecektir :-) Ben de dahil, ne Plyometrics’i ne de Yoga X’i daha ilk seferde tam hakkıyla zaten yapan olabileceğini sanmıyorum.

   Unutma bu programın ismi P90X. P9X değil. Yani demek istediğim 90 gün boyunca gelişme göstereceksin ve muhtemelen gösterdiğin gelişmeye sen de şaşıracaksın. Yeter ki pes etme.

   Cevapla
 21. bugun 5. günüm ders calışmayi bitirdikten sonra inş. sıradaki hareketimi yapacagım ve dün berbat geçen bir gün ummadıgım taş baş yardı yoga denen illet hocam ne kadar zormuş dün bacak kaslarım koptu koptu yerinden oynadi ve programı yapmadım ama pişmanda olmadi değilim hocam biraz tüyo verirmisiniz bu yoga olayını nasıl düzene sokabiliriz gerçekten diger günleri isteyerek severek yaptım ama bu yoga dün beni bitirdi resmen

  Cevapla
 22. çok teşekkürler aykut hocam tavsiyeleriniz için insanity’den sonra kesin olarak başlıcam sonuçlarını elde ettikçe sizinle paylaşıcam.
  görüşmek üzere hoşçakalın.

  Cevapla
 23. öncelikle harika bir site olmuş ellerine sağlık…ben şu an insanity workout programını yapıyorum başlangıç kilom 94 ken şu an 80 kilodayım programı tamamlama ma 2,5 hafta kaldı sonrasında da siteni inceledikten sonra p90x e başlamaya karar verdim. yoga nın 45 dakikalık versiyonu nu nerden bulabilirim yardımcı olurmusun?
  teşekkürler görüşmek üzere…

  Cevapla
  • Merhabalar !

   Öncelilkle, Insanity gibi, bazı kriterlere göre P90X’ten bile zor bir programa başlamış ve bitirmek üzere olmanızı gerçekten çok takdir ediyorum. Ben de ilk komple P90X’imden sonra P90X-Insanity Hybrid yaptığım için, ne kadar zor olduğunu biliyorum; özellikle de başlangıç noktanızın 94 kilo olduğunu göz önünde bulundurursak.

   6,5 haftada 14 kilo vermeniz de muhteşem! Kendinizi şimdiden bomba gibi hissettiğinize eminim, ki sıraya P90X’i almış olmanız, bunun en büyük kanıtı. Bir DVD’sinde P90X’in yaratıcısı Tony’nin de söylediği gibi, artık Everest Dağı’na bile tırmanabileceğinize eminim.

   Daha önce P90X yapmadıysanız, mentalite (ve sonuçlar) açısından aslında Insanity’den oldukça farklı olduğunu söyleyebilirim. Insanity daha çok sırf kilo verme odaklı iken, P90X genel anlamda bir vücut transformasyon programı. Yani Insanity sonuçları sizi tatmin ettiyse (ki öyle gözüküyor), P90X’i bitirdikten sonra, vücudunuzu gerçekten tanıyamayacaksınız! Çünkü, Insanity benzeri kardiyo günlerinin yanısıra, haftanın en az 3 günü, ağırlık çalışmanız da olacak ki, vücudunuza ekleyeceğiniz o ince kaslar, metabolizmanızın gün (ve gece) boyu daha hızlı çalışmasına, dolayısıyla durduğunuz yerde (mesela uyurken bile) daha fazla kalori yakmanıza, ve sonuç olarak kalan son yağlarınızdan da kurtulup, mükemmel bir vücuda (tabii ki six-pack baklavalar da) kavuşmanıza yol açacak. Sürekli sizin lehinize çalışacak süper bir kısır döngü olarak düşünün.

   Bu coşku bir kere kanınıza girdi mi (ki sizde bunu açıkça hissedebiliyorum), inanın bir daha geriye bakmayacaksınız. Yaşınızı bilmiyorum ama, keşke P90X ile daha önce tanışsaymışım diyeceksiniz. Ama hiç önemli değil; sadece hayatınızın geri kalanının, her alanda çok daha güzel olacağına emin olabilirsiniz.

   Biraz fazla anlattım galiba(!) ama, sorunuzun cevabına gelince. Benim kişisel tavsiyem, ki P90X Sertifika’sını Tony Horton’un elinden alan tek Türk olarak söylüyorum, P90X’e başladığınızda, en azından bir ya da iki Yoga gününü, klasik 90 dakikalık versiyonu ile yapmanız. Biliyorum uzun (gerçekten uzun) ama bir kere bitirdikten sonra kendinizi “Milyon Dolarlık” hissedeceğinizi garanti ediyorum.

   İnsanlar nedense P90X programına genellikle hep Pazartesi günleri başladıkları için, Yoga X hep Perşembe gününe denk geliyor ve iş-güç derken, hafta arası 90 dakika ayrılamayabiliyor. Benim önerim illa Pazartesi günü başlamayın. Yoga X, Cumartesi ya da Pazar’a denk gelecek şekilde de başlayabilirsiniz. Ya da daha iyisi, X-Stretch ile Yoga-X’i yer değiştirip (inanın hiçbir mahsuru yok), Yoga gününüzü yine Pazar’a denk getirip, rahat rahat deneyebilirsiniz.

   Daha sonra, 45 dakikalık versiyonu için tabii ki size (ve diğer herkese) yardımcı olacağız, ama Crane vs. gibi süper hareketleri kaçırmamanız için, en azından standart Yoga X’i bir iki kere denemenizi gerçekten çok tavsiye ederim.

   Cevapla
   • Aykut hocam verdiğin cevap için çok teşekkür ederim motivemi bir kat daha arttırdı..:)…gerçekten dediğiniz gibi insanity workout çalışmasında bunu gördüm sonuçları elde ettiğiniz her an daha fazlasını istiyosunuz daha fazla yüklenmek istiyosunuz p90x e başlamak istiğimin en büyük nedeni budur daha fazlası daha iyisi…yoğun iş temposunda çalışanlar için evde rahatça uygulayabilceği harika programlar ama bazen olağan dışı durumlar olabiliyo örneğin bi akşam biyere çıkıyosunuz yada evinizde misafiriniz oluyo yada bunun gibi başka şeyler yukarda dediğiniz gibi normalde 6,5 haftada bitirmem gereken süreyi ben 8 haftada bitirdim o yüzden programın gerisinde kaldım. p90x tede bu gibi durumları yaşıcağımı biliyorum böyle durumlarda ne yapmalıyım programa nasıl devam etmeliyim? Beslenme ye dikkat etmeninde bu programları yapmak kadar önemli olduğunu da anladım ben çalımaya başlamadan 20 dakka önce sıvı l-carnitine içip öle başlıyorum p90x e başladığımda çalışma sonrasında protein tozu almam gerekir mi? bu arada yaşım 27 boyum 174 cm.
    aykut hocam ayrıca p90x sertifikasını tony horton ‘un elinden alan ilk ve tek türk olmanız beni gerçekten gururlandırdı başarılarınızın devamını diliyorum ve böyle bir site kurup bilgi paylaşımınızı açtığınız için yeniden teşekkür ediyorum…
    iyi çalışmalar hoşçakalın.

    Cevapla
    • Ahmet Merhabalar!

     Oncelikle, guzel sozlerin icin tesekkurler; sizlere yardim edebilmek benim icin en guzel odul. Insanity basarini takdir ve simdi P90X’e baslama istegini de sevincle karsiliyorum.

     Yogun is ve hayat temposunda, bazi gunleri kacirmak, o bir saati bile bulamamak maalesef hepimizin basina gelen ve gelecek olan bir gercek. Cogumuz bir Ajda Pekkan degiliz ki hergun mesai gibi 8 saatimizi spora adayalim (bu arada ayirabilsek, sonuclarinin ne olabilecegini de goruyoruz, kendisi 1946 dogumludur!).

     Vaktinizin kesinlikle olmadigi ya da is seyahatinde vs. oldugunuz gunler (ki seyahatlerde yapilabilecek Otel Odasi P90X versiyonu bile vardir!) ayri bir konu ama, kendinizi iyi ve motive hissetmediginiz gunlerde atladiginiz P90X gunleri icin benim her zaman gercekten ise yarayan bir yontemim vardir. Kendinizi ne kadar yorgun, bitkin, kesinlikle DVD’nin hakkindan gelemeyecek gibi hissederseniz hissedin, o DVD’yi o DVD Player’a ya da bilgisayariniza koyun! Ve play tusuna basin! O baslangic muzigi bile belki icinizde birseyler kipirdatacaktir! Kendinize, sadece ilk 10 dakikasini yapayim, sonra birakirim deyin. Vucudunuz yaklasik ilk 10 dakikadan sonra Mutluluk Hormonu Endorfin salgilamaya baslayacak ve baslibasina o bile, size DVD’nin sonunu getirtecek enerjiyi verebilecektir. Goreceksiniz ki, o yapayim dediginiz 10 dakika 20 olacak, 20, 30… 30, 40… derken bakacaksiniz ki tum DVD’yi halletmissiniz ve kendinizi bomba gibi hissediyorsunuz! Su bir gercek ki, bu ister bir spor programi olsun, ister hayatta baska birsey, usenmeyip de bir seyi bitirdiginiz zaman hissettiginiz o basarmislik duygusu tarifsizdir ve gundelik her hareketinizi pozitif yonde etkiler. O yuzden biz P90X’e asla sadece bir kilo verme vs. programi olarak bakmiyoruz. Kesinlikle daha cok bir vucut ve HAYAT şekillendirme programidir!

     Onun dışında, Supplement’lara yani Besin Tavkiyeleri’ne gelince. Ben sahsen L-Carnitine kullanmadim, ama siz kullanabilirsiniz. Biyolojik etkisinin yaninda Placebo Etkisi ile bile psikolojik olarak faydasini gormus olabilirsiniz. Protein tozu ise ondan daha ciddi (ve muthemelen daha masum) bir Besin Tavkiyesi’dir. Kesinlikle zorunlu olmamakla birlikte, sadece agirlik antremani olan gunlerde (haftanin 3 gunu), egzersizden sonraki ilk 1 saat icinde alabilirsiniz. Sadece, gunduz (benim gibi) degil de, aksam saatlerinde P90X’i yapmayi tercih ederseniz, yatmadan hemen once Protein Tozu almamaya dikkat edin. Cunku yakimi daha zor olacagindan, yakilmayan proteinin yağa donusmesı kacınılmaz olabilir.

     Son olarak, tekrar bastaki konu ile kapatmam gerekirse; P90X’i (ya da aslında hayattaki herseyi) duzenli yapmaya calisin. Ama bir gunu yarim yamalak yapmak bile, komple atlamaktan daha iyidir. Bunu bir Maraton olarak dusunun, 100 metre kosusu degil. Dolayisiyla, bir iki gunu atladiniz diye de kendinizi asla uzmeyin, cunku hic problem degil. Sadece ozellikle ilk 21 gunun kritik oldugunu soylemeliyim; eger minumum kaza ile ilk 21 gunun hakkindan gelebilirsiniz, kendinize (ve belki bana :-) omur boyu tesekkur edeceginiz yeni, saglikli, zinde ve formda bir hayat icin cok onemli bir adim atmis olursunuz.

     Tesekkurler…

     Cevapla

Yorum Paylaşınız