Karın Parçalayıcı (Ab Ripper X)

Nerede kalmıştık? Daha önce de söylediğim gibi, egzersiz yorumlarının birbirini tekrar etmemesi için, çok önemli bir durum olmadıkça, aynı egzersizleri yorumlamayacağım. O yüzden bugün genel olarak Chest & Back’ten (Göğüs ve Sırt) değil, Ab Ripper X’ten söz edeceğim.

Ancak kısaca şuna değinebilirim, her hafta bir öncesine göre az ya da çok, gelişme gösterdiğinizi ikinci haftanın başındaki Chest & Back egzersizinde farkedeceksiniz. İşte bu yüzden o kayıt formlarını doldurmanız çok önemli. Belki bu satırları okuyan ve P90X yapan pek çok kişinin o formları doldurmayı es geçtiğini deneyimlerimden çok iyi biliyorum, ama aynı insanların çoğunun programı bitiremeden bıraktığını da biliyorum. Bu da maalesef sebeplerinden biri. Çünkü birkaç saniyenizi verip o formları doldurmayarak, birkaç hafta sonra ileride sizi motive edecek ve devam etmenizi sağlayacak unsurlardan birini eksik bırakmış oluyorsunuz. Birinci hafta 3 barfiks çekerken, dokuzuncu hafta 15 adet çekebildiğinizi görmek müthiş bir duygu; o yüzden bundan mahrum kalmayın. Zaten, Türkçe destekli programı www.p90xtr.com’dan alanlar ve sitenin desteği ile devam edenlerden, program sonunda o formları geri istiyoruz, gelişmeyi belgelemek için.

Gelelim Ab Ripper X’e. Türkçe karşılığı “Karın Parçalayıcı”, yani düzenli yapıldığı zaman, 13 Haftanın sonunda, sizi daha önce belki hiç görmediğiniz baklavalara (6-pack) kavuşturmayı vaad ediyor. En azından benim örneğimde olduğu gibi. Tabii egzersiz bunun sadece bir boyutu, ve beslenme de diğeri, ama ona çoook daha ayrıntılı bir şekilde başka bir yazıda değineceğim.

Ab Ripper X, 16 dakika(cık) ile programın en kısa DVD’si. Ama bu sizi yanıltmasın, çoğu yurtdışı site, yaptığı zorluk sıralamalarında onu ilk üçün içine koyuyor. Çünkü bu 16 dakikanın bir gün tek başına yapıldığını düşündüyseniz, yanıldınız! Ab Ripper X, birinci, üçüncü ve beşinci günler, ağırlık antremanlarının sonunda yapılıyor. Tam da asıl egzersizi güç bela bitirdik derken, ekranda Ab Ripper X’in başladığını görmek gerçekten sizi ağlatabilir, inanın bana! O yüzden benim tavsiyem, yapabiliyorsanız asıl egzersizi ve ARX’i biri sabah diğeri akşam olacak şekilde birbirinden ayırmanız. Zaten bu yüzden, p90xtr.com’dan alınan setlerde Ab Ripper X, sadece diğerlerinin arkasında değil, kendi başına bir DVD olarak da geliyor, istediğiniz zaman bağımsız olarak yapabilin diye.

Programın içeriğine gelince, toplam 12 ayrı hareketten oluşuyor. Her bir hareket 25 tekrar, sadece sonuncusu 50 tekrar. İlk 4 hareket sonrakilere göre daha kolay ama burada size bir ipucu daha vereyim ve başkalarının düştüğü hataya düşmeyin. Eğer Milli bir sporcu vs. değilseniz, ekrandakiler 25′er tekrar yaparken, siz de aynısını yapabileceğinizi beklemeyin. O yüzden ilk 3-4 egzersizde 25′er tekrar yapmaya çalışıp, sonrasında tamamıyla tükeneceğinize, aklınızda bir rakam belirleyin. Mesela 11. Diğerleri 25 yaparken siz sadece 11 tekrar yapın. Ama tüm hareketleri aynı sayıda yapın, yani DVD’nin sonunu getirin. Ben kendim öyle yaptım. 1. gün 11 olan, 3. gün 12, 5. gün 13… oldu. Tam 25 tekrarı yakalamam ise neredeyse 90 günün sonunu buldu. Yine bozuk plak gibi aynı şeyi tekrarlamak istemiyorum ama, işte o yüzden Ab Ripper X için de yaptığınız tekrarları not tumanız çok önemli. Bir öncekinde ne yaptığınızı bilmeden, bir sonrakinde ne yapacağınızı bilemezsiniz.

Lütfen maceraya atılmayın ve kendinizi P90X’in çok iyi dizayn edilmiş kollarına bırakın! Pişman olmayacaksınız.

49 Yorum

 1. Hocam mrblar benim kilom boyumla çok orantılı amacım kilo vermek değil ama inatçı bir göbek ve bel bölgem var sadece onları eritmek incelmek istiyorum. Sadece app ripper egzersizini yapsam diğer egzersizleri yapmadan sonuç alabilir miyim

  Cevapla
  • Merhabalar, sadece Ab Ripper X değil de komple programı uygulamanız tabii ki en iyi sonuçları getirecektir.

   Cevapla
 2. Merhabalar hocam , benim bir sorum olacaktı. Ben haftada 3 gün kick boks yapıyorum. (pazartesi ,çarşamba , perşembe) Haftada 3 gün de Ab Ripper X yapsam (salı , perşembe ,cumartesi) sıkıntı olur mu? Beni kötü mü etkiler acaba?

  Cevapla
  • Sıkıntı olmaz tabii ki, yapabilirsiniz.

   Cevapla
 3. Burdan alicagimiz paket disinda spor icin ne almamız gerekir

  Cevapla
  • Barfiks barları ile birlikte gelen Deluxe Setler’in dışında, bir çift de dambıla ihtiyacınız olacaktır.

   Cevapla
 4. Bir diger sorumda bu sporun yanında l carnitine kullanmak uygunmudur.

  Cevapla
  • P90X gibi DVD başına ortalama 600-900 kalori yaktıracak bir programda L-Carnitin’e ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum.

   Cevapla
   • Saolun hocam. Peki l carnitini kullanmakta bi sakinca olur mu cunku elimde var 2 şişe kadar.

    Cevapla
    • Sadece elinizde var diye bir supplement’i kullanmak çok mantıklı değil. Ben P90X ile birlikte L-Carnitin’i gerekli görmüyorum.

     Cevapla
 5. Iyi gunler bir sorum olucak ben 22 yasindayim kilom 85 civari boyum 168. Ogrenciyim ve yurtta kalıyorum. Spor salonumuz kapandigi icin salonda spor yapma sansim kalmadı p90x programı benim icin uygunmudur. Yurt ta odamda yapabilirmiyim

  Cevapla
  • P90X’i yurtta yapan pek çok kişi biliyorum. P90X, spor salonu gerektirmeyen, minimal alan ve ekipmanla yapılan bir Ev Fitness programıdır ama “Yurt Fitness” programı da olur.

   Verdiğiniz özellikler P90X’e başlamaya uygun.

   Cevapla
 6. merhabalar hocam, 22 yaşındayım 1.81 boy 84 kg yim ve geçmişte 7 senelik bi sutopu geçmişim var galatasaray da o yüzden vücut yapım biraz yapılı ve kemikli, sormak istediğim bu programı alırsam kullanmaya başladığımda vucudum nasıl tepki verir daha fazla mı kalınlaşırım yoksa daha fit bir vucuda mı sahip olurum,çünkü olmak istediğim vucut tarzı ince ve fit. Şimdiden Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Cevap tabii ki %100 daha fit! P90X’in hedef (ve sonuç) vücudu, zaten tam da tarif ettiğiniz gibi yağsız, atletik ve fit bir fiziktir.

   Cevapla
 7. mehmeturan

  Aykut Hocam merhabalar ben daha önceden 2 yıl boks yaptım şinav mekik barfiks çok rahat bi şekilde yapıyordumm.diyelim :) artık barfikste ne durumdayım hiç bilmiyorum p90x’e başlamayı düşünüyorum. çünkü 1 yıldır spor yapmıyorum ve kuvvetimin yerinde olması için daha önceden spor yaarken yediğim kadar yedim hep fazlaca kilo aldım bu yüzden başlamayı düşünüyorum.P90X’E acaba cd’lerin herbiri ayrı br günü takip ettiriyor öyle değilmi hocam ve şu an 102 kiloyum yağ oranım çok fazlalaştı.. ama göbek olarak değil genel dağılım yağ oranım fazla bunun için cd’dekiler yeterli gelicekmidir.

  Cevapla
 8. Öncelıkle selam ben kerem çok memnun oldum benım sorunum bu sene çok kilo aldım ve çok yağlarım war onları eritmek için çok mekik çekiyorum karnımın üst kısmında kaslar oluşmaya başladı ama karnımın aşağısı tamamen göbek onları nasıl kasa dönüştürebilirim ?

  Cevapla
 9. 2 saat sonra tekrar denedim bu sefer %40 yaptım, inatçıyım galiba :)

  Cevapla
 10. Aykut hocam yine ben, 1 saatlik omuz ve kollar kısmını %80-90 başarı ile yaptıktan sonra o da ne : “Karın parçalayıcı !”
  Omuz ve kollarımın güçlü olduğunu hissedip motivasyonumun zirve yaptığı sırada beni hayal kırıklığına uğratan karın parçalıyıcı… Uzun moladan sonra geçtiğim karın parçalayıcı bölümünde “makas” hareketini ne kadar denesem de yapamadım olmuyor,olmuyor, olmuyor! Bacaklarım açılmıyor.
  Ve ardı arkası kesilmeyen başarısızlıklar, hareketlerin %90 ını yapamama durumu…
  Yardım edin en azından motivasyona ihtiyacım var.

  Cevapla
  • Ramadan

   Dostum canını hiç sıkma yapabildiğinin en iyisini yap zamanla düzeleceğine emin ol :)

   Cevapla
   • sağolasın ama hareketlerin birazını yapabiliyor olsam sıkmayacağım da insan çok bozuluyor 15 dk. nın ancak 2-3 dk. sını yapabilince

    Cevapla
 11. Pazartesi çarşamba ve cuma günleri yapsak yeterlimi hocam ?

  Cevapla
 12. çok teşekkür ederim hocam cevapladığınız için tabi yeni keşfetmiş biri olarak daha çok sorum var tabi sizi çok da sıkmadan birde beslenme konusu var bu işte benim beslenmeyle ilgili bilgimde yok bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz bu dvd setleriyle elimize ulaşacak bişeymi yada bi program yazacakmısınız bütün body hocalarınından duyduğum ortak bi söz var spor yapmak işin yüzde otuzu geriye kalan herşey beslenmek….

  Cevapla
  • Spor hocaların doğru söylemiş. P90X, çok iyi sonuçlar veren Ekstrem bir egzersiz programı ancak maksimum sonuçlar için doğru beslenme de önemli. DVD başına 600 ila 900 kalori yakacağın P90X Programı’nda, klasik anlamda vücudunu aç bırakacağın bir diyet uygulanmaz. Ve her P90X Seti ile birlikte gelecek şifre ile ulaşacağın P90X Beslenme Tablosu’nda, hergün tüketebileceğin, uzak durman gereken ve bunların arasındaki kategorileri gösteren besin örnekleri bulacaksın. Bunlara dikkat ettiğinde ve kendi öğünlerini bu çerçevede düzenlediğinde, hem sonuçların daha erken gelecek, hem de kalıcı olacaktır.

   Cevapla
 13. hocam ben bu videolara çalışma programlarına nasl ulaşabilrim
  1,80 boyunda 76 kilo göbekli vücudum var ve baklava çıkartmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba Emre,

   Baklava çıkartmak P90X’in işi :-)

   P90X Setleri için Ana Sayfa’daki P90X Başlama Formu linkini takip edebilirsin.

   Cevapla
   • hocam merak ettiğim şu ben bu dvd setiyler bütün kaslarımı geliştirebilcekmiyim salona gidip ağırlık kaldırararak kas yapan bi sporcuyla aynı oranda kas kütlem artarmı kanat,göğüs.kol sırt,bacak ve tabi baklava birde bu dvd setinin içinde p90x deki bütün çalışma programları varmı tek seferde almışmı olacağım bütün çalışma programlarını

    Cevapla
    • P90X Programı, bir “hacimlenme” programı değildir. Ama uygulayanları, bizim “beachbody” tabir ettiğimiz oldukça estetik ve dengeli, plaj-vücudu vari bir fiziğe kavuşturur. Ciddi anlamda yağ yaktırır ve kazandıracağı kaliteli kas kütlesiyle, sadece estetik değil, oldukça dinç ve sağlıklı bir fiziğe de yol açar. P90X Setlerinde gerekli tüm egzersiz DVD’leri mevcuttur.

     Cevapla
 14. “Başladım ve bitirdim” kısmını çok anlayamadım. Ama genel olarak söyleyebilirim ki, ilk günlerinizde (hatta haftalarınızda) egzersizlerde alışık olmama ve zorlanma durumu çok normaldir. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini boşverin (bu programın da sloganlarındandır “Do your best and forget the rest!”). Başarılar…

  Cevapla
 15. Metehan

  Aykut hocam nerelerdesiniz :) Özletiyosunuz kendinizi İbrahim abi bu aralar hiç görünmüyor zaten :)

  Cevapla
  • Ben hep burdayım Metehan :-) Sen görmemişsin. Ama İbrahim bu aralar biraz yoğun. Yakında ikimiz de Hybrid’e başlayabiliriz ama.

   Cevapla
   • Metehan

    Hocam bana aslında hybrid çok yanlış geliyor bilmiyorum ama hybrid olunca P90X’in özelliği bozuluyormuş gibi bir hal alıyor.
    Benide beklerseniz birlikte yapabiliriz Aykut hocam :) P90X2’yi bitiricem ilkönce şuan 2. Ayımdayım

    Cevapla
 16. Ben p90x in videolarını nerde bulabilirim acaba bu siteden erişebilir miyim?

  Cevapla
  • Evet, orjinal P90X Sertifikalı DVD Egzersiz setine Ana Sayfa’daki P90X Başlama Formu’ndan erişebilirsiniz.

   Cevapla
 17. P90X hakkında pek bilgim yoktu bu site sayesinde bir fikre sahip oldum öncelikle teşekkür ederim emeği geçen herkese.163 boy 68 kilo 20 yaşındayım.Ancak P90X hangi programı hangi gün uygulayacaım vs nasıl bir plan yapmam gerektiğine dair bilgim yok bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

  Cevapla
 18. Merhaba ben lise 1 öğrencisiyim arkadaşşlarıma göre zayıf bir yapıya sahibim boyum 1.55 kilom 40 herhangi bir hastalığım yok yani kilomun ve boyumun az olmasının hastalıkla ilgisi yok. Eğer power 90 programını kullanırsam sağlığım olumsuz etkilenir mi ? Aslında kaslara sahip olmak herkesin hayalidir. Benim de hayalim bu ama zayıf bir bünyeye sahip olduğum için olumsuz etkilenmekten korkuyom. Cevabınızı bekliyorum sağlığım olumsuz etkilenir mi ?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   P90X, genellikle kendi vücut ağırlığınızı kullandığınız bir Ev Fitness Programı olduğundan, herhangi bir şekilde olumsuz değil, oldukça faydasını göreceğinizi söyleyebilirim.

   Cevapla
 19. hocam ben lise 2 öğrencisiyim 1.79 boyunda ve 72 kiloyum çok kilolu sayılmama ama karnımda yağlar var

  sizpack istiyorum sadece kollarımı ve dieğr kalan bölgelerimden şikayetim yok ama gerçekten siz pack istiyorum nasıl bir program uygulamalıyım

  Cevapla
 20. Yaparken ağzım sanki midemle yer değiştirdi.Fazla zorladı ama deyiyor.
  Birde esneme hareketlerini kesin yapın yoksa kas ağrılarından adım atamaz hale geliyorsunuz.

  Cevapla
 21. Teşekkürler arkadaşlar.. özellikle dik durma tavsiyesi işe yaradı.ama nizami yapınca yapabilirliğim azaldı zamanla artar inşallah..bi sorum daha olacak halı saha maçından sonra p90x yapmada sakınca var mı bi arkadaş üstüste spor yapma sürantre olursun dedi ne kadar doğru haftada iki kez maç yapan ve p90x i de akşam yapan biri oalrak cevabınızı merakla bekliyorum ..

  Cevapla
  • az olsun öz olsun nizami yap ki faydasını göresin double yaparsın haftanın 2 günü ağırlık idman gunlerıne denk getirirsen futbol cardio niyetine gelir bende yuzmeye gıdıyorum maçlara gıdıyorum yanlız legs back gunune getırme bacakları yeterınce zorluyorsun ..

   Cevapla
 22. benim bi sorum olacak . ab ripperx i yaparken özellikle mekik hareketlerinde karnım yerine belim ağrıyor acaba hareketleri yanlış mı yapıyorum..

  Cevapla
  • Metehan

   Mustafa belin bu tur hareketlere daha yeni tanistigi icin olur bnmde ikinci gun belimde degil heryerimde agri vardi,malum vucut bu tur seylere alisik degil eger ki 1-2 haftaya gecmezse doktora gorunmeni tavsiye ederim.Not:Aykut hocamiz ve ekibi yurt disinda oldugu icin mesajina ben cevap vermek istedim.

   Cevapla
  • şimdi sen zorlandıgın yerde vücudunu zorluyorsundur ve belini istemeden büküyorsun dik durmaya ve nizami yapmaya calıs baktın bozuluyor duruşun dinlen büyük ihtimal makas hareketi ve 3 harekette baslıyodur bel agrın.. nizami poz. bozulursa dinlenirsen bel ağrın büyük oranda olmaz

   Cevapla
 23. aykut hocam merhaba bende baya zamandır evde nasıl spor yapıcamı araştırıyordum p90x youtubeden videolarına baktım kullanan herkez 90 gün sonunda çok iyi bir görünüme kavuşuyor ama çevremdekiler bana yok yapamazsın felan diyolar yaşım 17 kilom 67 66 lütfen bir açıklama yaparmısınız çok istiyorum evde çalışmak hiç boş zamanım olmadıgı için spor salonlarınada gidemiyorum olumlu yorum yaparsanız sipariş etmek istiyorum en kısa zamanda

  Cevapla
 24. cok tesekkür ederim hocam icim rahatladı motivasyonum da iki kat arttı sanırım :) görüsmek üzere

  Cevapla
 25. aykut hocam meraba , p90x e basladım . 2 inci haftamdayım . 1.80 boy ve 75 kiloyum . programın hicbir bölümünü kacırmadan eksiksiz devam ediyorum yoga dahil . ayrıca beslenmeme dikkat ediyorum yaglı seylerden kacınıp sebze meyve süt tavuk ve benzeri protein yüklü besinler tüketiyorum . asıl amacım six pack e sahip olmak . 90 günün sonunda bu düzende devam edersem aksatmadan ve beslenmeme dikkat ederek . six pack yapabilir miyim ? yani kesin midir ? simdiden tesekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Mert. Sözü fazla uzatmadan sorunun cevabına geleyim; evet! Dediğin şekilde devam edersen 90 günde 6-pack’ler gelecektir. Benim sonuçlarıma da bakmanı öneririm :-) Seninkinden farklı birşey yapmadım.

   Cevapla
 26. Merhabalar lise öğrencisiyim.Geçen yıl P90 sculpt 1-2,3-4 ve Sweat 1-2,3-4 ü bitirdim.Şimdi derdim dersler okadar yoğun ki yarım saat bile başımı kaldıramıyorum o yüzden şınav çekiyordum 1 aydır ama göbeğimi eritmem lağzım,
  bunun için haftada 3 gün ab ripper x yapsam uygun olur mu ? Diğer p90x programlarına ayırcak vaktim yok gerçekten.Yazın olsun adam gibi ya p90x e ya da sport salonuna yazılmak istiyorum ama kış boyunca boş boş oturup göbek yapmak istemiyorum en azından fazla kilolarımı versem çok iyi olurdu.
  Nasıl bir program izlemeliyim sizce ?

  Cevapla
  • Merhaba Kağan,

   Seninle dürüst olmamı istersen, her ne kadar çok iyi bir 16 dakikalık program olsa da, sadece Ab Ripper X ile göbeğindeki fazla yağlardan kurtulman pek kolay değil. Bunu sebebi, “Spot Reduction” yani “Bölgesel Kilo Verme”nin aslında mümkün olmadığı. O fazla yağlardan kurtulman için tüm vücudunu çalıştırman ve hareket ettirmen gerekiyor.

   P90X, tam da bunun için dizayn edilmiş bir program ve gerçekten istersen, 90 günde 45 ila 60 dakikanı veremeyeceğini düşünmüyorum. Akşamları belki yarım saat daha erken yatıp, bir saat erken kalkıp bile gerekli zamanı bulabilirsin. P90X egzersizlerinin seni yorup, okulunu olumsuz etkileyeceğini de düşünüyorsan, gerçeğin bunun tam tersi olduğunu da bilmen lazım. P90X dahil her türlü spor yaptığında vücudun Endokrin, yani Mutluluk Hormonu salgılayacak, metabolizman hızlanacak, enerji seviyen artacak ve bunlar da sonuç olarak gündelik hayatına pozitif olarak yansıyacaktır.

   Yine de illa başka birşey yapamam diyorsan, tek başına Ab Ripper X yapmanın da zararı değil, faydası olur tabii ki. Sonuç olarak her yarım egzersiz bile “sıfır” egzersizden daha iyidir.

   Aykut S.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız