Çağlayan’ın 30 Günü!

P90X ile tanışalı 1 yıl oluyor, hayatımda sahip olduğum en fit vücuda kavuşmam da bu döneme rastlamıştır.

Daha önce bir sürü ev spor programı denedim, yeri geldi spor salonlarına da yazıldım. Hepsinden bir süre sonra sıkıldım, bıraktım, devam edemedim. Ancak geçen yıl P90X’i denediğim ilk seferinde, birinci haftadan sonra tüm vücudumdaki kaslar ayrı ayrı sızlarken şunu düşünmüştüm: “Dahice, gerçekten dahice!”

Tony Horton öyle muazzam, öyle mükemmel bir program hazırlamış ki; hala programdaki sisteme hayran oluyorum. Seçilen hareketler, her hareketin bir sonrakine vücudu hazırlayışı, her seferinde farklı bir kas grubunun sınırlarının zorlanması, her egzersiz gününün hedef aldığı beden noktaları, her haftanın vücudu biraz daha yontarak bir sonraki aya taşıyışı, beslenme programı, hatta tam yerinde kullanılan dinlenme süreleri… Örneğin, “Daha fazla bacak çalışamayacağım, sanırım bu kadar yeter” dediğiniz an yetişen sırt egzersizini düşünün. Her şey muntazam ve kusursuz. Her anı incelikle düşünülmüş bir program bu; 90 hamlelik bir satranç oyunu ve bu oyun planına uyulduğu takdirde şah mat kaçınılmaz.

Artık P90X kürkçü dükkanı, bense tilkiyim. Başka hiçbir programa bağlanamadım ona bağlandığım gibi, ondan sonra başka hiçbir program denemedim. Bazen spordan uzaklaştım çoğu insan gibi, bazense esnekliğimi ve gücümü kaybetmemek için P90X’in herhangi bir videosunu açıp 90 günlük programa başlamadan spor yaptım. Şimdiyse yine programa başladım sonbaharda, şimdilik 1 ay oldu ve yine vücudumdaki mucizelerini görüp mutlu oluyorum.

P90X vücudumun sınırlarını keşfetmemi de sağlıyor. Hayatım boyunca şınav çekememiş biriydim ve zayıf kollarım yüzünden Yoga-X’in Crane hareketini ilk gördüğümde asla yapamayacağım bir hareket olarak düşünmüştüm. Geçen yıl programın ikinci ayında tüm bedenimi Crane hareketinde havaya kaldırabildiğim anın şaşkınlığını ve heyecanını size anlatamam. Şimdi ise şınav çekmek de, Crane de benim için basit hareketler oldu.

Artık sadece yazın güzel görünmek için değil, kendimi bir ömür sağlıklı hissetmek için P90X yapıyorum. Ve P90X bana aradığım her şeyi sunuyor; esnekliği, gücü, dayanıklılığı, hızı, çevikliği, dengeyi. En önemlisi de sağlıklı bir vücuta kavuşmamı sağlıyor. Sağlam bir dostluk bizimkisi, ben her gün “Başlat” tuşuna bastıkça da beni olduğumdan daha iyi kılmaya devam edecek.

Çağlayan – 30 Gün Sonuçları

caglayan30

Henüz Yorum Paylaşılmamış.

Yorum Paylaşınız