Bir Babanın Hikayesi

Hatırı sayılır bir süredir, Sertifikalı Profesyonel P90X Koçluğu yapıyorum. Bana Egzersizler’in mi yoksa Beslenme’nin mi daha önemli olduğu sorusu hep gelir. Benim cevabım ise… MOTİVASYON! Evet, bence P90X ya da diğer bir Extreme Ev Fitness Programı’nı uygularken birincil en önemli unsur, Motivasyon’dur.

Çünkü şöyle düşünün. Çok iyi bir egzersiz programı ama vasat bir beslenme ile, en mükemmeli olmasa da, yine sonuç alırsınız. Hatta egzersizleri çok kötü yapıp, iyi bir beslenme ile de sonuç alırsınız. Ama motivasyon olmadan hiçbir sonuç alamazsınız. Çünkü, gerekli motivasyon olmadan, başladığınızı yarım bırakmaya mahkumsunuz.

Bu satırları okuyan bir sürü kişinin bile, her ne kadar çok isteyerek başlasa da, hatta hergün bu siteye girmeye devam etse de, sonuçlarının garanti olduğunu da bile bile, bu hayat değiştirici deneyimi yarım bıraktığını biliyorum. Ama iyi haber: Hiçbir şey için geç değil! Yaz ayları hemen köşebaşında ve şimdi hemen tekrar başlayabilirsiniz.

Önümüzdeki 90 gün boyunca, miskin miskin uzanıp, video oyunu oynayabilir, gereksiz yere saatlerinizi internette öldürebilir ve yerinizde saymaya (aslında geri gitmeye) devam edebilirsiniz. Ya da, sadece 90 gün boyunca azmedip, aslında günde sadece ortalama 1 saatinizi ayırarak, o hep istediğiniz fiziğe (ve de sağlığa) kavuşup, hayatınızı değiştirebilirsiniz. Çünkü vücudunu değiştiren, hayatını değiştirir!

Bu yazıyı, tarihteki aslında en kolay motivasyon yöntemi ile bitiriyorum. Onlar yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin! Evet, bu kadar basit…

O’nun Hikayesi…

P90X’le tanışmadan önce 168 kiloydu. Yoğun iş temposunun ve hayat koşuşturmacasının ardından, “yiyecek” onun en kolay ulaşılabilir ödülüydü. Tam, artık hayatı boyunca şişman biri olarak kalacağına kendini inandırmıştı. Taa ki yakın bir arkadaşı, böyle giderse ileride çocuklarını başka bir erkeğin büyüteceğini söyleyene kadar. Bunun ardından, iki liste hazırladı. İlkinde, sağlıklı olması için gerekli nedenler, ikincisinde de sağlıklı olmayı boş vermesi için nedenler vardı. İlk liste çok daha uzundu!

P90X’e ilk başladığında, neredeyse ayağını yerden bile kaldıramıyordu. Ama her seferinde küçük küçük ilerledi, adım adım… İlk raundu bittiğinde, 30 kilo vermişti. İkinci raundta bir 30 kilo daha verdi. Ve toplamda tam 80 kilo! Ve hala hergün P90X yapmaya, vücudunu sıkılaştırmaya, sağlıklı olmaya devam ediyor. Ailesi de onunla gurur duyuyor. Bundan sadece 1 yıl kadar önce, neredeyse babalarını kaybedeceklerini düşünürken, şu an nerede oldukları inanılmaz.

Bu inanılmaz değişimden sonra, insanların P90X hakkında ilk sordukları, “ne kadar sürüyor?” oluyor. Ve günde 1 saat dendiğinde “verebilecek 1 saatim yok” cevabını veriyorlar. Ama bilmiyorlar ki, eğer günde o 1 saati verirlerse, geriye kalan o 23 saatte ve ömürlerinin geri kalanında, belki 3 kat daha fazla ömür yaşayacaklar, hayat dolu olarak.

Sadece “Play” tuşuna basın ve sonuçları göreceksiniz!

 

Yorum Paylaşımına Kapalı.