30 Günlük Değişim

Herkese Merhabalar,

P90x’i ilk kez geçen sene duyup incelemiştim. Ancak yoğun iş temposunu nedeniyle her seferinde sonraya bırakmıştım. 30 yaşında 1.78 boyundayım. Çocukluğumdan beri 25 yıldır yelken yapmaktayım. Kışın ise yine uzun yıllardır fırsat buldukça haftasonları snowboard yapmaya gidiyorum. Bu kadar çok spor ile haşır neşir olan biri olarak 26-27 yaşlarından sonra, ilk resimde görüldüğü üzere yanlış beslenme ve gereken egzersizleri yapamadığımdan dolayı yağlandım. Başta bunu kendiniz bile anlamıyorsunuz ama aradan bir kaç yıl geçtikten sonra aynanın karşısına geçip baktığınızda sizi içten içe kemirdiğini iyice farkediyorsunuz.

Hem spor hayatımda, hem de sosyal hayatımdaki enerjisizliğin ve vücut yorgunluğunu buna bağlayarak, bunun üstüne son yaz tatilinde t-shirt bile çıkarmak istememek eklenince, acilen birşeylerin değişmesi gerektiğine karar verdim ve geç de olsa P90X’e başlamak için ilk adımı attım. Gerekli tüm ekipmanlar tamamlayınca Aykut Hocam’dan program siparişini verip geldiği gün başladım.

İlk gün haliyle yığıldım kaldım! Hatta moralim bozuldu. Üstüne işim gereği İstanbul ve Adana arasında devamlı gitgellerim, yazın Adana’da oluşum ve bunun üzerine yazın sıcağı da eklenince bu programı bitiremem dedim.  Zar zor olsa da tamamlayıp kendimi ilk gün nasıl duşa attığımı çok iyi hatırlıyorum. Zaten olay bundan sonra başlıyor.

Ertesi gün blog yazılarının tümünü okuduğumda aklıma, “Görkem sen spor yapmışsın da, iyi de yemişsin… ne yemişsin be abi?” soruları dank etti. Yıllardır o kadar yanlış beslenmişim ki… Nasıl olsa yakarım diyor herkes ama pek de öyle olmuyormuş.

İkinci günden sonra 30. güne nasıl geldim pek anlamadım. Arada 2 günlük boşluklar olsa da kaldığı yerden devam ettim. Yaptığım en ağır egzersizleri 3. hafta sonunda çok daha rahat şekilde yapmaya başlayıp, hafif hafif vücudunuzun değiştiğini görmek bana aşırı bir motivasyon kattı. Bu 30 günlük süreçte en dikkat ettiğim konu beslenme oldu. 30 yıllık beslenme alışkanlığım tamamiyle değişti diyebilirim. İlk hafta bünye adaptasyon problemi çekse de emin olun öyle bir alışıyor ki, ufak ve düzenli beslenerek kendinizi zinde hissetmeye hızla başlıyorsunuz. Blog yazıları ve P90X Beslenme Tablosu’nun bana bu konuda büyük faydası oldu.

Takviye olarak Protein tozu kullandım. Kahvaltı ve öğle yemeği arasında ara öğün olarak su veya süt ile içtiğim de oluyor. Sebzeyi çok fazla tüketmekteyim. Bunun yanında gün içinde elma, muz gibi meyveleri de aksatmadan yiyorum. Uykusuz ve yorgun hissettiğim günlerde multivatimin kullanmaktayım.

35. günümdeyim bugün. Tek problem bu bayram tatilinin uzun olmasıydı. Neyse ki son haftamın bitişi bayramın başladığı günlere denk geldi. Ancak geri dönüşte ilk gün gerçekten zorlandım. 1 haftalık bir ayrılık bile kondisyon düşüklüğüne neden oluyor. Bunu da bayramda pek iyi beslenmediğime bağlıyorum.

O yüzden gerçek bir bahaneniz yoksa dişinizi sıkın ve bu rutinden ayrılmayın. Belki çok büyük fark yok ancak bu 1 aylık değişim bile beni oldukça pozitif yönde etkiledi. Mutlu, çok daha sağlıklı ve enerjik olduğumu hissettim. Emin olun bu sosyal ilişkileriniz de bile farklılık gösteriyor.

Bu arada ilk gün 79 kiloydum şu anda 78. Bu da yağ yakıp aynı zamanda kaslandığıma işaret. Sanki 90 günü bitirmiş de konuşuyor gibi oldum kusura bakmayın ama bunlar yaşadıklarım ve hissettiklerim :-)

Bu Blog’a güzel yazılar yazıp da bizi motive eden arkadaşlara teşekkürü borç bilirim. 2. ay sonu son durumu tekrar paylaşacağım. Sevgiler…

Görkem.

İşte Sadece 30 Günlük Değişim…

Görkem 30 Gün P90X

Henüz Yorum Paylaşılmamış.

Yorum Paylaşınız