100 Yıl Önce Spor Anlayışı Nasıldı?

Biliyorsunuz, çağımız teknoloji çağı. Günümüzde ilim, bilim ve teknoloji çok ilerledi. Şimdi DVD’yi oynatıcıya takıyorsunuz ve dünyanın en iyi koçları salonunuza konuk oluyor ve sizi birebir çalıştırıyor adeta. Ya da telefonunuz, kaç kilometre koştuğunuzu, nabzınızı, yaktığınız kaloriyi hesaplayıp rapor veriyor size…

Ama bu hâl hep böyle değildi elbette. Spor ve egzersiz bundan 1000 yıl öncesinde de vardı, belki de insanlık tarihi ile yaşıt. Hadi biz o kadar geriye gitmeyelim ama bundan yaklaşık 100 yıl öncesinde egzersiz anlayışı nasıldı hiç merak ettiniz mi? Bu yazı sizler için…

Pasif Jimnastik…

1930’dan kalma bu videoya baktığımızda, o dönemki modanın daha çok “Pasif Jimnastik” olduğunu görüyoruz. Pasif jimnastikte, adından da anlaşılabileceği gibi, daha çok “siz” değil de, sizin dışınızda “şeyler” sizin üzerinizde oynuyor! Aslında bu akım günümüzde bile hala karşımıza çıkar. Günümüzde güzellik salonlarında “pasif jimnastik” diye arattığınızda hala binlerce sonuç alabilirsiniz Google’da (biz 59,700 sonuç aldık). Beli incelttiği iddia edilen titreşimli kemerler de (işe yaramaz!), kaslarınıza hafif elektrik şokları veren pedler de (minimal düzeyde iç karın duvarını düzleştirmede işe yarayabilir!) bunlara örnektir.

Son bir not, o dönemdeki bayanların neden kösele topuklu ayakkabılarla spor yaptığını biz de anlamadık. Daha doğrusu, merak edip spor ayakkabının tarihçesini biraz araştırdığımızda sonradan anladık. Spor ayakkabının ilk olarak halk ile buluşma tarihi 1917 kabul ediliyor, ki bu da henüz yaygınlaşmadan 100 öncesinin topuklu kösele ayakkabı ile spor yapma modasını biraz açıklayabilir.

1931 İşi Cardio…

Sıradaki bu video ise, sanki günümüze daha yakın… Dönemin ünlü Macar jimnastikçisi Edit Mezey, bize 1931 stili kardiyonun inceliklerini gösteriyor. Gerçi, kalp ritminin hızlandırılarak kalori yakımının arttırılmasını ifade eden “kardiyo çalışması” terimi muhtemelen o dönemde henüz kullanımda değildi. Ama yine de hareketlere baktığımızda, bugün bile kullandığımız temel hareketleri içeriyor olması şaşırtıcı. Hatta Tony Horton’un bugün P90X’te yaptırdığı hareketlerden 2-3 tanesinin (çoğunluğu Yoga-X’ten) neredeyse birebir aynılarının o dönemi gösteren bu videoda yer alması, bu temel hareketlerin bir furya ile gelip geçen saçma-sapan icatlardan değil de, egzersizin “temellerini” teşkil ederek kaybolmadan günümüze kadar geldiğini gösteriyor. Tabii unutmadan, bir büyük farkla; topuklu kösele ayakkabı ile egzersiz yapma durumu burada da devam ediyor :-)

İp Atlama ve Sağlık Topu…

Son video örneğimiz de, bu sefer baylardan gelsin. “İp atlama” günümüzde hala bir insanın kendi kendine yapabileceği en etkili ve belki de en zevkli hareketlerinden biri olsa gerek. Bu, Rocky Balboa döneminde de böyleydi, demek ki 1900’lerde de böyleymiş. Yalnız o dönem biraz daha “marjinal” sayılan bir hareket olacak ki, bir kişi yaparken, kelli felli 15 kişi de o yapanı izliyor :-)

Yine “Sağlık Topu” da demek ki taa o günlerden bu günlere kaybolmadan gelenlerden. Yine iki kişi birbirine sağlık topu fırlatırken 15 kişinin merakla onları izleme durumu söz konusu ama, günümüzde “medicine ball” olarak da geçen sağlık topunun neredeyse çok az bozulma ile bugünlere gelmesi, onun da gelip geçici bir furya değil, gerçekten işe yarıyor olma potansiyelini gösteriyor (Tony Horton’un P90X2’sinde sağlık toplarının bolca kullanıldığını hatırlatalım; ilginç!).

2 Yorum

  1. icten

    Bence spor koç’umuzun evimize kadar gelmesi harika; hele ki Tonny ile benim aramda gerçekten bir bağ var yani o adamı ekranda gördüğüm zaman başaracağıma inanıyorum.

    Cevapla
    • Katılıyorum, Tony’nin enerjisi bir başkadır! :-)

      Cevapla

Yorum Paylaşınız